Anksiyete Testi – Yaygın Anksiyete Bozukluğu Testi

Anksiyete testi, kaygı bozukluğu olan hastaların semptomlarının derecesini ölçmek için kullanılır. Yaygın anksiyete bozukluğu testi, sadece yaygın kaygı bozukluğu olan kişilerin belirtilerinin derecesini ölçer. Sosyal fobi, agorafobi gibi çeşitli hastalıklar için ayrıca testler hazırlanmıştır.

Beck Anksiyete Testi, hastaların semptomlarının derecesini ölçmek için hazırlanmıştır. Ölçeğin yaratıcısı olan Aaron T. Beck, yazılarımızda sıkça ismi geçen bilim adamıdır. Depresyon testlerinden kendisine çok aşinayız.

Anksiyete testleri genel olarak akut ve kronik anksiyete testi olarak düşünülebilir. Çünkü genel olarak belirli bir süre içerisindeki semptomları ölçer. Ölçekleri kullanarak hastalığın akut veya kronik olduğunu söylemek doğru olmaz.

Aynı zamanda bu ölçekler tanı koymak amaçlı değil tanıya yardımcı olmak amaçlıdır. Size hastalık tanısı koyacak kişiler, uzmanlardır.

Beck Anksiyete Testi dışında Hamilton Anksiyete Testi ve Çocuklar İçin Anksiyete Ölçeği gibi testler de var. Ancak Hamilton’un hazırladığı ölçek uzmanlar tarafından doldurulur. Çünkü kişinin mizaç özellikleri gibi dışarıdan görülmesi gereken şıkları vardır.

Eğer aradığınız sosyal anksiyete bozukluğu testi (sosyal fobi testi) ise buradan ulaşabilirsiniz.

anksiyete testi
sosyal fobi testi anksiyete testi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) olan insanlar günlük yaşamdaki olaylar ve faaliyetler hakkında aşırı ve kontrolsüz endişe duyulan durumları tarif eder. YAB olan kişiler genellikle yorgunluk ve boğaz kasları da dahil olmak üzere rahatsız edici fiziksel belirtiler yaşarlar ve aynı zamanda uyku ve konsantre olma konusunda sorun yaşarlar.

“Aşırı ve kontrol edilemeyen” endişe nedir?Aslında tüm insanlar zaman zaman endişelenir. Bu normaldir. Ancak endişe, neredeyse her gün gerçekleştiğinde, “aşırı” ve “kontrol edilemez” hale geldiğinde sorun haline gelir. Bunun anlamı, YAB olan kişilerin normalden çok fazla endişelenmeleri ve başladıktan sonra endişelenmeyi kesmenin zor olmasıdır. Kendinizde YAB olabileceğini düşünüyorsanız kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

 • Diğer insanlardan çok daha fazla endişeleniyor muyum?
 • İnsanlar bana çok fazla endişelendiğimi söylüyor mu?
 • Her şey yolunda olsa bile endişeleniyor muyum? (Örneğin, hiç kimse hasta olmasa bile ailemin sağlığı hakkında endişeleniyor muyum?)
 • Sık sık meşgul olmaya mı çalışıyorum yoksa endişelenmeyi önlemenin bir yolu olarak dikkatimi dağıtmaya mı çalışıyorum?
 • Başladığında endişelenmeyi bırakmam çok mu zor?

YAB olan kişiler genellikle normal insanların dert ettiği şeyleri akıllarından atmakta zorlanırlar. Endişelerimiz YAB olan insanlarla büyük oranda aynıdır. Ancak çoğu kişi bu düşüncelerin akıllarına geldiğinin farkına bile varmazken yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerin düşünceleri kafalarından atması zordur. Belirtileri ölçmek için anksiyete testi kullanılabilir.

Endişelere örnek vermek gerekirse:

 • “Randevuma geç kalırsam?”
 • “Sınavda başarısız olursam?”
 • “Bu raporu zamanında bitirmezsem?”
 • “Ailem boşanırsa?”
 • “Futbol oynarken çocuğum yaralanırsa?”
 • “Arkadaşlar için bir gezi seçersem ve hiç kimse kendilerinden hoşlanmazsa? Ya iyi vakit geçirmediğim için beni suçlarlarsa?”
 • “Kanser ya da başka ciddi bir hastalık olursam?”
 • “Kocam bir araba kazasına girerse?”

Anksiyete Testi

Yukarıda anxiete bozukluğu olan kişilerin günlük hayatta sıklıkla yaşadıkları sorunlardan bazılarına değindik. Anksiyete bozukluğu testi, bahsettiğimiz belirtilerin derecesini ölçmek için kullanılır. Bunlardan en bilineni Beck Anksiyete Testi.

Yazımızın devamında bu testi çözebilirsiniz. Ek olarak, gelin bahsi geçen semptomları gösteren bir kişinin günlük hayatına bakalım.

Bir Örnek

Merve son zamanlarda iyi notlar ve yüksek performans değerlendirmeleriyle mezun olduktan sonra ilk işini bulan 28 yaşındaki bir muhasebeci. 2 kedisi ve en iyi arkadaşıyla yaşıyor. Merve, her zaman endişeli bir insan olmuştur. Kendini bir “endişe siğili” olarak tanımlıyor. Arkadaşları ve ailesi sık sık ona çok fazla endişe ettiğini söylüyor.

Lise zamanlarında, sınıf ya da randevuları hakkında, notları konusunda, arkadaşlarını kaybetmek, ebeveynlerini kızdırmak, görünüşü, öğretmenlerinin onu sevip sevmediğini ve hangi üniversiteye katılacağı konularındaki endişelerini kontrol etmeyi çok zor buldu. O zamandan beri, erkek arkadaşının onu terk edip etmeyeceği, kedilerinin sağlığı, çalışma performansı, ağırlığı ve her şeyi halletmek için günde yeterli zamana sahip olup olmadığı konusunda çok endişeli.

Merve, bu endişeleri kontrol etmekte büyük zorluk çekmektedir ve her günün sonunda, iş yerindeki zaman boyunca ve arkadaşlarıyla birlikteyken sık sık kendisini rahatlatmaya çalışıyor. Her zaman yorgun hissediyor, sürekli kas gerginliği ve vücut ağrıları var. Sık sık sinirli olduğunu fark ediyor.

En son ne zaman rahat hissettiğini hatırlayamıyor, çünkü her zaman gergin ve kötü bir şey olması için tetikte. Son 6 aydır pek iyi uyuyamıyor. Sık sık birkaç saat yatakta yatıyor, gece boyunca sık sık uyanıyor. Genelde çok erken uyanır ve geri uykuya dalmakta güçlük çeker. Endişesinin gerçekten arttığı günlerde, işlerine yoğunlaşmakta güçlük çekiyor.

Sık sık geç saatlere kadar çalışmak zorunda olmasa da işlerini aşırı derecede kontrol ettiği için hep işten geç çıkar. Ayrıca, arkadaşlarına veya ailesine, görünüşü veya diğer endişeleri hakkında ne düşündüklerini onları sinirlendirene kadar sorar. Endişesinin sorun olduğunu bilir, ancak endişelenmeyi bırakırsa, her şeyin daha kötüye gideceğini düşünür.

Anksiyete Bozukluğu Testi Çöz

Merve’nin öyküsünden de göreceğiniz üzere, YAB olan kişilerin semptomları birbirlerine çok benzerdir. Yukarıdaki hikayeyi okuduktan sonra acaba çok mu endişeleniyorum, diye sorabilirsiniz. Kendinize kaygı bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız bunu test edebilirsiniz.

Kaygı testi bunun için vazgeçilmezdir. Ancak Anksiyete Testi çözerken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Hangi testi çözeceksiniz? Anksiyete testi yap diye aradığınızda bulduğunuz testler güvenilir mi?

Emin olun ki internette bulacağınız bilimsellikten uzak kaygı testleri çok fazla. Oradaki sonuçların sizin hayatınızda hiçbir yeri yoktur. Herhangi bir hastalık için ölçek hazırlamak o kadar zordur ki! Öncelikle sorular seçilir, insanlar üzerinde denenir, klinikleriyle karşılaştırılır.

Sadece bunlarda bilimsel test için yeterli değildir. Bildiğiniz gibi Beck Anksiyete Testi ilk ortaya çıktığında dili İngilizce olmuştur. Türkçe’ye uyarlanması için de çok çaba gerektirir.

Aşağıda çözeceğin test Beck tarafından hazırlanmıştır ve bilimselliği kanıtlanmıştır.

Kaynaklar :

1- https://www.anxietycanada.com/adults/generalized-anxiety-disorder#slideshow-1

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3224107/

3- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/beck-anxiety-inventory

4- Steer, R. A., & Beck, A. T. (1997). Beck Anxiety Inventory. In C. P. Zalaquett & R. J. Wood (Eds.), Evaluating stress: A book of resources (pp. 23-40). Lanham, MD, US: Scarecrow Education.

Anksiyete Testi Yap

NOT! : MOBİLDEN GELEN KULLANICILARIMIZ TESTİ ‘PSİKOLOJİK TESTLER‘ SAYFASINDA BULABİLİRLER!

Beck Anksiyete Testine Hoş Geldiniz!

Aşağıdaki maddelerde, endişe içinde olan insanların gösterdiği bazı belirtiler sıralanmıştır. Her maddeyi dikkatlice okuyunuz. Maddelerde yazan belirtilerin bugün dahil son BİR HAFTA içerisinde sizi ne kadar rahatsız ettiğini belirleyiniz. Belirlediğiniz şıkkı işaretleyin.

1) Bedeninizin bir yerinde uyuşma/karıncalanma
2) Sıcak basması
3) Bacaklarda titreme ve halsizlik
4) Gevşeyememe
5) Kötü şeylerin olacağı korkusu
6) Baş dönmeleri veya sersemlik hali
7) Göğüste çarpıntı hissi
8) Dengenizi kaybetme duygusu
9) Dehşet içinde olma
10) Sinirlilik
11) Boğuluyormuş hissi
12) Ellerde titreme
13) Genel titreklik hali
14) Kontrolü kaybetme duygusu
15) Nefes almada zorluk
16) Ölüm korkusu
17) Korkuya kapılma
18) Midede hazımsızlık hissi veya rahatsızlık
19) Baygınlık hali
20) Yüz kızarması
21) Terleme (sıcaklık olmadan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir