Antidepresan Nedir? |Depresyon İlaçları

Antidepresan ilaçları sadece depresyon ilaçları olarak görmemek gerekir. Bahsi geçen ilaçlar, depresyonun yanı sıra birçok hastalıkta kullanılır. Antidepresanlar kendi aralarında birçok gruba ayrılır. Bu yazıda tüm gruplardan bahsedeceğiz.

Antidepresan nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra, antidepresan ilaçları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Antidepresan ilaç isimleri, depresyon ilaçları isimleri bu yazıda ayrıntılı olarak incelenecek. Antidepresanlar beynimizde neler yapar sorusuna yanıt arayacağız.

Antidepresan hapları, antidepresan yan etkileri, ağır depresyon ilaçları nelerdir? Tüm bu soruların bilimsel yanıtlarını bulacağız. Hazırsanız başlayalım!

depresyona iyi gelen yağlar

Antidepresan nedir?

Antidepresanlar, depresyon ilaçları olmalarından çok, birçok hastalıkta kullanılabilen ilaçlardır.

Psikolojik bozuklukların nedenlerinden birisi de beyindeki kimyasal habercilerin bozukluklarıdır. Antidepresanlar, bu sorunları gidermek için üretilmiş ilaçlardır.

Antidepresan ilaçları, depresyon ilaçları olarak bilinirler. Ancak majör depresyon ilaçları olmalarından çok, birçok hastalıkta kullanılırlar. Tüm anksiyete bozukluklarında, mevsimsel depresyonda, distimik bozuklukta, çeşitli ağrı tedavileri, OKB’de, travma sonrası stres bozukluğu tedavisi sırasında kullanılabilirler.

Antidepresan hapları, ilk kez 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlandı. İlk üretilen ilaçlar çok ilkel kaldılar. Yan etkileri fazla, etkinlikleriyse tartışılır düzeydeydi. Günümüzdeyse antidepresan ilaç kullanımı gerek yan etkilerinin azalması gerekse etkilerinin artması nedeniyle oldukça arttı.

Majör depresyon ilaçları, kullanım özellikleri, yan etkileri, hastalığın düzelmesine yaptıkları katkı bakımından birbirinden ayrılırlar. Tüm antidepresanlar depresyon için etkilidir ancak; bir antidepresanın diğerinden daha etkili olduğuna dair kanıt yoktur. Bunlarla birlikte, tedavi kişiye özel olmalıdır.

Antidepresan ilaçlar kişiden kişi farklı etkinlikler gösterir. Bir ilacın yan etkilerini iyi tolere edebilen kişi diğer ilacınkileri iyi tolere edemeyebilir. Etki de değişkendir. İlaçlardan birisi sizin belirtilerinizi azaltmada etkinken, diğeri etkin olmayabilir.

Son iki paragrafta bahsettiğim nedenler dolayısıyla, aşağıdaki soruların doğru bir cevap yoktur! Lütfen, kendi sağlığınız için, uzman olmayan kişilere güvenmeyin. Kendi tercihlerinize göre antidepresan kullanmayın!

dikkat

Sağlığınız için yapılan tüm tedaviler size özeldir. Bu yüzden aşağıdaki soruların cevapları kişiden kişiye değişir!

 • En iyi antidepresan hangisi
 • En iyi depresyon ilacı
 • En iyi antidepresan ilaç isimleri vb.

Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar, beynimizdeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan habercilerdir. Bir sinir hücresinden salındıktan sonra diğer sinirlere gider, buralarda değişiklikler meydana getirirler.

Habercilerden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Depresyona iyi gelen yiyecekler yazısından bir alıntıyla özetleyelim :

a) Norepinefrin:

Norepinefrin, hepimizin bildiği adrenalinin bir türevidir. Norepinefrinin depresyon oluşumunda etkili olabileceği hipotezi değerini koruyor. İncelemeler sonucunda depresif hastalarda norepinefrin ve onun metabolitlerinin beyin omurilik sıvısında ve idrarda attığı veya azaldığı gözlenmiş.
Özetlemek gerekirse norepinefrinin fazla veya az olmasının bir yararı yok. Önemli olan vücudumuzdaki denge. Genetik faktörleri dışladığımızda vücudumuza istediğini verirsek bu dengeyi kendisi çok iyi sağlar.

b) Serotonin :

Hepimizin ”Mutluluk Hormonu” olarak bildiği bu madde aslında pek öyle değil. Günümüzdeki antidepresanların birçoğu serotonin üzerinden etki ederek depresyona iyi gelirler. Serotonin sadece depresyonla ilişkili değildir. Serotonindeki anormallikler neticesinde anksiyete, şizofreni, dikkat eksikliği gibi hastalıklar görülür.
Depresyon hastalarında serotonin seviyelerinin düşük olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. İntihar eden kişilerin yapılan otopsi sonucunda beyindeki serotonin oranları düşük bulunmuş.

c) Dopamin :

Dopamin, bizi bir şeyleri yapmaya iten habercidir. Şizofreni hastalığı oluşumdaki bir faktör dopamin artışıdır. Majör depresyonda ise dopaminin azaldığı gözlenmiştir (psikotik özellikli depresyon hariç).
Dopaminin artmasına neden olan bazı ilaçlar ve amfetamin gibi uyuşturucuların majör depresyon semptomlarını azalttığı biliniyor.

d) Asetilkolin :

Asetilkolinin arttığı durumlarda depresyonunda arttığı gözlenmiştir.

KAYNAK : https://depresyontedavisi.net/depresyona-iyi-gelen-yiyecekler/

Bir antidepresan nasıl etki eder? Haberci (nörotransmitter) olarak adlandırdığım bu maddeleri daha da çoğaltabiliriz. Ancak tedaviler genel olarak bunlar üzerinde yoğunlaşıyor. İleri düzeydeki bilgiler sizler için gereksiz olabilir.

Yukarıda bahsi geçen habercilere ek olarak ‘GABA’ adlı haberciden de bahsetmek istiyorum. Çünkü yazımızın ilerleyen kısımlarında karşımıza çıkacak.

GABA, beyindeki aktiviteyi baskılayan habercilerden birisidir. Epilepsi hastalığını hepimiz biliriz. Bu hastalıkta GABA miktarı azalmıştır. Bunun sonucu olarak beyin aşırı uyarılır ve vücutta kasılmalar meydana gelir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu GABA miktarını arttırmaya yöneliktir.

omega 3 faydaları
omega 3 faydaları nelerdir

Tüm bu bilgilerden sonra antidepresan nedir? Antidepresanlar, beyindeki habercileri düzenleyen, majör depresyon başta olmak üzere diğer birçok hastalıkta da kullanılabilen ilaçlardır.

Depresyon İlaçları

İşin içine ‘depresyon ilaçları‘ terimi girince işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar deyince, tıbbi olarak ‘antidepresan’ olarak sınıflandırılan ilaçlardan daha farklı ilaçlarda aklımıza gelir.

Örneğin yukarıda bahsettiğim epilepsi ilaçları dahi depresyon tedavisinde kullanılabilir. Burada araya girmekte fayda var. Bu konuları daha iyi anlamak için DEPRESYON NEDİR, DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR yazılarını okumanızı öneririm.

dikkat

Tekrar vurgulamak istiyorum. Tedaviler kişiye özeldir. ”Hafif depresyon ilaçları, ağır depresyon ilaçları diye bir şey yoktur!

Antidepresan ilaçları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar, sakinleştirici grubu ilaçlar, şizofreni tedavisinde kullanılan antipsikotikler ve diğer birçok ilaç lüzum halinde kullanılabilir.

Tüm bu ilaçların kullanımına doktorunuz karar vermelidir. İnternetten edineceğiniz bilgiler, bilgilerin yorumlanması sizin için doğru olmayabilir. Hangi hastalık olursa olsun, kesinlikle, doktorunuzun önermediği ilacı kullanmayın.

1950’lerden önce opiodler ve amfetamin grubu uyarıcılar depresyon ilaçları olarak kullanıldılar. Günümüzde ‘uyuşturucu’ sınıflamasına giren bu ilaçlar, yan etkilerinin çok fazla olması nedeniyle birçok soruna yol açıyordu.

1951’de Irving Selikoff ve Edward H. Robitzek tüberküloz tedavisinde kullanılan izoniaid ve ipraniozid isimli ilaçları klinik olarak depresyon tedavisinde uygulamaya başladılar. Bu ilaçların aynı zamanda MAO İnhibitörü oldukları keşfedildi. Onları bu deneylere iten şey, tüberküloz tedavisi sırasında hastalarda gözlemlenen ‘iyi hissetme’ haliydi.

Antidepresan ilaçları üretme çabaları böyle başladı. 1957’de Roland Kuhn, trisiklik antidepresanlar olarak bildiğimiz grubun ilk üyesini keşfetti : Klorpromazin.

O yıllardan günümüze kadar birçok antidepresan üretildi. Bunların arasında en çok bildiğimiz Proz**’ta var. Proz**, aslında birçok tartışmalara da yol açmıştır. İlk üretilen formunun çok çeşitli yan etkilere yol açtığı, birçok insanın ölümünden sorumlu olduğu söyleniyor.

Burada devreye ilaç firmaları ve onların ekonomik gücü giriyor. Gerçekten ilaç firmaları, dünya ekonomisi üzerinde çok güçlü etkilere sahip. Bu yüzden bazı olayların iç yüzü aydınlatılamıyor.

Antidepresan Kullanımı

Depresyon tedavisi ilaçları kullanımı dikkatli olmayı gerektirir. Öncelikle uzman kontrolünde kullanılması gerekir. Buradaki hiçbir bilgi doktorunuz söylediğinden daha önemli değildir. Kısacası, burada yazanlar sadece ön bilgi amaçlıdır. Sonuç olarak, doktorunuz ne söylüyorsa o!

Antidepresan ilaç kullanımı sırasında dikkat etmeniz gerekenlerden en önemlisi, önerilen dozda almanızdır.

 • Antidepresan ilaçlar, dozdan bağımsız olarak etki gösterirler. Örneğin X ilacının 50mg, 100mg, 150mg, 200mg kullanım şekilleri olsun. Çok ağır depresyon geçiren bir kişi 50mg ile tedavis olabilirken, hafif depresyon hastası kişi 200mg ile tedavi olabilir. Etki dozdan bağımsızdır.

Antidepresan ilaçlar etkisini genellikle 2 hafta kullanımdan sonra gösterirler. Bu süre hastadan hastaya değişir. Bazı hastalarda etkisinin görülebilmesi için 6 aya kadar kullanımı gerekebilir.

en iyi balık yağı markası
en iyi balık yağı markası omega 3

Antidepresan kullanım süresi, yine kişiden kişiye farklılık gösterir. Doktorunuzun önerisiyle ilaçları bırakabilirsiniz. Ancak bazen çok daha uzun süreli kullanım gerekebilir. Bazı hastalar için uzun süre antidepresan kullanımı gerekir.

Uzun süreli antidepresan kullanımı zararları hakkında elimizde net bilgiler yok. Bahsettiğimiz uzun süre birkaç yılsa bu süre içinde önemli zararlar görülmez. Ancak 10-20 yıl kullanımının sonuçlarını henüz bilmiyoruz. Çünkü kullanılan çoğu depresyon tedavisi ilaçları son 20 yıl içerisinde üretildi.

Bazı kişiler iki antidepresan birlikte kullanımı gerektirebilir. Böyle durumlarda doktorunuz birbiriyle etkileşimi olmayan iki ilacı size reçete edecektir. Doktor kontrolünde olduğunuz sürece bunun bir sakıncası yoktur.

Hamilelikte Kullanılan Depresyon İlaçları

Bu başlığı ilgi çekmesi için attım. Zira hamilelikte antidepresan ilaç kullanımı genellikle önerilmez.

Hamilelikte Serotonin Geri Alım İnhibitörü kullanımı daha yüksek düşük riski, erken doğum riski, düşük doğum ağırlığı riski ve diğer doğumsal sorunlarla ilişkili bulunmuştur. Doğum sonrasında akciğerlere giden damarlarda yüksek tansiyona neden olabilir.

Hamile 69.448 kadınla yapılan araştırmada, gebelik sırasında SNRI ve TCA kullanımı annede oluşan preeklampsi ve eklampsiyle ilişkili bulunmuş. Ancak bu konudaki araştırmalar yeterli değil.

2006 yılında yapılan bir araştırmada, gebelikte antidepresan kullanan annelerin bebeklerinde yoksunluk semptomları görülmüş. Normalde ilacın ani kesilmesinde görülen belirtiler bebeklerde gözlenmiş.

Tüm bunlarla beraber, hamilelikte antidepresan kullanımı denge meselesidir. Annenin depresyon düzeyine göre karar verilmelidir. Annenin durumu, gebeliğe ve bebeğe zarar verecek düzeydeyse doktorun önerisiyle antidepresan kullanılmalıdır!

Ayrıca hamilelik sırasında EKT tedavisi seçenekler arasındadır.

Antidepresan Yan Etkileri

Depresyon ilaçları yan etkileri çok çeşitlidir. Yan etkilerin neler olduğuna geçmeden önce vurgulamam gereken önemli noktalar var. Yan etkisi olmayan depresyon ilaçları diye bir şey yoktur! Yan etkisi olmayan antidepresan diye bir şey yoktur!

dikkat

Her ne için kullanırsanız kullanın, her ilacın yan etkisi vardır! İlaç kelimesi, kendi içinde yan etki kelimesini barındırır.

Yan etkisi olmayan antidepresan olmadığını öğrendikten hemen sonra ilk sorguladığımız şey ”yan etkisi en az olan antidepresan” oluyor.

İlaçların birçok yan etkisi olabilir. İlaç etkinliğinde olduğu gibi yan etkiler de kişiden kişiye değişir. Diğer insanlarda çok az görülen yan etkiler sizde görülebilir ya da ilacın çok sık görülen yan etkisi sizde görülmeyebilir. Yan etkilerin hepsi belirli bir oranda görülür, hiçbiri yüzde 0 veya yüzde yüz değildir.

Antidepresan yan etkileri aşağıda listelendi. Aynı zamanda antidepresan ilaç grupları başlıklarda belirtildi.

NOT: TÜM BU İLAÇLARA FDA TARAFINDAN ‘KARA KUTU UYARISI’ VERİLMİŞTİR.

MAO İnhibitörleri Yan Etkileri

MAO inhibitörleri genellikle ilk tercih olarak kullanılmazlar. Diğer ilaçlarla hatta yiyeceklerle bile etkileşime girdikleri için, daha çok ikinci planda kullanılırlar.

 • Cinsel Sorunlar (iktidarsızlık, cinsel isteksizlik vd.)
 • Epileptik Nöbetler
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Ayağa kalkarken yaşanan dengesizlik
 • Kilo kaybı, kilo alımı
 • İshal, kabızlık, bulantı
 • Hipertansiyon
 • Kalp ritm bozuklukları
 • Bulanık görme
 • Deri sorunları
 • Ödem
 • Uykusuzluk
 • Kaygı
Trisiklik Antidepresan Yan Etkileri

Trisiklik antidepresan ilaçlar, kimyasal yapılarında üç adet halka bulundurdukları için bu ismi almışlardır. Depresyon tedavisinin yanı sıra, anksiyete ve çeşitli ağrı tedavilerinde, OKB’de kullanırlar.

 • Aritmi
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Kilo alma, kilo verme
 • Deri sorunları
 • Hipertansiyon
 • Kabızlık
 • İdrar yapmada zorluk
 • Bulantı, kusma, mide krampı, kabızlık
 • Uyku bozuklukları
 • Kaygı
 • Göz içi basınç artışı
Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri Yan Etkileri

Majör depresyon tedavisinde en sık kullanılan antidepresan ilaçlardır. Etkinlikleri kanıtlanmıştır ve yan etki profili diğer ilaçlara göre daha güvenilirdir. Serotonin bileşiğinin sinir hücreleri arasında daha uzun süre kalmasını sağlarlar, böylece hücrelerin işlevselliği artar.

 • Düşük kan şekeri
 • Anormal düşünceler
 • Anksiyete
 • Uyku bozuklukları
 • Sedasyon
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • İshal, kabızlık, bulantı
 • Kilo kaybı, kilo alımı
 • Titreme
 • Deri döküntüleri
 • Aşırı terleme vd.
 • ***Özellikle gençlerde, ilk kullanılan haftalarda intihar düşüncelerinde artış görülebilir.
 •  
Noradrenalin ve Serotonin Geri Alım İnhibitörleri Yan Etkileri
 • Kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Kilo alma
 • Uyuşukluk hali
 • Bulanık görme
 • Baş dönmesi
 • ***Beyaz kan hücrelerinde azalma
 • ***Alerjik reaksiyonlar
Antidepresan İntihar İlişkisi

Depresyon tedavisi ilaçları genel olarak ‘iyi’ profile sahiptir. Ancak daha önce de bahsettiğim üzere Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi bu tür ilaçlar için ‘kara kutu’ uyarısı yapmıştır.

Antidepresan ilaçları kullanılırken, kullanılmaya başlandığı ilk haftalarda intihar düşüncelerinde artış yapabilir. Bu olumsuz etki özellikle 25 yaşında altındaki genç hastalarda görülür. Bunun yanı sıra diğer kişilerde de görülebilir. İntihar düşünceleri ayrıca doz değişiklikleri sırasında da görülebilir.

Bu yüzden antidepresan kullananlar yakın gözlem altında olmalıdır. Depresyon semptomlarında değişiklik veya olağan dışı davranışlar görülebilir. Eğer siz veya yakınınızda intihar düşünceleri olursa vakit kaybetmeden acil servise başvurun.

Antidepresan ilaçların uzun vadede iyileşmeye yardımcı olacağını, intihar düşüncelerini azaltıp yok edebileceğini unutmayın. Doktorunuzun önerilerine uyun.

depresyon tedavisi yöntemleri
depresyon tedavisi nasıl yapılır

Antidepresan Neden Kullanılır?

İsminden de anlaşılacağı üzere antidepresan ilaçların en önemli kullanımı depresyon ilaçları olarak kullanılmalarıdır. Bunun yanında diğer psikolojik hastalıklarda ve çeşitli ağrı tedavileri sırasında kullanılabilirler.

Hafif depresyon tedavisinde doktorlar genellikle ilaç tedavisi önermez. Bunun yanı sıra doktorunuz gerekli gördüğü takdirde ilaç tedavisine başlayabilir.

En çok kullanımları kronik depresyon ilaçları olarak gerçekleşir.

Kullanıldıkları alanlar :

 • obsesif kompulsif bozukluk
 • panik atak
 • agorafobi
 • sosyal fobi
 • bulimia
 • travma sonrası stres bozukluğu
 • karmaşık bölgesel ağrı sendromu
 • periferik nöropati
 • multipl skleroz (MS)
 • siyatik sinir tutulması
 • fibromiyalji
 • kronik bel ağrısı
 • kronik boyun ağrısı
 • çeşitli cinsel bozuklukların tedavisinde

Antidepresan Nasıl Bırakılır?

Depresyon nasıl bırakılmalı konusu gerçekten önemli. Her ne kadar bağımlılık yapıcı etkileri olmasa da bazı ilaçları bırakırken sorun yaşayabilirsiniz.

Antidepresan nasıl bırakılma sorunuza en iyi cevabı yine doktorunuz verecektir. Yine de bırakılma sürecini biraz anlatabiliriz.

Depresyon tedavisi ilaçları bırakılırken, en önemli şey bırakmaya hazır olup olmadığınız. Bırakma kararını doktorunuzla birlikte verdiyseniz ilacı bırakmaya hazırsınız demektir.

Temel olarak ilaç alımını birden kesmemek gerekir. Örneğin günde 2 adet tablet formunda ilaç alıyorsanız öncelikle 1,5 tablet veya 1 tablet almanız gerekir. 3-4 gün veya 1 hafta böyle kullandıktan sonra 1 tablete veya yarım tablete düşebilirsiniz.

Yine 3-4 gün veya 1 hafta 1 veya yarım tablet kullandıktan sonra yarım tablet yahut çeyrek tablet (bu aşamada doktorunuz tamamen bırakmanızı da önerebilir) alabilirsiniz.

Antidepresan bırakma mantığı budur. Birden kesilmez, kullanmayı aniden bıraktığınız takdir de baş dönmesi gibi sorunlarınız olabilir.

Sorularla Antidepresan Tedavi

Konu sağlık olunca insanların aklında bir sürü soru oluyor. Facebook gruplarında yaptığım anketlerde bu soruların en yaygın olanlarını not ettim. Bu başlık altında bu sorunların cevaplarını arayacağız.

Depresyon İlaçları İsimleri – Antidepresan İlaçları İsimleri Nelerdir?

Gerçekten bunu neden sorarlar merak ediyorum. Hayır ne yapacaksınız? Gidip eczaneden bu ilaçlardan birini mi alacaksınız. Eğer konu üzerinde uzman kişilerdenseniz zaten bu ilaçların isimlerini biliyor olmanız gerekir. Bilmediklerinizi de nerede bulacağınızı bilmeniz gerekir.

Antidepresan ilaçlar veya herhangi hastalık için kullanılan ilaç, çocuk oyuncağı değildir. Kendi istekleriniz doğrultusunda kullanmayın!

Ağır Depresyon İlaçları Nelerdir?

Antidepresanlar hafif, orta, ağır tüm depresyon tedavisi boyunca kullanılabilir. Endikasyonları depresyonun ağırlığına göre belirlenmemiştir.

En ağır depresyon ilacı olarak bildiğiniz bir ilaç, ağır depresyondaki birisine hiç etki etmezken hafif saydığımız ilaçlardan herhangi birisi aynı hastanın tüm şikayetlerini giderebilir.

Bitkisel Depresyon Tedavisi İlaçları İsimleri Nelerdir?

Bitkisel ‘ilaç’ diye bir şey yok. İlaç dediğimiz şey kimyasaldır. Sorulmak istenen bitkisel yöntemlerle depresyon tedavisi nasıl gerçekleştirilebilir? ise DEPRESYONA İYİ GELEN YİYECEKLER adlı yazıda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Okumak istemezseniz genel hatlarıyla bitkisel antidepresan (!) neler anlatayım. Omega-3, probiyotik, vitaminler vd.

En İyi Antidepresan Hangisi?

Galiba artık bu sorunun cevabı olmadığını anladınız! Kimin için iyi? Sizin için mi? Bunu doktorunuz uzun görüşmelerden sonra belirler. Belki de tüm antidepresanları bunu bilemezsiniz!

Arkadaşınıza depresyon ilaçları arasından birisi çok iyi gelmiş olabilir. Bu, size de iyi gelecek anlamına gelmez!

Antidepresan İlaçları Kilo Aldırır mı?

Evet, bazı depresyon tedavisi ilaçları kilo alımına neden olur. Bunun için bu ilaçları kullanırken yemenize içmenize dikkat etmeniz gerebilir. İştah açıcı etkileri olabilir.

Bunun önüne geçmek için spor yapmaya ne dersiniz? Hem kilo almazsınız hem de spor depresyona gerçekten iyi geliyor! Depresyondan kurtulma yolları adlı yazımda bunun bilimsel kaynaklarını bulabilirsiniz.

Depresyon Tedavisi İlaçları Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Genellikle 2 haftalık kullanımdan sonra etkilerini gösterirler. Ancak bazı kişilerin etki görebilmesi için daha uzun süre kullanmaları gerekebilir. Etkinin ortaya çıkması için 6 ay veya daha fazla kullanması gereken kişiler vardır.

Kaynaklar

 1. Genel Tıpta Antidepresan Kullanımı. Prof. Dr. Nevzat YÜKSEL, Klinik Psikiyatri 1999;Ek 1:7-25
 2. Burrows GD, McIntyre IM, Judd FK ve ark. (1988) Clinical effects of serotonin reuptake inhibitors in the treatment of depressive illness. J Clin Psychiatry, 49(Suppl 8):1
 3. Depresyonda Tedavi: Genel İlkeler ve Kullanılan Antidepresan İlaçlar. Sibel Örsel Doç. Dr. SSK Ankara Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği, Ankara. Klinik Psikiyatri 2004;Ek 4:17-24
 4. Pollock GB (2000) Psychopharmacology: general principles. Kaplan and Sadock’s Comprehensive Textbook of Psychiatry, BJ Sadock, V Sadock (Ed), 7. Baský, Philadelphia, Lippincott Williams and Wilkins, s.3086-3090.
 5. Zis AP, Goodwin FK (1979) Major affective disorders as a recurrent illness: a critical review. Arch Gen Psychiatry, 36:835- 839.
 6. Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP
 7. RXLIST
 8. MAYO CLINIC
 9. NHS
 10. Electroconvulsive Therapy During Pregnancy. Yüksel Kıvrak, Kahraman Ülker, Süleyman Gündüz, Mustafa Arı. Kafkas J Med Sci 2011; 1(3):133–138 • doi: 10.5505/kjms.2011.29392.
 11. PUBMED
 12. Görsel Kaynağı : Designed by Rawpixel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir