Burns Depresyon Ölçeği | Çözün!

Burns depresyon ölçeği adından da anlaşılacağı gibi depresif semptomları ölçen bir depresyon düzeyi testi. Tıpkı Beck Depresyon testi gibi. Geliştiricisi depresyona iyi gelen kitaplar başlığında bol bol övdüğüm İyi Hissetmek adlı kitabın yazarı David Burns’tur. ( Psikolojik Testler adlı sayfada daha fazla depresyon ölçeği testi bulabilirsiniz. )

Bu testleri depresyonda mıyım testi ya da depresyon belirtileri testi olarak görebilirsiniz. Tüm bu bilimsel testler, depresyon belirtilerini ölçmek için kullanılır. Tamam, testi çözeceksiniz ama depresyon belirtileri nelerdir? Bu konuyu çok iyi bilmeniz gerekir. Daha sonra majör depresyon testi çözebilirsiniz.

Yukarı da belirttiklerimin dışında bir de Hamilton Depresyon Ölçeği var. Bu ölçeği genel olarak uzman kişiler uygular.

Dr. Burns, Burns Depresyon Ölçeği hakkında iddialarını kitabında güçlendiriyor. Yapılan araştırmada 235 hasta üzerinde bu test yapılmış ve testin güvenilirliği %95 bulunmuş. Bu bir test için çok yüksek bir değerdir. Burns Depresyon Ölçeği, klinik uzmanlardan daha etkili bir tanı aracı olabilir. (Kitapta geçen iddiadır)

Burns Depresyon Ölçeği 25 sorudan oluşur. Bu sorulardan ilk 10’u kişinin duygu ve düşüncelerini ölçer. 11-17. sorular aktivite ve kişisel ilişkileri, 18-22. sorular fiziksel belirtileri, 23-25. sorular intihar isteğini ölçer. Testin skorundan bağımsız olarak intihar isteği olan kişiler mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Dr. Burns, kitabında bu testi hastalarına her iki görüşme arasında çözdürdüğünü ve buna göre iyileşme oranını ölçtüğünü söylüyor. Tedavi altındaki hastalarında ise hedef skoru 5.

Burns Depresyon Ölçeği ve daha fazla psikolojik test için aşağıdaki resme tıklayın!

BURNS DEPRESYON ÖLÇEĞİ NEDİR?

Burns Depresyon Testi
Burns Depresyon Ölçeği – Çözmek İçin Resme Tıklayın

Burns Depresyon Ölçeği Puanlaması

Burns depresyon ölçeğinin puanlaması gayet basittir. Bu testi çözen kişiler, kendi başlarına ölçeği yorumlayabilirler. Soruların karşısında 5 farklı seçenek vardır. Bunlar :

 • Hiç
 • Biraz
 • Orta Derecede
 • Çok Fazla
 • Aşırı Derecede Fazla

Soruların karşısındaki bu seçeneklerden herhangi biri, soruya göre işaretlenir. Seçeneklerin puan değerleri sırasıyla 0,1,2,3,4’tür. Tüm sorular cevaplandıktan sonra cevapların puanları toplanır.

Toplam sonuca göre değerlendirme şöyledir :

 • 0-5 : Normal
 • 6-10 : Depresyonda değil ancak mutsuz
 • 12-25 : Hafif Depresyon
 • 26-50 : Orta Derecede Depresyon
 • 51-75 : Ağır Depresyon
 • 76-100 : Çok Ağır Depresyon

Burns Depresyon Ölçeği Değerlendirmesi

0-5 : Skorunuz eğer bu aralıktaysa çok iyi hissediyorsunuzdur! Normal aralıkta bulunuyorsunuz ve gayet iyi hissediyorsunuz.

6-10 : Skorunuz bu aralıktaysa yine normal değerlerde demektir. Yine de 0-5 aralığı kadar iyi hissetmiyorsunuz. Biraz mutsuzsunuz. Bu gibi durumlarda İyi Hissetmek kitabı gibi kitaplar çok işinize yarar! Görüşlerinizde ve hayata bakış açınızda ufak değişiklikler yaparak çok daha iyi hissedebilirsiniz.

11-25 : Skorunuz bu aralıktaysa hafif bir depresyon geçiriyorsunuz. 2 yıldan daha uzun zamandır böyle hissediyorsanız buna distimik bozuklukta denilebilir. Distimi, hafif düzeyde depresyonun uzun sürmesi demektir. (Ayrıca bakınız : Depresyon Çeşitleri) İyi hissetmek gibi self-help (kendine yardım) kitaplarının size çok faydası olacaktır. Bununla birlikte bir terapist, sohbet edilecek dostlar tam size göre!

26-50 : Orta derecede depresyon geçiriyorsunuz. Orta derecede depresyon size çok büyük acılar verebilir. Eğer bu durum sizde iki haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa bir uzmana danışın.

51-100 : Çok ağır depresyon geçiriyorsunuz. Dayanılmaz bir acı çekiyorsunuz, umutsuzluk ve mutsuzluğunuz çok tehlikeli bir boyutta. Çaresizlik düşünceleri size intihar düşünceleri kazandırabilir. Neyse ki şanslısınız! Tedavide en başarılı olunan grup bu gruptur. Ağır depresyonlar genellikle tedaviye çok iyi yanıt verir. Kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmanız anlamsızdır, profesyonel bir destek alın.

Eğer 23. sorudan yüksek puan aldıysanız ve 24. ve 25. sorulardan düşük puan aldıysanız bu size ”ölsem daha iyi” gibi bir düşüncenin olduğunu gösterir ancak intihar eğiliminizin olmadığını gösterir. Bu oldukça yaygındır. Bu tür düşüncelerin farklı çeşitleri de bulunabilir. Genellikle insanlar ”kanser olsam da ölsem” gibi bir düşünce içinde olurlar.

Eğer 24. ve 25. sorulardan yüksek puan aldıysanız diğer puanlarınıza bakmadan bir profesyonel destek alın. Bu sorular sizde intihara eğilim olduğunu gösterir, acilen yardım almalısınız.

Depresyon Nasıl Geçer?

 

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Burns Depresyon Ölçeği puanınızı aldınız. Skorunuzu tabloya göre yorumladınız ve açıklamasını okudunuz, peki şimdi ne yapmalı?

Depresyonunuz varsa öncelikle onu anlamalısınız. Bunun için Depresyon Nedir? adlı yazıyı okuyun. Depresyonun ne olduğunu iyice özümsedikten sonra depresyon nasıl belirtiler gösterir buna bir bakın. Bunların hangisi size var, hangileri yok bunun kritiğini yapın. (Bakınız : Depresyon Belirtileri) Bu belirtileri anlamak, size düşüncelerinizin sadece depresyon yüzünden olduğunu gösterecektir.

Ümitsiz mi hissediyorsunuz? Gerçek böyle değil, bu hissiniz sadece depresyondan geliyor. Eğer klasik depresyon belirtilerinden farklı semptomlarınızın olduğunu düşünüyorsanız Depresyon Çeşitleri adlı yazıyı mutlaka okuyun.

Nihayetinde tedavi olmalısınız değil mi? Depresyon tedavisinde birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin hemen hemen hepsini Depresyon Tedavisi Geniş Rehber yazısında bulabilirsiniz.

depresyon tedavisi geniş rehber
depresyon tedavisi

Unutmayın, yalnız değilsiniz! Sizin gibi hisseden milyonlarca insan var. Sadece Türkiye’de bu sayı 2-3 milyonu buluyor. Hala yalnız olduğunuzu hissediyorsanız TED konuşmalarına katılan bazı majör depresyon hastalarının söylediklerini dinleyin : Depresyon Yaşayanlar Anlatıyor

İlaç tedavisi hakkında size sadece doktorunuz yardımcı olabilir, bunu asla unutmayın. Bunun dışında beslenmenize dikkat edebilirsiniz. Bilimsel kaynaklardan yararlanarak yazdığım Depresyona İyi Gelen Yiyecekler adlı yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kendinizi daha iyi hissetmek için kitaplardan faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? İçlerinde depresyona iyi geldiği bilimsel olarak hesaplanmış kitaplarında olduğu, hepsini bizzat okuduğum kitapları incelediğim yazıyı okuyabilirsiniz : Depresyona İyi Gelen Kitaplar

Kaynak : İyi Hissetmek – David Burns

(Kitabın pdf’ine ulaşmak için iletişim kurabilirsiniz)

Burns depresyon testi hepinize iyi gelsin!

Dr. Eren Kocakaplan

"Güneş parlıyor, aydınlatıyor, ısıtıyor, bunun neden böyle olduğunu bilmek için hiçbir merakımız yok; ama tüm kötülüklerin, acının ve aptal insanların nedenini sorguluyoruz." Ralph Waldo Emerson

You may also like...

No Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalı!
Menü