Çinko Nelerde Var | Çinko Eksikliği Belirtileri

Çinko eksikliği belirtileri günümüzde önemli yere sahiptir. Semptomları erken tanımak, ileride oluşacak sorunları önlemek için çok önemlidir. Bunun için yazımızda çinko eksikliği nedir sorusunun yanıtını arayacağız. Çinko nelerde var? Çinko içeren besinler nelerdir?

Daha önceki konularımız olan Magnezyum ve Selenyum, vücudumuz için önemli elementlerdi. Bu konumuzun onlardan geri kalır yanı yok! Yazının ilerleyen kısımlarında bunu göreceksiniz. Çinko eksikliği belirtileri ve çinko faydaları ana konumuz olacak. Yazımızın bütününde çinko eksikliği nasıl giderilir sorusuna yanıt bulacaksınız. Hem de çinko nelerde var, çinko içeren besinler sizin için!

Çinko faydaları ana konularımızdan diğeri. Başlık altında inanılmaz faydalarla karşılaşacaksınız. Ancak zaten yeteri kadar çinko aldığınız için bunların birçoğunu biliyor olacaksınız. Sadece farkına şimdi varacaksınız!

Çinko, tüm hücreler için gerekli olan önemli bir eser mineraldir. Bununla birlikte, prostat hücreleri, vücudun herhangi bir yerinde hücrelerden daha fazla çinko birikir. Prostata ek olarak, çinko kemik, göz, böbrek, karaciğer, kas ve pankreasta yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

50 MG ÇİNKO İÇEREN 100 TABLET SOLGAR ZİNC 50 MG ÜRÜNÜNÜ depresyontedavisi.net’e farkıyla AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIDAN SADECE 44 TL’ye ALABİLİRSİNİZ!

Gelin hep beraber Çinko Nedir sorusuna yakından bakalım.

Çinko, bağışıklık sistemi fonksiyonu, DNA ve protein sentezi, hücre metabolizması, yara iyileşmesi, hücre bölünmesi, koku ve tat duygusu ve uygun büyüme gibi vücuttaki çok sayıda işlev ve reaksiyonda aktif bir katılımcıdır. Aynı zamanda yaklaşık 100 farklı enzimi uyarmaya yardımcı olur.

BAŞLAMADAN ÖNCE ÇİNKO VE DİĞER BİRÇOK MİNERALİN RUH SAĞLIĞI VE SAĞLIKLI YAŞAM ÜZERİNE ETKİLERİNİ UZMANINDAN DİNLEYİN! TEDX VİDEOSUNU MUTLAKA İZLEYİN!

Çinko Nedir (Zn)

Çinko, mineralleri sıralayacağımız listede son sırada yer alabilir, ancak Erkek Sağlığı için ne kadar önemli olduğunu düşündüğünüzde ilk sıraya gelebilir.

 1. İpucu: prostat bezi bu mineralin yüksek konsantrasyonunu içerir ve doğa sebepsiz yere prostat bezine çinkoyu koymadı. Cinsel problem yaşayan erkekler çinko nelerde var konusuna mutlaka göz atmalı. Orada çinko içeren besinler sizi bekliyor olacak.
 2. İpucu : çinko testosteron seviyeleri üzerinde etkiye sahiptir ve hepimiz bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz! Erkek Sağlığı için çinkonun bazı faydaları daha var, ama biz onlara ulaşmadan önce, bazı temel bilgilere bakalım.

Vücudun sadece çok az miktarda çinkoya ihtiyacı vardır; erkekler için günlük 11 mg önerilir. Vücudun çinko için özel depolama sistemi olmadığından, ihtiyacı günlük olarak gidermek gerekir.

Çinko eksikliği belirtileri hastalığa karşı daha fazla duyarlılık ve iştah kaybı olabilir. Diğer belirtilerden bazıları şunlardır :

 • Şiddetli vakalarda ishal,
 • iktidarsızlık,
 • göz ve cilt lezyonları,
 • saç dökülmesi,
 • kilo kaybı,
 • tat anormallikleri,
 • zihinsel durgunluk,
 • gecikmiş yara iyileşmesi
 • hipogonadizm

Çinko eksikliği belirtileri mevcut laboratuvar test teknikleriyle ölçülemez ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden günlük alımı ve çinko eksikliği belirtileri iyi bilinmelidir.

Zn, vücudun her yerinde bulunan elementtir. Bağışıklık sistemine ve metabolizma fonksiyonunun normal işleyişine yardımcı olur. Yara iyileşmesi, tat ve koku duyunuz için de önemlidir.

Bol çeşitli diyetle vücudunuz genellikle yeterli Zn alır. Çinko nelerde var diye sorarsanız sizlere tavuk, kırmızı et ve güçlendirilmiş kahvaltı gevreklerini saymak mümkündür. Bu konuyu ileri de daha detaylı anlatacağız.

İnsanlar soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olmak için oral çinko kullanır, ancak böyle davranmak bazı ilaçların etkinliğini azaltabilir ve yan etkilere neden olabilir.

Önerilen günlük Zn miktarı kadınlar için 8 miligram (mg) ve yetişkin erkekler için 11 mg’dır. Çinko nelerde var başlığının altında önerilen miktarları nasıl elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Çinko içeren besinler, önerilen miktarı edinmenizde size faydalı olacaktır.

Çinko Eksikliği Nedir

Çinko eksikliği, birçok istenmeyen sağlık problemine katkıda bulunan dünya çapında yaygın sorundur. Çinko, insan ve hayvan büyümesi için gerekli olan, hormonların ve bağışıklık moleküllerinin gelişiminde önemli role sahip temel mineraldir.

Yorgun ve aşırı uyarılmış bir bağışıklık sistemini güçlendirmek ve dengelemek için en iyi mineral takviyelerden biridir.

Uzmanlar, dünya nüfusunun %25’ini oluşturan yaklaşık 2 milyar insanın çinko eksikliği belirtileri sahibi olduğunu tahmin ediyor (Kaynak). Bunun, insanların diyetteki yetersiz alımından olduğu düşünülmektedir. Eksikliğinden muzdarip olmamak için çinko nelerde var konusunda yazanları çok iyi öğrenmeniz gerekir.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nasıl Oluşur

Şeker ve karbonhidratlardan zengin diyet tükettiğimizde zayıf kan şekeri sinyaline sahip oluruz, böylece bağırsaklarımızdan çinkoyu yeterince ememeyiz. Sızdıran bağırsak sendromu olan kişiler genellikle zayıf emilimden dolayı çinko eksikliği belirtileri gösterirler.

Tahıllarla ve baklagillerle yüksek miktarda fitik asit tüketilmesi Zn seviyelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların (NSAİİ) düzenli kullanımı vücuttaki Zn seviyelerini azaltır.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Diş eti kanaması Zn eksikliğinin erken bir uyarısı olabilir. Bununla birlikte, düşük çinko seviyeleri riski taşıyan belirli insan grubu vardır. Araştırmalar, hamile kadınların ve yaşlıların farklı nedenlerle yeterli çinko almadıkları için en çok risk altında olduğunu göstermektedir.

Hamile kadınların şok edici kısmı (%82’si) çinko eksikliği yaşan bireyler olarak kabul edilir, çünkü fetal büyüme için günlük çinko alımından neredeyse üç kat daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu miktar için, standart diyetimize kıyasla önemli miktarda çinkoyu almak gerekir.

Hamile kadınlar sadece demir alımını değil, aynı zamanda çinko tüketimini de arttırmak için bilinçli olmalıdır. Hamile kadınların günlük hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için hamilelik sırasında çinko takviyesi almaları önerilir. Hamileler direk çinko nelerde var başlığına atlayarak normalin 3 katı olan ihtiyaçlarını nasıl gidereceklerini öğrenebilirler.

Veriler, yaşlıların %30’unun günlük olarak yeterli miktarda yiyecek yemediğini, bu nedenle günlük çinko gereksinimlerini ve muhtemelen diğer beslenme gereksinimlerini karşılamadığını göstermektedir.

Yaşlılar, normal yetişkin insanlarla aynı miktarda çinkoyu günlük olarak olmalıdır. Beslenmelerinin azaldığını düşündüğümüz de diyetlerine daha fazla çinko içeren besinler eklemek gerekir. Eksiklik hala devam ederse çinko takviyesi almayı düşünmeliler.

Çinko eksikliği belirtileri şunlardır :

 • akne, egzama, xerosis (cilt kuruluğu, pullanma), seboreik dermatit, alopesi (ince ve seyrek saç)
 • yara iyileşmesinde bozulma
 • oral ülserasyon (ağız yarası), dilin beyaz olması
 • koku duyusunda bozulma
 • gece körlüğü
 • bağışıklık sisteminin gerilemesi
 • ishal
 • iştahsızlık
 • anhedoni, depresyon, öğrenme güçlüğü
 • psikolojik bozukluklar
 • gecikmiş büyüme
 • cinsel sorunlar

Yukarıdaki olumsuz semptomlardan korunmak için bol miktarda çinko içeren besinler tüketmeniz gerekir. Çok daha fazla bilgi için makalenin son kısımlarında yer alan ÇİNKO NELERDE VAR başlığını mutlaka okuyun. Bahsettiğimiz belirtileri öğrendiğinize göre Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır sorusunun yanıtını da artık biliyorsunuz!

Depresyon ve Çinko Eksikliği Belirtileri

Düşük plazma çinko düzeylerinin birçok psikolojik bozuklukla ilişkili olduğu iddia edilmiştir. Kanıtlar çinko eksikliğinin depresyonda rol oynayabileceğini göstermektedir.Çinko takviyesi depresyonda etkili bir tedavi olabilir. (Kaynak123456)

Hamilelikte Çinko Kullanımı

Hamilelikte çinko eksikliği belirtileri anneyi ve bebeği olumsuz etkiler. Hayvan çalışmaları, maternal çinko eksikliğinin hem doğum sürecinin sıralamasını hem de verimliliğini bozabileceğini göstermektedir. Çinko eksikliği olan hayvanlarda zor ve uzun süreli, kanamalı doğum riski artmıştır.

Bu etkiler, çinko parmak proteini içeren östrojen reseptörü aracılığıyla östrojenin kusurlu işleyişiyle gerçekleşir. Bununla birlikte, gebelik sırasında çinko takviyesi denemeleri üzerine yapılan bir inceleme, çinko takviyesinin neonatal hayatta kalma üzerinde önemli etkisi olduğunu bildirmedi.

Çinko eksikliği belirtileri böyleyken aklımıza çinko eksikliği olanlar ne yemeli sorusu geliyor. Çinko içeren besinler (çinko nelerde var) başlığında bu konudan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Bu başlık aynı zamanda çinko eksikliği tedavisi konusuna giriş olarak kullanılacaktır. Gelin bunlara değinmeden önce çinko faydaları nelerdir onlara bakalım.

Çinko Faydaları Nelerdir

Çalışmalar son zamanlarda çinkonun mucize mineral olarak alınmasına neden oldu. Birçok faydası nedeniyle vücudumuzdaki en önemli besin maddelerinden biri olarak kabul edilir.

Zn beyin sağlığı için gereklidir. Beyinde hafıza ve öğrenme merkezi olan hipokampusta yüksek konsantrasyonlarda bulunur. MIT ve Duke Üniversitesi’nden bir bilim adamı ve ekibi beynin bu alanında nöronları inceledi; bellek ve öğrenme için önemli olan uzun vadeli potansiyasyon adı verilen süreç için nasıl kritik olduğuna dair kanıtlar keşfetti.

Güçlü antioksidan olan çinkonun eksikliği, bakteri, virüs, toksin ve diğer zararlı ajanların kan-beyin bariyerini geçme yeteneğini arttırıyor .

Bununla birlikte, yeterli miktarda alındığında, Linus Pauling Enstitüsü’nden yapılan araştırmaya göre, bahsi geçen enfeksiyon ajanlarına karşı koruma sağladığına inanılmaktadır. Sağlıklı seviyeleri, şizofreni, çocuk hastalıkları, Wilson hastalığı ve epileptik nöbetler gibi ciddi beyin hastalıklarına ve alkolizme karşı korunmaya yardımcı olur. Çocuklarınızı enfeksiyonlardan korumak için Çinko Nelerde Var başlığını mutlaka okumalısınız!

Çinko kalbin sağlıklı işleyişine yardımcı olur. Avustralyalı araştırmacılar, kalp hastalıklarına, koroner arter hastalığına karşı korumaya yardımcı olduğunu keşfetti.

Anti-inflamatuar özellikleri, antioksidan özellikleriyle birlikte, aterosklerozla ilişkili risk faktörlerini azaltmak için faydalıdır. 40 sağlıklı yaşlı yetişkinle yapılan çalışma da, altı ay boyunca günde 45 mg çinko takviyesi alan grup, plasebo alan katılımcılarla karşılaştırıldığında aterosklerozla ilişkili faktörler üzerinde olumlu gelişmeler gösterdi.

Doğal testosteron seviyelerinin sağlanmasına yardımcı olur. Çinko takviyesi hem toplam hem de serbest testosteron seviyelerini artırabilir. Elit güreşçilerin çalışmasında, erkekler normal diyetleriyle birlikte dört hafta boyunca 3 mg/kg/gün çinko sülfat aldı.

Toplam ve serbest testosteron düzeyleri, çinko takviyesinin ardından dinlenme ve yorucu egzersizlerden sonra takviye öncesi olduğundan önemli ölçüde daha yüksekti. Çalışma sonuçları, çinko takviyesinin testosteron konsantrasyonlarının inhibisyonunu önlediğini öne sürdü. Cinsel sorunlar yaşayan kişilerin Çinko Nelerde Var başlığını incelemelerini bu yüzden öneriyorum.

Çinkonun Cinselliğe Faydaları

Cinsel sağlığınıza ve libidonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Cinsel sağlık ve libidoda çinkonun rolü kısmen mineralin testosteron üzerindeki etkisiyle ilgilidir. Yani, takviyelerle ilişkili testesteron seviyelerindeki artış, cinsel sağlığın ve cinsel ilişkinin kalitesinin artmasına neden olabilir.

Düşük testosteronla ilişkili erektil disfonksiyon yaşıyorsanız, çinko takviyesi erektil zorluklarınızı çözmeye katkıda bulunabilir. Çinko nelerde var başlığını kaçırmayın, doğal yollarla iktidarsızlık sorununuza çare bulabilirsiniz. (Bkz: Çinko İçeren Besinler)

Daha fazla dayanıklılık ve enerji sağlar. Spor salonunda, yolda veya yüksek enerji ve dayanıklılığa ihtiyacınız olduğunda yeterli Zn aldığınızdan emin olmak istersiniz. Amerikan klinik beslenme raporunda, uzmanlar çinkonun fiziksel performansı arttırdığını belgeledi. Yetersiz çinko, dayanıklılık, kas gücü ve kardiyorespiratuar işlevdeki azalmalarla ilişkilidir.

Böylece çinko nerelerde kullanılır konusunu da bitirdik. Yararları şöyle özetleyebiliriz :

Çinko Faydaları Özet

Genel olarak çinko faydaları şunlardır :

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Enfeksiyonlarla mücadele eder
 • Çocukların büyümesine yardımcı olur
 • Yara iyileşmesini destekler
 • Cilt sağlığına katkı sağlar ve yaşlanmasını geciktirir
 • Soğuk algınlığı ve virüslerle savaşır
 • Metabolizmanızı sağlıklı tutar
 • Koku ve tat duyunuzun sağlıklı çalışmasını sağlar
 • Kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur
 • Tiroid fonksiyonlarının dengeli olmasını sağlar
 • Cinsel Sağlık
 • Hormon dengesi
 • Doğurganlık

Böylece Çinko Ne İşe Yarar sorusuna anlamlı cevaplar verebildiğimizi umuyoruz.

Çinko Nelerde Var

Çinko içeren besinler çok çeşitlidir. İstiridye, diğer gıdalardan daha fazla içerir, ancak kırmızı et ve kümes hayvanları, Türk diyetinde ihtiyaç duyulan çinkonun çoğunluğunu sağlar. Diğer gıda kaynakları arasında fasulye, fındık, bazı deniz ürünleri türleri , kepekli tahıllar, güçlendirilmiş kahvaltı gevrekleri ve süt ürünleri bulunur. Çinko hangi besinlerde var?

Tam tahıllı ekmekler, tahıllar, baklagiller ve diğer gıdalarda bulunan fitatlar çinkoyu bağlar ve emilimini engeller . Bu nedenle, pek çok tahıl ve bitki bazlı gıdalar hala iyi kaynaklar olmasına rağmen, bitkisel gıdalardan elde edilen çinkonun biyoyararlanımı hayvansal gıdalardan daha düşüktür.

Çinko nelerde var sorusunun cevabı olarak şu gıdalar sayılabilir : (Referans)

 • İstiridye
 • Et
 • Yengeç
 • Sığır eti
 • Kahvaltı gevreği
 • Istakoz
 • Domuz eti
 • Pişmiş fasulye
 • Tavuk
 • Yoğurt
 • Kaju
 • Nohut
 • Peynir
 • Yulaf ezmesi
 • Süt
 • Badem
 • Böbrek fasulye
 • Tavuk göğsü
 • Peynir, Kaşar veya mozzarella
 • Bezelye
 • Balık

Çinko içeren besinler elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak yüksek miktarda içerenler yukarıda saydığımız besin kaynakları. Çinko eksikliği nasıl giderilir diye sorarsanız yukarıdaki gıdaları sık sık tüketerek, cevabını verebiliriz. (Bkz. Çinko Nelerde Var)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir