D Vitamini Kaç Olmalı ? Normal Değeri Nedir?

D vitamini kaç olmalı sorusunun cevabını aldıktan sonra mutlaka D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ yazımızı okuyun. Böylece Normal D vitamini değeri düzeylerini öğrendikten sonra D vitamini eksikliğinin sizde yaratacağı belirtileri öğrenmiş olursunuz.

Kanınızda D vitamininin değerlerini öğrendikten sonra ister istemez aklınıza ”D vitamini normal değeri kaç olmalı?” sorusu geliyordur. D vitamini seviyesi günümüzde oldukça yaygın konuşulan bir konu. Bunun nedenlerinin en başında da D vitamini eksikliğinin çok sık görülüyor oluşu yer alıyor.

Kan değerlerinizi öğrendikten sonra ” D vitamini 8 çıktı, D vitamini 9 çıktı” gibi sonuçlar görebilirsiniz. Bunlar düşük D vitamini düzeylerini gösterir. Aslında ölçümü yılın hangi mevsiminde yaptırdığınıza göre de sonuçlar değişebilir. Bu yüzden D vitamini kaç olmalı sorusunun cevabı mevsimden mevsime değişir. 

Kanda d vitamini kaç olmalı sorusunun cevabıysa şöyle :

  • 30ng/ml’nin üzerindeki değerler NORMAL
  • 20-30ng/ml arasındaki değerler YETERSİZLİK
  • 20ng/ml altındaki değerler EKSİKLİK

Elbette bu değerler kesin ve net değerler değil. Daha net değerleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Günümüzde D vitamini seviyesi için kadın erkek ayrımı yoktur. Bu yüzden kadınlarda d vitamini kaç olmalı, erkeklerde d vitamini kaç olmalı tarzında ayrımlar yapmıyoruz. Aslında bazı değerler kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Ancak bu konuda bu ayrım bizim işimize yaramıyor.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri – ULTRA BİLİMSEL!

D vitamini kaç olmalı – Genel Bilgiler

Güneşten kaçıyorsanız, süt alerjilerinden muzdaripseniz veya sıkı bir vegan diyetine uyuyorsanız, D vitamini eksikliği riski altında olabilirsiniz. Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini, güneş ışığına maruz kalan cilde tepki olarak vücut tarafından üretilir. Ayrıca, bazı balık, balık karaciğeri yağı, yumurta sarısı da dahil olmak üzere birkaç gıdada ve güçlendirilmiş süt ve tahıl ürünlerinde doğal olarak ortaya çıkar. (Daha fazla D vitamini içeren gıdalar için : D Vitamini İçeren Gıdalar)

D vitamini güçlü kemikler için gereklidir, çünkü vücudun diyetten alınan kalsiyumu kullanmasına yardımcı olur. Geleneksel olarak, D vitamini eksikliği raşitizm ile ilişkilendirilmiştir. Raşitizm kemik dokusunun düzgün bir şekilde mineralize edilmediği, yumuşak kemikler ve iskelet deformitelerine yol açan bir hastalıktır. Ancak giderek, bir dizi sağlık problemine karşı korumadaki D vitamininin önemini ortaya koyuyor.

Kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü belirtileri D vitamini eksikliğine sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Bununla birlikte, birçok insan için belirtiler elle tutulur düzeyde değildir. Bununla birlikte, semptomlar olmadan bile, çok az D vitamini sağlık riskleri oluşturabilir. Vitaminin düşük kan seviyeleri AŞAĞIDAKİLERLE ilişkilendirilmiştir :

  • Kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin artması
  • Yaşlı erişkinlerde bilişsel bozukluk
  • Çocuklarda şiddetli astım
  • Kanser

D Vitamini Seviyesi Neden Düşer?

Sıkı vegan diyet yapıyorsanız d vitamini seviyesinin düşük çıkması muhtemeldir. Çünkü doğal kaynakların çoğu; balık ve balık yağları, yumurta sarısı, güçlendirilmiş süt ve sığır karaciğeri de dahil olmak üzere hayvan temelli.

Güneş ışığına maruz kalmanız sınırlıysa D vitamini seviyeniz düşük çıkacaktır. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini yapar çünkü. Kuzey enlemlerde yaşayanlar da, uzun elbiseler giyenler de veya dini nedenlerle baş örtüleri takanlar da bu sorunun görülme olasılığı yüksek. En azından kendi özel yaşam alanınızda (örneğin evinizde) dini inanışlarınıza aykırı olmayacak şekilde kollarınızın, yüzünüzün ve diğer vücut parçalarınızın güneş ışığına maruz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Koyu bir cilde sahip kişilerde melanin pigmenti, cildin güneş ışığına maruz kalmaya tepki olarak D vitamini yapma yeteneğini azaltır. Bazı çalışmalar, koyu tenli yaşlı yetişkinlerin D vitamini eksikliği riski yüksek olduğunu göstermektedir.

Böbrekleriniz D vitamini aktif formuna dönüştüremiyordur. İnsanlar yaşlanır, yaşlandıkça böbreklerinin D vitaminini aktif forma dönüştürme yeteneği azalır.

Sindirim sisteminiz de, Crohn hastalığı, kistik fibroz ve çölyak hastalığı da dahil olmak üzere birçok nedenden olayı D vitaminini gereğince ememez. Birçok durum bağırsağınızın yediğiniz yiyeceklerden D vitamini emme yeteneğini etkileyebilir.

Eğer obezseniz bu risk faktörüdür. D vitamini, yağ hücreleri tarafından kandan emilir, böylece kandaki miktarı azalır. 30 veya daha fazla vücut kitle indeksi olan insanlar genellikle D vitamini düşük kan seviyelerine sahiptir.

Sayılan risk faktörlerinden bir veya daha fazlası sizde mevcutsa d vitamini kaç olmalı sorusunun cevabı ilginizi daha çok çekebilir. Öğrenmek için okumaya devam!

D vitamini kaç olmalı – Normal Değerler

D vitamininin vücudunuzda ne kadar olduğunu ölçmenin en doğru yolu 25-hidroksi D vitamini kan testidir. Sağlıklı insanlar için 20 nanogram/mililitre ila 50 ng/mL seviyesi yeterli kabul edilir. 12 ng / ml’den daha az bir seviye D vitamini eksikliğini gösterir.

D VİTAMİNİ DEĞERİDURUM
30ng/ml’nin üzerindeki değerlerNORMAL
20-30ng/ml arasındaki değerlerYETERSİZLİK
20ng/ml altındaki değerlerEKSİKLİK

Bu değerler elbete testin yapıldığı merkezden merkeze değişiklikler gösterir. Bunun için asıl baz alınması gereken değerleri, sonuç kağıdında belirtilen değerlerdir. Daha önce de belirttiğim gibi kış düzeyleriyle yaz düzeyleri arasında da fark vardır.

Aşağıdaki resimde kendim kan vererek yaptırdığım D vitamini testi sonucunu göreceksiniz. Dikkat ederseniz referans aralığı değerleri verilmiş ve bu değerlerin başında KIŞ ayı ve YAZ ayı için olduğu özellikle belirtilmiş. Resme bakarak D vitamini değeri kaç olmalı sorusunun en doğru cevabını bulabilirsiniz.

kışın d vitamini kaç olmalı
d vitamini kaç olmalı
kışın d vitamini kaç olmalı

D vitamini eksikliği tedavisi, diyet ve takviyeler yoluyla daha fazla D vitamini almayı gerektirir. Optimal sağlık için gerekli olan D vitamini seviyeleri üzerinde fikir birliği olmasına rağmen, olması gereken düzeyler yaşa bağlı olarak büyük olasılıkla farklıdır ve sağlık koşulları mililitrede en az 20 nanogram bir konsantrasyonu genellikle yetersiz kabul eder. 

Tıp Enstitüsü’nden kurallar : D vitamininin önerilen diyet miktarı 1-70 yaşlarındaki herkes için 600 uluslararası ünite (IU) ve kemik sağlığını optimize etmek için 70 yaşından büyük yetişkinler için 800 IU’dır . Güvenli üst sınır da 4.000 IU. Doktorlar D vitamini eksikliğini düzeltmek için 4.000’den fazla IU reçete edebilir. ¹ ²

Güneşte çok fazla zaman harcamıyorsanız veya cildinizi örtmek için her zaman dikkatli iseniz (güneş kremi D vitamini üretimini engeller), özellikle D vitamini eksikliği için risk faktörleriniz varsa, bir D vitamini takviyesi alma konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Hayatta her şey de olduğu gibi bu konuda da net değerlerin olmadığını gördük. Yine de D vitamini kaç olmalı sorusunun cevabını aradık ve bulduk! D vitaminiyle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen okuyunuz :

D Vitamini Eksikliği Belirtileri – ULTRA BİLİMSEL!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir