Majör Depresyon Nedir ∣ Belirtileri Nelerdir?

Majör depresyon nedir? Depresyon ve majör depresyon arasında bir fark yoktur. İkisi de bir hastalığı ifade eder. Depresyon basit bir üzüntü değildir. Depresyon Belirtileri adlı yazımda belirttiğim gibi, psikolojik hastalıkların sınıflandırıldığı DSM-V içerisinde ”duygu durum bozuklukları” arasında yer alır. 

 • Yazı güncellenme tarihi : 2019-02-15

Yazımızda majör depresyon nedir belirtileri nelerdir sorusunun tam cevabını bulacaksınız. Aynı zamanda aklınızda depresyon hastalığı nedir gibi sorular varsa bunların tam cevabını alacaksınız. Eğer cevabını bulamadığınız sorularınız varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Depresyon türleri çok çeşitlidir. Bu türlerin ayrı ayrı ne olduğunu öğrenmek isterseniz tıklayın.

MAJÖR DEPRESYON NEDİR?

Bu yazıda depresyon hakkında tüm söyleyeceklerimden önce şu videoyu dinlemenizi ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM. Depresyonu depresyon yaşayan birisinden daha iyi kim anlatabilir? Tabii ki depresyon yaşayan başka birisi! (TÜRKÇE ALTYAZILI!!!)

Göksel’in ”Depresyondayım” adlı şarkısını hatırlar mısınız? ”Depresyondayım, unutuldum, aldatıldım, sevgilimden ayrıldım, çok yalnızım…” diye devam edip gider. Bu depresyon değildir. Unutulan, aldatılan, sevgilisinden ayrılan her insan majör depresyon hastası olmaz.

Depresyon oldukça sık görülür. Türkiye’de yaşam boyu görülme oranı %20’dir. Yani Türkiye’de yaşayan her 5 kişiden 1’i hayatında en az bir kere depresif atak geçirir. En sık başlama yaşı 20’li yaşların sonlarıdır. Kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülür. Evli olan kişiler evli olmayanlara ve boşanmışlara göre daha az depresyona yakalanırlar. 

Depresyonun açıklanması için birçok kuram var. Bunları ne ben söyleyeyim ne de siz okuyun. Hepsi birbirinden karışık. Yine de bu kuramları öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilirler.

depresyon tedavisi geniş rehber
Depresyon Tedavisi Geniş Rehber

Bilime Göre Majör Depresyon Nedir?

Depresyon tanısı için bakılabilecek en güvenilir kaynak DSM-V’dir. DSM (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı), ruhsal hastalıkların sınıflandırıldığı bir kılavuzdur. Majör depresyon tanısı için herhangi bir laboratuvar testi olmadığı için bu kılavuz kullanılır.

Bu kılavuzda majör depresyon tanısı için 5 ayrı başlıkta belirtiler tanımlanmıştır. Majör Depresyon nedir sorusuna DSM-V’in cevabı şöyle:

DSM-V MAJÖR DEPRESYON TANI KRİTERLERİ

A) Depresif duygu durum ve anhedoni (ilgi-istek kaybı) ile birlikte aşağıdakilerden en az 3’i:

 1. Çok fazla ya da çok az uyuma
 2. Psikomotor yavaşlama ya da yerinde duramama
 3. Yüzde 5 ten fazla ağırlık kaybı ya da artışı
 4. Enerji kaybı
 5. Değersiz ya da aşırı suçlu hissetme
 6. Odaklanma, karar alma ya da düşünme güçlüğü
 7. Yineleyen ölüm ya da intihar düşünceleri

B) İşlev kaybı vardır.

C)Semptomlar bir madde kullanımına ya da genel tıbbi duruma bağlı değildir.

D) Başka ruhsal hastalıkla açıklanamaz.

E) Hiçbir zaman bir manik ya da hipomanik nöbet yoktur

♥Belirtiler 2 hafta boyunca günün büyük bölümünde her gün bulunmalı. 

majör depresyon belirtileri
DUYGUDURUM GRAFİĞİ

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Anhedoni, ilgi ve zevk kaybı demektir. Depresyon hastası bir kişide en azından eskiden ilgi duyduğu şeylere karşı ilgisizlik oluşur. Örneğin tutkulu bir Fenerbahçe taraftarı Fenerbahçe-Galatasaray maçını izlemek yerine uyuyorsa bu bir ilgi kaybı olarak nitelenebilir. Bu durum içindeki kişinin hayattan aldığı zevkte azalmıştır. Eskiden zevk duyduğu şeyler artık ona zevk vermez.

Açıklanmaya değer bir diğer madde: İşlev Kaybı. Çalışkan bir öğrenci düşünün (örneğin ben), dersleri hep çok iyiyken birden derslerden kalmaya başlıyor. Hiçbir sınavını veremiyor. Hayatında daha önce hiç böyle şeyler olmayan birisi için bu bir işlev kaybı sayılabilir. Bir öğretmen, işini yapamaz hale gelebilir, öğrencilere bir şeyler öğretmiyor olabilir, işe bile gidemiyor olabilir.

Madde bağımlılıkları kişide depresif bir ruh haline neden olur. Özellikle maddenin alınmadığı zamanlarda kişi depresyon belirtileri gösterebilir. Bir kişiye majör depresyon tanısının konulabilmesi için bu belirtilerin madde bağımlılığı ile açıklanamaması gerekir.

İnsanlarda birden fazla ruhsal hastalık bulunabileceği gibi bir ruhsal hastalık diğer hastalıkların özelliklerini barındırabilir. İki uçlu bozukluk (bipolar bozukluk), manik-depresif ataklarla seyreder. Bu hastalık belirtileri arasında kişide aynen majör depresyon belirtileri olabilir.

DSM-V kriterlerini sağlayan bir hastada, bu belirtiler 2 haftadan uzun süreli mevcut ise bir hekim majör depresyon tanısı koyar. Lakin majör depresyon nedir sorusuna verilecek cevap bir tanısal algoritmadan daha fazlasını içermelidir.

Depresyon kendisini belirtileri ile gösterir. Aşağıdaki resme tıklayarak depresyon belirtileri testi olan bilimsel testler bulabilirsiniz.

depresyon testleri

depresyon testi

Kronik Depresyon Nedir?

Aslına bakarsanız çökkünlük olarak nitelediğimiz depresif durum, genel olarak kronik bir süreçtir. Bu yüzden bu hastalığı ‘kronik’ olarak görürüz. Kronik depresyon, majör depresyonun çeşitlerinden birisi değildir. 

Endojen Depresyon Nedir?

Endojen Depresyon Nedir? | Bilimsel

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır Depresif Nöbet Belirtileri | Tanısı | Testi

Ağır depresif nöbetle ilgili merak edilenlerin en başında depresyon iyileşme belirtileri geliyor. İyileşme belirtileri aslında majör depresif bozukluk belirtilerinin ortadan kalkmasıdır.

Bipolar Depresyon Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir|Manik Depresif Nedir

Depresyon Yaşamış Biri Olarak: Bana Göre Majör Depresyon Nedir?
1) Depresyon Sinsidir

Depresyon, ne zaman gelip seni vuracağı belli olmayan bir katil gibidir. Hayatta insanı üzen bir çok olay olabilir, beklenti kötü olaylar olduğu zaman kötü hissetmektir. Oysa, en kötü olaylardan sonra çok iyi hissedebilirsiniz. Depresyon birden gelir. Neden geldiğini anlamak için kişinin kendisini izlemesi gerekir.

Ne zaman depresif hissedeceğiniz anlamanız gerçekten uzun bir süre alır. Bunun için büyük bir çaba göstermeniz de gerekir. Bir iş başvurusu kötü geçtiği zaman depresif hissetmeyebilirsiniz. Hatta güzel duygular bile ortaya çıkabilir. Bir akşam televizyon isterken bir bakmışsınız ki çökkünsünüz! Neden? Ne oldu?

Ne olduğunu bilmek için zamanı durdurup kendinize bazı sorular sormanız lazım. Bu sorular o an size neden öyle hissettiğinizi net olarak söylemez. Zaman içinde bu soruların cevaplarına göre sizin neyin kötü hissettirdiğini anlarsınız. Örneğin ben bu yazıyı yazarken beni kötü etkileyen durumlar mevcut. Yine de kötü hissetmiyorum, bu güzel bir şey. Kendim için belirlediğim risklerin en başında uykusuzluk geliyor. Bugün uykusuzum ve gün boyu bir hocayı bekledim yine de bir sonuç alamadım.

Sizlerde kötü hissettiğiniz zamanlar bazı faktörleri düşünebilirsiniz. Bunları her kötü hissettiğinizde düşünün. Yaptığım bu soru listesini kendinize göre revize edebilirsiniz:

 • Son yarım saat içinde aklınızdan ne geçti?
 • Neyin hayalini kurdunuz?
 • Bugün nasıl bir gündü?
 • Gündüz neler oldu?
 • Sabah nasıl uyandınız?
 • Uykunuzu aldınız mı?
 • Büyük tuvaletinizi yapabildiniz mi? Kaç kere yaptınız?
 • Ne yediniz? Aç mısınız? Çok mu ağır şeyler yediniz?
2) Depresyon Güçlüdür

Bu yazıda sizlere her şeyin çok kolay olacağını söylemek isterdim. Bu koca bir yalan olurdu! Çünkü depresyon çok güçlü. Yine de yenilemez değil. Depresyon kaç yaşındaysanız o kadar yıl büyüdü gelişti. Siz ise kendinizi duygusal olarak güçlendirmeye başladığınız zaman büyümeye başladınız. Kaç gün geçti bunun üzerinden? Belki de hiç başlamadınız bile.

Benim yanlış düşüncelerimle 18 yıl beslendi. Ben ise 2 yılda onu yenmeyi başardım. Tabii ilaçların ve doktorlarında yardımı ile. Yine de bir başarı sayılır değil mi? O zaman bu başlığı şöyle değiştirebiliriz: ”Depresyondan Zayıfız”

3) Depresyon Kelepçedir

Depresyon bir kelepçedir. Sizin ellerinizi bağlar ve öylece kalırsınız. İnsanlar sizden bir şeyler beklerler, canınız istemez. ”Ellerim bağlı görmüyor musunuz?” diyemezsiniz tabii ki. Çünkü elini bağlayan kelepçeler görünmezdir. Neredeyse her şeye ‘canım istemiyor’ demek isterseniz. Canınız ‘canım istemiyor’ demek bile istemez. 

4) Depresyon Alçaktır

Belki de depresyonla savaşmanın en büyük zorluğu onun alçak bir düşman olmasıdır. Onunla savaşırken onu göremezsiniz. Genellikle sizin arkanızda olur. Görünmemek için sizinle birlikte hareket eder. Siz arkanızı dönseniz bile o hala arkanızdadır. Hamlelerini arkadan yapar, asla göremezsiniz. Yaralandığınız yer her zaman sırtınızdır.

Sürekli sırtınızdan bıçaklanırsınız anca depresyonu çevrenizdekiler anlamaz. Yaralarınızı göremezler ve size yardım edemezler. Bunun için depresyonla savaşmak zorludur. Sırtınızdaki yaraları kendiniz sarmanız gerekir. Bir yandan yaralarınızı sararken bir yandan da başka bir darbe almamak için uğraşmanız gerekir. Zordur, ancak imkansız değil. Bunu yapabilen onlarca insan var. Mesela benim çok büyük bir dış destek aldığımı mı düşünüyorsunuz? Hayır, sizi sizden başka anlayabilen çok az insan vardır. Psikiyatrlar bile çok az anlarlar. Majör depresyon hastası bir psikiyatr bulmak çölde su bulmak gibidir!

sosyal fobi testi
sosyal fobi testi
Depresyon Nedir – Ne Değildir? Doğru-Yanlış

YANLIŞ: Depresyon tek çeşittir.

DOĞRUDepresyonun birçok çeşidi vardır. En çok görülen ve en bilineni majör depresyondur. Bundan dolayı majör depresyon nedir sorusuna verilen cevaplar genel olarak majör depresyonu tarif eder.

YANLIŞ: Depresyon basit bir üzüntüdür.

DOĞRUDepresyon asla basit bir üzüntü değildir. Göksel’in şarkısına bir bakın. Söylediklerinin hepsi insana üzüntü verebilecek durumlardır ancak majör depresyon değildir. Kendimden örnek vereyim: Tıp fakültesi 5. sınıfta 6 stajdan bütünlemeye kaldım. Bunların 3 tanesini verdim, 3 tanesini ise tekrar aldım. O zamana kadar hiç bütünlemeye bile kalmamıştım. Şuan 6.sınıfa yeni başladım ancak bunlar beni depresyona sokmadı.

YANLIŞDepresyon kendi kendisine geçer.

DOĞRUKişide bulunan bu hastalığın sebepleri ortadan kalkmadıkça depresyon geçmez. Çevresel şartlardan dolayı sönümlenebilir. Unutulmaması gerekir ki depresyon ataklarla giden bir hastalıktır.

YANLIŞDepresyonda olmak, üzüntü içinde olmak demektir.

DOĞRU: Depresyondaki bir kişi üzüntüden daha farklı bir durum içindedir. Depresyon içerisindeki bir kişinin duygu halini tanımlarken ”Çökkün Duygudurum” tanımı kullanılır. Bu, üzüntüden çok farklı bir durumdur. Depresyon hastasının hayatta neredeyse hiç zevk aldığı bir şey yoktur, iştahında ve uyku düzeninde değişiklikler görülür, hareketlerinde yavaşlama veya abartılılık olabilir. En önemlisi de kişide ‘intihar’ düşüncesi olur/olabilir.

YANLIŞ: Depresyonun bir nedeni vardır.

DOĞRUDepresyonun bir nedeni elbette vardır. Sorun sadece bir tane olmaması. Depresyon birçok faktörle ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kişinin doğum anından depresyon tanısı konulana kadar yaşadıklarının hepsi birer faktör olabilir. Bunların ayrıntılı bilinmesi çok zordur ancak iyi bir terapi ile büyük oranda depresyon nedeni anlaşılabilir.

YANLIŞSevgilimden ayrıldım, depresyona girdim.

DOĞRU: Üzüntü veren olaylar depresyonu tetikleyebilir ancak her üzüntülü olay depresyonla sonuçlanmaz. Sonuçlar kişiye özeldir. Sevgilisinden ayrılan her insan kötü bir ruh hali içerisine girer. Bu ruh hali depresyon olarak tanımlansaydı ülkemizin %90’ı depresyon hastası olurdu.

YANLIŞDepresyon tedavisinde ilaç kullanmak şarttır/Antidepresanlar tek başına tedavi için yeterlidir.

DOĞRU: Depresyon Tedavisi, çok yönlü bir tedavidir. Uzman kişi gerekli görürse ilaç tedavisi uygulayabilir. Lakin ilaç tedavisi şart değildir. Sadece antidepresan kullanımı da depresyondan kurtulmak için her zaman yeterli değildir.

Majör Depresyon Nedir Sorusunu Umarım Cevaplayabildim. Aklınızda Sorular Mı Kaldı?

Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Depresyonun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri Testi Çöz!

KAYNAKLAR

1- BEN!

2- ‘Major Depresif Bozukluk’ Tanımı, Etyolojisi ve Epidemiyolojisi: Bir Gözden Geçirme; Fatmagül Helvacı Çelik, Çiçek Hocaoğlu; Journal Of Contemporary Medicine 2016;6(1): 51-66 DOI: 03180

3- Anksiyete ve Depresyonun Nörobiyolojisi; Tayfun Uzbay Prof. Dr., GATA TIp Fakültesi, TIbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Psikofarmakoloji Araştırma Ünitesi, Ankara; Klinik Psikiyatri 2004;Ek 4:3-11

4- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007

5- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27629598

6- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3397431/

7- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4357355/

Dr. Eren Kocakaplan

"Güneş parlıyor, aydınlatıyor, ısıtıyor, bunun neden böyle olduğunu bilmek için hiçbir merakımız yok; ama tüm kötülüklerin, acının ve aptal insanların nedenini sorguluyoruz." Ralph Waldo Emerson

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalı!
Menü