Depresyon Yaşayanlar Anlatıyor!

Depresyonun ”GERÇEKTEN” ne olduğunu depresyon yaşayanlar tarafından anlatılan videolarda izlemek ister misiniz? O zaman doğru yerdesiniz! Depresyonu yenenlerin hikayeleri sizin için yol gösterici olabilir.

Damdan düştüğünüz zaman size en iyi yardımcı edecek kişilerden birisi de sizinle birlikte aynı damdan düşenlerdir. Majör depresyon atlatanlar, sizlere yardımcı olmak için yeterince çaba harcıyorlar. Her fırsatta yol göstermek için kendilerini gösteriyorlar.

Depresyon yaşayanların anlattıkları gerçekten bilmediğiniz şeyleri ortaya dökecek! Depresyonun ne kadar yaygın olduğunu, depresyon hakkında ne kadar bilgisiz olduğumuzu göreceğiz. Yazımızda hikayelerini dinlediğimiz kişilerin ortak noktası, hepsi depresyonu tamamen yenenler arasında!

Dünya sağlık örgütü 2020 yılında tüm iş gücü kayıpları arasında depresyonun 2. sırada olacağını öngörüyor! Şuanda da dünyada büyük bir küresel problem olan depresyon, birçok kayıpların yanında iş gücü kaybında da ilk sıralarda yer alıyor.

Majör depresyon (büyük çökkünlük) hakkında ne kadar bilgisiz olduğumuzu görebiliyoruz. Bu konuda hiç konuşulmaması da bunun bir belirtisi değil mi? Çünkü komik değil, viral değil, medyanın ilgisini çekmiyor, insanları eğlendirmiyor! 

Bazı şeylerin gündem olabilmesi için trajik olması bile yetiyor. Ancak bu depresyon için işlemiyor. Dünyada neredeyse her 1 dakikada 1 kişi depresyon yüzünden intihar ediyor. Bu yeterince trajik bir olay değil mi?

DEPRESYON YAŞAYANLAR ANLATIYOR

Depresyon hakkında Depresyon Nedir?, Depresyon Belirtileri?, Depresyon Tedavisi Rehberi adlı yazılarımın yanı sıra Psikolojik Testler bölümünde depresyon tanısında yardım olan bir çok test paylaştım. Majör depresyon yaşayan bir kişinin neler hissettiğini, nelere düşündüğünü ise büyük bir e-kitap olarak yazmayı karar verdim.

Ben bu e-kitabı yazarken bu yazıda paylaşacağım videolardan, gerçekten majör depresyon yaşayanlar tarafından anlatılanlardan bilgi sahibi olabilirsiniz. Belki de yaşadıklarınızla ne kadar örtüştüğünü göreceksiniz. Aralarında majör depresyondan kurtulanlar olduğunu da söylemek istiyorum. 

Eğer majör depresyon yaşayan biriyseniz en büyük sorunlarınızdan birisi ”YALNIZLIK”. Oysa yalnız değilsiniz. Sadece yalnız hissediyorsunuz. Sizin gibi milyonlarca insan bu dünya üzerinde yaşıyor ve hemen hemen aynı dertlerden muzdaripsiniz. O insanlardan bazılarıyla gelin birlikte tanışalım.

Eğer depresyon yaşıyorsanız en çok merak ettiğiniz konulardan birisi de majör depresyon atlatanlar gerçekten var mı sorusu. Elbette! Her gün yüzlerce kişinin majör depresyon yaşadığı gibi bundan kurtulduğu da bir gerçek.

Majör Depresyon Yaşayanlar ve Anlattıkları

1- NİKİ WEBBER ALLEN ∣ Depresyonun Sessizliğinden Acı Çekmeyin

Depresyon yaşayanlar arasındaki ilk konuşmacımız Niki Webber Allen. Depresyonun neden dile getirilmediğini, neden saklandığını çok iyi özetliyor. Depresyon nedeniyle kaybettiği bir yiğeni bile var! Depresyonun zayıflık olarak algılanmasının ne kadar sorunlu olduğunu da gözler önüne seriyor.

Depresyon tedavisi adlı yazımı okuduysanız depresyon ve utanç hakkında bir başlık açmıştım. Bu başlığın biraz daha genişletilmiş halini bu videodan izleyebilirsiniz.  (TÜRKÇE ALT YAZILI)

2- Andrew Solomon∣ Depresyon: Paylaştığımız Sırrımız

Majör depresyon yaşayan bir insan neler düşünür? İyi olaylar karşısında nasıl davranır? Majör depresyon yaşayanlar bu hastalıktan kurtulabilir mi? Bu soruların hepsinin cevabını Andrew Solom’dan alabilirsiniz. Kendisi de bir majör depresyon hastası olduğu için söyledikleri çoğu bilimsel kitaptan bile daha değerlidir.

Andrew Solomon, ayrıca psikolojik hastalıklara olan eğilimi ve yanlış görüleri de paylaşıyor. Özellikle tedavi için yapılan yanlışlar beni hayrete düşürdü. Bu yüzden farkında olmalıyız, her şeyden önce farkındalık!  (TÜRKÇE ALT YAZILI)

3- Kevin Breel ∣ Majör Depresyon Yaşayan Bir Komedyenin Anlattıkları

Depresyon yaşayan bir kişiyi dışarıdaki insanlar nasıl görür? Elbette gördükleri, kişinin kendi yaşadıklarıyla pek alakalı değil. Depresyonun karanlık yönlerini depresyon yaşayan bir komedyen anlatıyor!

İntihara ne kadar yakın olduğunu, ne kadar çok kişinin depresyon yüzünden intihar ettiğini Kevin Breel’den öğrenebilirsiniz. Depresyon yaşayanlar arasında komedyen bir kişiyle tanışmak sizi şaşırtacak. 

Ayrıca Depresyon Nedir adlı yazımda bahsettiğim, depresyonun üzüntü olmadığını da çok iyi vurguluyor. Depresyon, günlük hayatta yaşadığınız üzüntüler değildir. Depresyon, her şey yolundayken hissettiğiniz olumsuz duygular bütünüdür. Depresyon yaşayanlar bunu iyi bilirler. (TÜRKÇE ALT YAZILI)

Videolardan sonra depresyon iyileşme belirtileri konusu sizinde aklınıza geldi mi? Acaba bu insanlar gerçekten iyileştiklerini nasıl anladılar? Yazının girişinde verdiğim linklerden depresyon belirtileri yazısına ulaşabilirsiniz!

4- Deepika Padukone 

Deepkia Padukone, depresyon yaşayan birisi. Depresyonun ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Kendini ayrıca hamilelikte depresyon yaşayanlar arasında. Bundan dolayı insanlara -10- önemli uyarıda bulunuyor :

  • Duygularını kabul et!

”Kendimi depresif bir yüzle aynada gördüm ve hayatımın geri kalanı hep için böyle olabileceğimi düşündüm. Ya da bundan kurtulup kendi hayatımı daha iyi hale getirebilirdim. Ve o anda hayatımda ilk kez bir tür özgürlük hissettim” dedi. Depresyondan kurtulanlar arasında saygı duyulacak isimlerden.

Sadece aynada kendinize karşı karşıya kaldığınızda ve kendinize bazı zor sorular sorduğunuzda, sorunun köküne ulaşırsınız. Sorununuzu kabul ettikten sonra ve bunalmış hissettiğinizde, ondan kurtulmak için bir dürtünüz olur. Çözüme ulaşmak için bir dürtü oluştuğunda kurtulma başlamış demektir.

  • Kendinize dürüst olun!

“Öğrendiğim en büyük şey, kendimden sadece kendimin sorumlu olduğu. Bunu öğrenince çok daha fazla soru sormaya başladım. Eğer sinir bozucu hissetmeye başlarsam “Hey, hey, nereden mi biliyorum? Bu hissi tetikleyen nedir?”Tamam, bu yüzden, harika, kabul ediyorum, şimdi bırak gitsin, işine bak! Diyorum.”

Duygularınızı halının altına süpürmek uzun süreçte işe yaramaz.. Sadece sorunu daha da kötüleştirecektir. Sorun olduğunu kabul edin, kendinizle konuşun, yakınlarınızla konuşun, yardım isteyin, tedavi alın.

  • ÇIKIŞ YOLU BULUN

Müzik, sosyalleşme, dışarı çıkma ve arkadaşlarımla eğlenme, yazma – yazmayı seviyorum-ve yaratıcı hikayeler benim için dönüm noktalarıydı.

Şarkılar iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Müzik, gıdasız kalan ruhunuzu besler. Egzersiz en az müzikler kadar etkili. Bana olan etkilerini anlatmadan önerilerde bulunmam abartılı olurdu.

Depresyonda olduğunuzda, bir zamanlar olduğunuz yaratıcı kişiyi unutursunuz. Resim çizmeyi seviyorsanız çizin! Yazmayı seviyorsanız blog yazmaya başlayın.

  • Her gün motive olun

Bazen bir koç gibi kendinizle konuşmanız gerekir ve bazen bir ebeveyn gibi kendinizle konuşmanız gerekebilir.

  • DEstek sistemi bulun

Depresyondaki en büyük şeylerden biri izolasyondur. Kimsenin seni anlamayacağını düşünüyorsun. 

“Bugün nasılsın? İyi misin?“”Evet, iyiyim.” “Soğutucu. Bugün ne yapıyoruz? Hadi gidip eğlenelim.” Tek ihtiyacım olan buydu. 

Kafandaki sürekli konuşmayı kesebilecek birine ihtiyacın var. İnce, inandırıcı bir şekilde harika olduğunuzu söyleyebilecek birine ihtiyacınız var. Ve depresif olduğunuzda sessizce sizin için orada, olabilir tünelin sonunda bekleyen birine ihtiyacınız var.

  • Güzel anılarınızı hatırlayın

Bana neşe getiren hatırlamaya çalışmak gerçekten harika !

Kurtulma yolunda olduğunuzda, iyi bir motivasyon ve mutluluk dozuna ihtiyacınız var. Mutlu anılar aklınıza geldikçe iyi hissedeceksiniz. Güzel anıları hatırlamak sizin elinizde değil mi? O zaman yapın!

  • Meditasyon

Meditasyon yapmak için zaman harcamak harika. Kafamın içinde kelimeler… Eğlence sektöründe olmak ve böylece bir iletişimci olmak var, benim için, gerçekten meditasyon ihtiyacı doğuruyor. Uygulamayı aç, uzan ve 15 veya 20 dakika boyunca-çünkü tek ihtiyacım olan şey- gevşe. Bu harika oluyor! diyor depresyon yaşayan ve depresyondan kurtulan Deepkia Padukone.

Gevşeme, aşırı çalışan kaslarınızı yatıştırır ve böylece düşüncelerin hızını yavaşlatır, kendinizi rahatlatmak için zaman kazandırır.

  • GÜNLÜK TUT

Bir süre günlük tuttum, böylece ne olacağını görebiliyordum. Tetikleyicileri görebilmek için günlük tuttum. Bu, onları her zaman tanıyabildiğim anlamına gelmez, ama şimdi onları görmekte daha iyiyim,” diye yazdı.

Depresyon ile birlikte öfke sorunu varsa, günlük tutmak düşüncelerinizi sıralamak onları düzenlemeye yardımcı olacaktır. Öfke tetikleyicilerinizi tanıdıktan sonra, onları daha iyi ele almanın yollarını bulabilirsiniz.

  • küçük şeylerden zevk alın

”Küçük şeylerin tadını çıkarıyorum. Doğayı seviyorum, bilirsiniz, güzel bir kuş ya da kelebek görmek sizi rahatlatabilir. Atlarımızın yaşadığı yerlerde ahşap güvercinler, ördekler ve keleekler var. Bu tür basit şeyleri seviyorum. Bence olumlu olan, hayatının tadını çıkarmaktır çünkü yarın ne olacağını bilmiyorsun. Ailemi seviyorum. Sadece küçük şeyleri seviyorum,” diyor depresyon yaşayan, depresyonla savaşan sanatçı.

  • İnsanlara yardım et

Deepika Padukone gibi, herkes depresyondan çıkabilir, ancak yardımcılarının olduğunun farkındaysa. Başkalarına yardım ederek, depresyonla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

5- Depresyon Yaşayanlar Bildiriyor

Depresyon hastaları sadece “üzgün” değildir.”Birçok acı izolasyon veya uyuşmayı deneyimlerler. (SATCHAN / SEFA / CORBİS)

Psikiyatristler ve psikologlar insanları depresyon için test ettiğinde, üzgün, mutsuz ya da çöplüklerde gibi hissettiklerini görürler. Konsantre olamıyor, bitkin mi hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz.

Depresyonu olan insanlar, acılarını tanımlamak için çok daha zengin bir kelime dağarcığına sahiptir; bunlardan biri nadiren klinik gözlemlerle eşleşir.

Cehennem gibi hissetmek

Birçoğu, yataktan çıkmanın ağırlığını ve zorluğunu açıklar. Jennisse Peatick (36, Hillsborough, NJ), “ben bir kuyunun dibindeyim, çok gri bulutlu bir gün ve bu aşılmaz bulutlu güne bakıyorum ama tırmanamıyorum” diyor. Yaşadığı depresyon günlerini böyle tanımlıyor.

Terrie Williams (53, New York) gibi hastalar için depresyon çok yavaş başlar. Terrie Williams, Eddie Murphy ve Anita Baker’ın müşterisi olduğu yüksek profilli bir halkla ilişkiler şirketi kurdu. Heyecan verici kırmızı halı etkinlikleri düzenledi ve çekici partilere katıldı, ancak tamamen bitkin düştü. “Sabahları benim cehennemimdi” diyor.

Ama bir süre sonra cehennem neredeyse normal gelmeye başladı, diye açıklıyor: “Ben korku ve anksiyetenin ezici duygusu ile uyanmak istiyorum. Orada saatlerce yatardım, bazen tüm gün kıpırdamadan ağlardım. Kafamın üzerine bir örtü çekerdim.”

Williams bunu fark etmedi, ancak duyguları ve davranışları klasik depresyon belirtileriydi. “Telefonlarımı ve sesli postamı kontrol edip cevap vermek isterdim, ancak mümkün değildi.”

fiziksel acıdan daha kötü

Jim Hawkins, depresif olma hissinin neredeyse tarif edilemez olduğunu söylüyor. “Sana söylüyorum, bazı sefil fiziksel deneyimlerim vardı – patlamış apandisit, kapı kenarına çarpılmış serçe parmak, diş apsesi ve daha bir çoğu… Depresyonla bunlar arasında seçim yapma şansım olsaydı kesinlikle bunları seçerdim. Hem de hepsini!

6- Douglas Bloch

Benim depresyon ve depresif bozukluğu olanların %10-20lik bir kısmının tanısı için ‘ilaca dirençli’ terimi kullanılır. Sadece ilaçlar işe yaramadı. Bazı ilaçlar beni iyi hissettirip heyecanlanmamı sağladı, bazıları eskisinden daha kötü yaptı, bazılarıysa hiçbir şey yapmadı. (Majör depresyon ilaçları hakkında daha fazla bilgi almak için : ANTİDEPRESANLAR)

Duygusal acı dayanılmaz hale geldiğinde, devam eden kabustan kaçmanın tek yolu olarak intiharı düşünmeye başladım. Çaresizlikte, ECT (elektrokonvülsif terapi) için değerlendirilmeyi kabul ettim, ancak yüksek ajitasyon durumumdan dolayı iyi bir aday olmadığım söylendi. 

İlk olarak, beyin bilimimizin ve teknolojimizin ne kadar sofistike olursa olsun, insan sevgisine alternatifi yoktur. Bilimsel çalışmalar defalarca güçlü sosyal bağların yanı sıra duanın da bağışıklık sistemini güçlendirmek ve stresin zararlı etkilerini savuşturduğunu ortaya koymaktadır.

Ruhsal müdahale (dini bağlamda) iyileşmem için bir katalizör oldu ancak bu bu yolun herkes için bir yol olduğu anlamına gelmez. Bazı insanlar için, şifa doğru ilaç veya besin takviyesi bulmayla gelebilir; diğerleri için, bu aşk ya da bir tutkuyu takip etme yoluyla olabilir. Er yada geç, sonunda depresyon yaşayan biri olarak bunun çaresini bulacaksınız. Yeter ki aramaktan vazgeçmeyin.

Güncelleme 01/22/2019 : Yeni yazılar eklendi (4-5-6. başlıklar)

KAYNAKLAR

*** Bu videoların ana kaynağı https://www.ted.com/ sitesidir. Videolar, Ted’in youtube kanalından eklenmiştir. Bu fırsatı sunan TED konuşmaları yöneticilerine ve konuşmaları yapan TED konuşmacılarına sonsuz teşekkürler.

* İndian Express

* My Mental Health

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir