Depresyona İyi Gelen Kitaplar -EN İYİ 10-

Bu başlık altında önerilen kitapların depresif kitaplar olmamasına azami ölçüde önem gösterdim. Zaten hepsini okuduğum için sizlere gönül rahatlığıyla öneriyorum. Depresyonu yenmek, depresyondan çıkmak dahası hiç girmemek için kitaplar her zaman yanımızda! Depresyona iyi gelen kitaplar sizlerle.

Depresyona İyi Gelen Kitaplar

DEPRESYON TEDAVİSİ GENİŞ REHBER adlı yazımda bibliyo terapiyi öve öve bitirememiştim. Bibliyo terapiye hoş geldiniz!

Depresyona iyi gelen kitaplar aynı zamanda birer kişisel gelişim kitabı mıdır? Evet, depresyona iyi gelen kitapları birer kişisel gelişim kitabı olarak görebilirsiniz. Ancak kişisel gelişim kitaplarının depresyona iyi geleceğini pek sanmıyorum. Çünkü depresyonunuz için okuyacağınız kitaplar bu konuya spesifik olmalıdır. 

Hangi ilacı kullanırsak kullanalım bir yan etkiyle karşılaşırız. Her ilacın bir yan etkisi vardır. Depresyon ilaçlarının en garipsediğim yan etkileri depresyon yapması ve intihara eğilim yaratmasıdır. Zaten bu tür belirtiler için kullandığımız ilaçların böyle yan etkileri olunca depresyon için kitap okumak daha çok ön plana çıkıyor. 

Depresyona iyi gelen kitapların bir ortak özelliği, kendi hayatımızdan ve çevremizden öğrendiğimiz yanlış inanış ve bilgileri düzeltmeleridir. Çocukluğumuzdan itibaren çevremiz bizi duygusal yönden yanlış geliştirmiş olabilir. Bunun düzeltilmesi için bu kitaplara başvurmaktan daha masum bir çalışma yoktur.

Neden İyiler?

Benim tecrübelerime göre, anksiyete ve depresyonla ilgili en iyi kitaplar, var olan durum hakkında dürüst oldukları için en iyileridir. Berbat bir şey var ve sihirli bir şekilde ortadan kaldıramayacaksınız. Onunla uğraşmak, meşgul etmek, biraz güreşmek ve karşısında daha güçlü olmak zorundasınız.

Şu anda bir depresyon sarmalından geçiyorsan, seni görüyorum. Sahip olduğun şeyle elinden gelenin en iyisini yaptığını biliyorum ve hemen iyileşmezsen sorun değil. İyileşirken, bu kitaplar size eşlik edecek.

Kitaplar, depresyon da dahil olmak üzere insan deneyiminin her yerinde ışık tutmanın güçlü bir yolu olabilir.Depresyonla ilgili bu kitaplar umutsuzluktan çıkış yolunu bulan insanların mücadelesini inceler. Hareketli romanların, zorlayıcı anıların ve kurgusal olmayan bu karışımı, birçoğumuzun zihinsel hastalık yüzüyle ilgili zorlukları anlamamıza yardımcı olur ve hatta bize ilham verebilir veya zor bir konuya biraz hafiflik getirebilir. 

Depresyona İyi Gelen Kitaplar Listesi

Depresyona iyi gelen kitaplar adlı yazımda sizlerle bazı kitapları paylaşmak istiyorum. Bu kitaplar bizim için adeta bulunmaz bir nimet. Çünkü hiçbiri ilaç gibi yan etkiler barındırmaz. Bu kitapların en önemli etkili kendi kişilik gelişimimiz üzerine olacaktır. İlaçların yapamayacağı bir çok şeyi depresyona iyi gelen kitaplar yapabilir. Bu kitaplar bizim düşünce tarzımızı değiştirebilir. Bu kitaplar bizim doğru ve sağlıklı düşünceler geliştirmemizi sağlayabilir. Hepinizi depresyona iyi gelen kitaplar ile baş başa bırakıyorum.

NOT: Belirtmek isterim ki burada yazdığım tüm kitapları bizzat okudum.

Depresyona iyi gelen kitaplar deyince aslında tüm dünyada akla ilk gelen kitap İyi Hissetmek kitabıdır. İyi Hissetmek Kitabı – David Burns tarafından yazılmıştır. 

1 İyi Hissetmek – David Burns :

DAVID BURNS İYİ HİSSETMEK ŞİMDİ İNDİR :

[sociallocker id=4068]

[/sociallocker]

iyi hissetmek depresyon iyi gelen kitaplar
iyi hissetmek david burns

”Beck Depresyon Testi”ni duydunuz mu? Doktor Aeron T. Beck tarafından 1961 yılında geliştirilmiş bir test. Bu testi sizlerle daha sonra paylaşacağım. David Burns isimli amcamız, Aeron T. Beck isimli amcamızın çalışma arkadaşı diyebiliriz. Amerika’da çok ünlü bir psikiyatr. İyi Hissetmek isimli kitabı, Amerika’da birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş ve depresyonda ilaç kullanımını azalttığı için Amerikan Hükümeti tarafından desteklenmiş. Peki okuduğumda ben nelerle karşılaştım?

Kitabın ilk sayfalarını okumamla birlikte tüm bedenimde bir elektiriklenme hissettim! Çünkü ben bir bilim insanı olma yolunda ilerliyordum. Kitabın ilk sayfaları ise, bu kitabın bilimsel olarak depresyona iyi geldiğini söylüyordu! Hem de bilimsel araştırmalarla birlikte! Bu satırları yazarken tüylerim diken diken oluyor. Düşünebiliyor musunuz! Bir kitap üstünde bilimsel araştırmalar yapılmış. Bu araştırmalar kitabın depresyona  iyi geldiğini söylüyor!

Kitap asıl olarak Bilişsel Davranışçı Terapi üzerine kurulmuş. Neden depresyonda olduğunuzu merak ediyorsanız cevapları bu kitap içinde bulacaksınız. Kendimizi kötü hissetmemizin sebebi düşüncelerimizdir. Bu düşünceler öyle sinsidir ki onları düşündüğümüzün farkında bile varmayız! David amcamız bizlere bu düşüncelerin farkına nasıl varacağımızı öğretiyor. Üstüne kendi hastalarından örneklerde veriyor. Kitap, bir çok alıştırma barındırıyor. Daha önce söylediğim gibi bu alıştırmaları doktor kontrolünde yapmanızı öneriyorum. Zira, takıntılı bir kişiliğe sahipseniz aynı otomatik düşünceleri tekrar tekrar yazıyorsunuz. Aynı cevapları vermekten de kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

David Burns, kitabında düşündüğümüz otomatik düşüncelerin temellerini de anlatıyor. Bunlara nasıl karşı koymamız gerektiğini bir bir öğretiyor. Sizlere sadece elinize bir form almak ve doldurmak kalıyor. Kendi düşüncelerinize yazarak karşı koyuyorsunuz! Yazmak, burada önemli bir konu. Çünkü daha otomatik düşüncelerinizin farkına bile varamıyorken onlara yeni düşüncelerle karşı çıkmak çok zor. Onun için önce farkına varacağız, sonra karşı çıkacağız.

Burns Depresyon Testi
burns depresyon testi çöz
Kendin Gibi Hissetmek

Kitabı yaklaşık bir hafta içinde okudum. Kitabı okuduğum sıralarda sanki bir rüyadaydım! Aslına bakarsanız depresyonun fiziksel belirtilerinde pek bir iyileşme yoktu. Yine geceleri uyuyamıyordum, sabahları uyanamıyordum. Asıl değişimler düşünceler üzerinde oldu. Kendime ”geceleri uyuyamıyor musun? olsun ne var bunda?” diyebiliyordum. Hatta bir kış gecesi balkona çıktım, soğuk bile ne güzel, dedim kendi kendime! Hayatımda ilk kez bu kadar iyi hissediyordum. İlk kez ”kendim” gibi hissediyordum.

Kitabı okuduktan sonra bir süre daha alıştırmaları ‘kendi’ başıma yaptım. Takıntılı bir kişiliğe sahip olduğum  için kendi etrafımda dönüp durdum. Bir süre sonra alıştırmalar kendimi daha da kötü hissetmeme sebep oldu. Bende bıraktım attım. Aslında kitap bana yanlış düşünce tarzlarını öğrettiği kadar yanlışlarını da öğretiyordu. Bu tembel kardeşiniz çok çabuk sıkıldı. Yaklaşık bir buçuk ay içinde kitabı kaldırıp attım ve başka bir kitap aramaya koyuldum.

2 Terapi & Yeni Bir Yaşam Felsefesi – Prof.Doktor Ertuğrul Köroğlu :
depresyona iyi gelen kitaplar
terapi yeni bir yaşam felsefesi

Belki de bizleri bir Türk psikiyatr daha iyi anlar, ne dersiniz? Ertuğrul amcamızın yazdığı kitap tıpkı İyi Hissetmekte olduğu gibi Bilişsel Davranışçı bir model üzerine kurulu. Hep bu modelden bahsediyorum çünkü son zamanlarda en çok kabul eden kuram bu. Kuramın ana mantığı şöyle : Düşünürüz, hissederiz, yaparız. Yani bir düşünce aklımızından geçer, biz bir şeyler hissederiz, davranışta bulunuruz.

Bir örnekle açıklayacak olursam, düşünün ki yolda yürüyorsunuz ve anahtarınızı evde unuttuğunuzu fark ettiniz. Eşinizi aramanız ve onu buraya çağırmanız gerekecek. Eğer olumsuz bir düşünce yapısına sahipseniz aklınızdan otomatik olarak şunlar geçebilir.

– Aptallığıma bak! Yine bir şeyleri unuttum. Eşimi buraya çağırmam gerekecek. Bana çok kızacak. Onu bu kadar üzmeye hakkım yok. Sürekli bir şeyler unutuyorum ve sürekli onu yoruyorum. Bu aptallıkla bir de çocuk mu büyüteceğim! Elbette büyütemem. Asla bir evladım olamayacak.

Bu düşüncelerden sonra elbette ki kendinizi kötü hissedeceksiniz. Tekrar bakacak olursak, düşündünüz ve hissettiniz. Şimdi eylem zamanı! Eşinizi aramaktan vazgeçiyorsunuz ve iki saat kapının dibinde onu bekliyorsunuz.

Bilişsel Davranışçı Kuram bize aynen bunu söyler. Bu kitapta bizlere bu otomatik düşüncelerimizin ne denli yanlış olduğunu İyi Hissetmek adlı kitaptan daha ayrıntılı olarak gösteriyor. Kitapta yapmanız gereken ödevler yok. Düşüncelerimizin yanlış taraflarını ve bu düşüncelerimizi doğrularıyla nasıl değiştireceğimizi bu kitap sayesinde öğrenebiliriz. Bence İyi Hissetmek adlı kitaba eş değer bir kitap. Kesinlikle okunması lazım!

3 Sınırlar – Dr. John Townsed & Dr. Henry Cloud :

SINIRLAR KİTABININ PDF’İNİ İNDİRMEK İÇİN :

[sociallocker id=”4070″]

[/sociallocker]

depresyon iyi gelen kitaplar
sınırlar kitabı

Bizimkisi gibi hayatları iç içe geçmiş toplumlarda herkesin okuması gereken bir kitap. Eşimizin, kardeşimizin, anne-babamızın, çocuklarımızın sınırlarını öğrenmemiz hem bizim için hem de onlar için çok faydalı! Bir kişiye yardım edebileceğimiz ve edemeyeceğimiz konuları bilmemiz çok önemli bir konudur. Sınırlar, evlerimizin çitleri gibidir. İstediğimiz zaman istediğimiz kişilerle bahçemizde oturup bir çay içebiliriz. İstediğimiz kişileri yatıya davet edebiliriz. İstemediklerimiz ise ancak kapımızın önünden geçebilir! Ve onlar istemedikçe kimsenin bahçesindeki çimleri biçemeyiz. Aslında hiçbir zaman biçemeyiz. Sadece bahçesindeki çimleri biçmesinin iyi olacağını söyleyebiliriz. Söylediklerimizi sadece kendisi isterse duyar. Tek derdimiz onun bahçesindeki çimler mi? Bizim asıl bakmamız gereken kendi evimiz.

Sınırlar adlı kitap, en az yukarıda önerdiğim iki kitap kadar önemli. Sizlere tavsiyem, önce İyi Hissetmek ve Terapi & Yeni Bir Yaşam Felsefesi adlı kitapları okumanız. Ardından da vakit kaybetmeden Sınırlar adlı kitabı okumanız. Güçlenmek için kitaplara ihtiyacımız var! Neden bu kitaplardan birini hemen alıp  başlamıyorsunuz?

Sizlere benim için en önemli kitapları tanıttım. Aşağıda sadece adlarını verdiğim kitapları yukarıdaki tanıttığım kitapların üzerine inşa edilecek bir ev olarak görebilirsiniz. Okumak bizi ve çevremizdeki insanları güçlendirir. Psikolojik olarak güçlenmek için ağır egzersizlere ihtiyacımız yok. Sadece kendimize vakit ayırmalıyız. Kendimizi sevmeliyiz. Hayatta her şeye vaktimiz varken kendimize neden olmasın?

4 Özgüveni Keşfedin – Dr. Melanie Fennell

Depresyona iyi gelen kitaplar başlığı altında önereceğim bir diğer kitap : Özgüveni Keşfedin.

depresyona iyi gelen kitaplar serisi
özgüveni keşfedin

Özgüveni Keşfedin adlı kitapta Dr. Melanie Fennell, özgüveninizi kıran düşüncelerine karşı bir savaş başlatıyor. Toplumdaki hemen hemen her insan aynı seviyede ve aynı düzeydeyken özgüveninizin olmamasının gerçekten mantıklı bir açıklaması olabilir mi? Elbette hayır.

Bu kitapla çevrenize olduğu kadar kendinize bakış açınızı da  büyük ölçüde değişecektir. Dr. Melanie Fennel, klinik psikoloji alanındaki tüm hünerlerini bu kitapta kullanıyor. Eğer gerçekten kendi öz değerinizi görmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız!

5 Hayatı Yeniden Keşfedin – Jeffrey E. Young & Janet S. Klosko
depresyon iyi gelen kitaplar
hayatı yeniden keşfedin

Bugüne kadar yaşadığınız hayattan memnun değil misiniz? Hayatınız sizi sıkıntıya sokan şeylerle mi dolu? Bu kitabı okuyarak kendi hayatınıza farklı bir gözle bakabilirsiniz. Belki de farklı bir görüş açısı takınmanız tüm duygularınızı değiştirebilir.

Kurtlu bir elmaya iğrenerek bakmak ile organik gözüyle bakmanın insana hissettirdiği şeyler de aynı olmayacaktır. Eğer iğrenerek bakarsanız o elmadan tiksinir ve uzaklaşırsınız. Organik gözüyle bakarsanız ise sağlığınıza faydalı olacağını düşünüp yaklaşırsınız. Belki de hayatınıza bu tür farklı bakış açılarıyla yaklaşarak hayatınızı yeniden keşfedebilirsiniz.

6 Evinizdeki Terapist – Dennis Greenberger
depresyon iyi gelen kitaplar
evinizdeki terapist

Terapi görmek için gerçekten çaba harcamamız gerekiyor. Öncelikle bilgisine güvendiğimiz bir profesyonel bulmakla işe başlayabiliriz. Daha sonrasında onun uygun vakitlerini kendi uygun vakitleriniz ile uyuşturmanız gerekir. Elbette bu işin bir de maliyeti olacaktır.

Evinizdeki Terapist kitabı sizi tüm bu dertlerden kurtarıyor. Kitap yazacak kadar bilgisi olan aynı zamanda bilimsel çevrenin onayladığı bir yazar ile kendi kendinizin terapisti olabilirsiniz. Yine de içeriğindeki uygulamaları yaparken bir uzman tarafından yardım almanız gerekebilir. 

Buraya kadar yazdığım kitapların hepsi ana konuya yönelik kitaplardı. Doğrudan depresyona ve duygusal problemlere yönelik yazılmışlar. Ancak sizi duygusal yönde geliştirecek ilaçlar sadece bunlarla sınırlı değil. Birçok romandan aynı şekilde faydalanabilirsiniz. Romanlardaki karakterler ve onların yaşamları size yol gösterici olabilir.

Eğer gerçekten bir okursanız, kitapları okurken romanlardaki karakterlerle kendinizi kıyasladığınız olmuştur. Aslında romanlar, günlük hayata biraz dışarıdan bakmamızı sağlar. Hayatın içindeyken göremediğimiz, ufak ama çok ciddi etkileri olan olayların farkına romanlar sayesinde varabiliriz. 

7 Veronika Ölmek İstiyor – Paulo Coelho
depresyona iyi gelen kitaplar serisi
veronika ölmek istiyor

Veronika, genç ve güzel bir kızdır. Zamanla hayatın rutinliğinden sıkılıp intihara teşebbüs eder. (Buradan bakıldığında depresyona girmiş gibi görünüyor.) İlaç içerek gerçekleştirdiği bu teşebbüs amacına ulaşmaz, gözlerini bir akıl hastanesinde açar. 

Veronika’nın depresyonda olması, intihar eğiliminde olması depresyonu yaşayan kişiler için bu kitabı ön plana çıkarıyor. Veronika’nın yerine kendinizi koyabilirsiniz! Veronika’nın yaşadıklarını onunla beraber yaşayıp hayata karşı cevapsız sorularınıza cevap arayabilirsiniz. Paulo Coelho’nun bu eseri kesinlik size iyi gelecektir!

8 Kadınlara Özel : Kurtlarla Koşan Kadınlar –  Clarissa Pinkola Estes
depresyona iyi gelen kitaplar serisi
kurtlarla koşan kadınlar

Kadınlara özel olarak önermemin yanı sıra kitabın dilinin biraz ağır olduğunu söylemem lazım. Ancak iyi bir okursanız bundan etkilenmeyeceksiniz. Bir çırpıda okunup bitecek bir kitap değil. Yavaş yavaş okunup tüm bilgilerin ağır ağır demlenmesi gerekli.

Yine de kadın olmanın ne olduğunu size derinden hissettirecektir. Eğer ‘bir kadın olarak benden iyi kim bilebilir’ diyorsanız kitabı okuduktan sonra yanıldığınızı göreceksiniz. Zaten kadınlarımızın değerinin günden güne azaldığı toplumumuzda ve günümüzde böyle bir iddiada bulunacak kişilerin azınlıkta olacağını düşünüyorum.

Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabından bazı alıntılar :

Yeni bir şeyi tekrar etmek ve büyütmek için en iyi topraktır dip. Bu anlamda dibe vurmak, son derece acı verici olsa da aynı zamanda tohum ekmenin zeminidir.

Sağlıklı kadın tıpkı bir kurt gibidir: sağlam, kunt, diri, hayat verici, konumunun bilincinde, yaratıcı, sadık ve göçebedir.

”Bir zamanlar güçsüzsek, her zaman güçsüzüzdür” şeklindeki fikrimizi düzeltmemiz gerekir.

Peri masalları on sayfa içinde sona erse de,yaşamlarımız daha uzun sürer.Bizler çok ciltli kitap takımlarıyız.Hayatımızın bir bölümü duvara toslayıp yansa da,her zaman bizi bekleyen bir bölüm ve sonra başka bir bölüm daha vardır.Doğrusunu yapmak,hayatlarımızı sahip olmayı hakettiğimiz şekillerde biçimlendirmek için her zaman daha başka fırsatlarımız olacaktır.

9 İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl
depresyon iyi gelen
insanın anlam arayışı

Viktor Emil Frankl, Nazilerin acımasız toplama kamplarında 4 yıl geçirmiş bir bilim adamıdır. İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabında bu kamplarda yaşadıklarını anlatmış, kendisinin ve çevresindeki insanların psikolojik analizini yapmıştır.

Toplama kamplarının o acımasız ortamında, yaşamla ölüm arasında bir çizgi arasında yaşayan insanlar nasıl davrandılar? Elbette içlerinde ölümden kaçıp kendi halkına zulüm eden de vardı, yaşamaya tutanamayıp intihar eden de. Ancak başı dik olarak ölüme yürüyenler de! Bu kitabı okuduktan sonra Nazilerin zulümlerini anlatan PİYANİST isimli filmi izleyebilirsiniz. Kitapla bütünleşip sizde daha çok etki bırakacaktır.

Hayatınızın anlamını bulmak ister misiniz? Viktor Emil Frankl, size net bir cevap veriyor. Hayatınızın anlamını İnsanın Anlam Arayışı adlı kitapla keşfedebilirsiniz. 

10 Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich
depresyona iyi gelir
dinle küçük adam

‘Gerçek büyük adamdan tek bir farkın var: Büyük adam da bir zamanlar küçük adamdı, fakat sadece tek bir özelliğini geliştirdi; nerede küçük ve kısıtlı düşünmesi ve davranması gerektiğin biliyordu. Herhangi bir görevin baskısı altında, zamanla küçüklüğünün ve önemsizliğinin nasıl mutluluğu tehdit ettiğini hissetmeyi öğrendi.

Demek ki büyük adam, nerede ve ne zaman küçük adam olacağını bilir. Küçük adam ise küçük olduğunun farkında değildir ve bunun farkına varmaktan da korkar.’

11 Depresyon Atlası – Andrew Solomon 
depresyona iyi gelir
depresyon atlası

Gerçekten berbat depresif bölümlerin ardından, hasta psiko-farmakolojinin temel bağlarını kabul etmeye hazırdır. Tekrar-reçete? Evet, sakatlıktan kurtulmuş hayatlar – ama Prozac’ın pürüzsüz ve cinsiyetsiz paktı da günümüzün Van Gogh’unu, Artaud, Plath’ı, Lowry, Cobain’in karanlık cameolarını ortadan kaldırıyor. Yaptığı köklü üzüntü kendimizin daha uzak bölgelere erişim izni olabilir.

Aşk da devre dışı bırakılması bir canavar olabilir – o zaman aşk kökünü kurutmalı mıyız? Gerçekten de, Solomon, depresyon hakkındaki düşüncelerini cesurca dile getiriyor. 

Solomon, depresyonunun ona samimiyet, hoşgörü ve başkalarına yardım etme ihtiyacının değerini öğrettiğine inanıyor. Artık bir zamanlar kendini şiddete maruz bırakan aynı adam olduğundan şüpheli!

Depresyonumu sevmiyorum, ama sonrasında kim olduğumu seviyorum. O kişi canlı, akıllı, üretken ve nazik; ancak o şekilde var, bu değerli kitap için hayranlığımızı ve takdirimizi emrediyor.

Yukarıda bahsettiğim kitaplar, sizleri duygusal yönden geliştirecektir. Eğer psikolojik bir hastalığınız varsa tedavinizde size yardımları olacaktır. Kitaplar, diğer tedavi yöntemlerine nazaran çok daha masum olmalarına rağmen, kitaplardaki alıştırmalar sizleri yanlış yönlendirebilir. Bu tür olumsuzlukları önlemek için bir psikolog veya psikiyatrdan yardım almanız gereklidir.

Bir uzmana danıştığınızda elbette yukarıda saydığım kitaplara ek olarak, kitap okumak istediğinizi belirttiğinizde sizlere kitap önerecektir. Burada önerdiğim kitapların dışında sizlerin eğitim seviyenize göre önerilecek bir çok kitap olabilir. Bunun için bir uzmana danışmak sizin için en önemli konudur.

Eğer klinik bir hastalığınız yoksa bu kitapların sizleri duygusal yönden geliştireceğine hiç şüpheniz olmasın! Böyle bir sorununuz olmadığı için bir uzmana da danışmanız gerekmiyor. Klinik anlamda bir probleminiz olup olmadığını bilmiyorsanız yine en iyisi bir uzmana danışmaktır. 

Sizlere depresyona iyi gelen kitaplar hakkında bilgiler verdim. Depresyona iyi gelen kitaplar başlığı aslında çok daha uzundur. En kısa zamanda yeni bir depresyona iyi gelen kitaplar başlığında tüm kitapların listesini sizlere sunmaya çalışacağım. Yukarıda depresyona iyi gelen kitaplar olarak sıraladığım kitapları okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sorularınız varsa soru-öneri kısmından sorabilirsiniz. 

Düzenleme 2019-01-22 : Yeni kitap eklendi, stil düzenlemesi yapıldı.

KAYNAKLAR

1- Guardian

2- Healtline 

3- Amazon Bestsellers

4- Bustle

5- Mark Manson

22 thoughts on “Depresyona İyi Gelen Kitaplar -EN İYİ 10-

 1. İyi hissetmek adlı kitabı ben de okumuştum ve daha önce gittiğim psikoterapi seanslarında da doktorun bana öğretmeye çalıştığı tam olarak kitapta da bize öğretilmek istenen otomatik düşüncelerden kurtulmanın yollarıydı. Psikoterapi seanlarında da kullanılan bir yöntemi çok güzel aktaran bir kitaptı. Kesinlikle öneririm.

 2. Sayın Eren Kocakaplan,
  Tesadüfen sitenizi keşfettim, son derece başarılı bulduğumu belirtmek isterim. Deneyimlerinizi içtenlikle paylaşmışsınız, tamamen bilimsel ve profesyonelce çözüm önerilerinde bulunmuşsunuz, kutlarım. David Burns’ün İyi Hissetmek kitabının pdf ini göndermenizi rica ederim. Selam ve Sevgilerimle..

  1. güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, böyle yorumlarla karşılaşmak yazmak için bana azim veriyor. yorum yaparken belirttiğiniz e-posta adresine yolluyorum. başka adrese göndermemi isterseniz belirtmeniz yeterli.

  1. Merhaba,

   Bu yazıdaki İyi Hissetmek kitabını anlattığımız başlığın altında gizli içerik olarak kitabı sunduk. Facebook sayfamızı beğendiğiniz takdirde link açılacaktır.

   Sorununuz olursa tekrar yorum yapmanız yeterli, mail adresinize gönderebiliriz.

 3. Merhaba, iyi hissetmek kitap inin PDF ini bana da atar mısınız, teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Bu yazıdaki İyi Hissetmek kitabını anlattığımız başlığın altında gizli içerik olarak kitabı sunduk. Facebook sayfamızı beğendiğiniz takdirde link açılacaktır.

   Sorununuz olursa tekrar yorum yapmanız yeterli, mail adresinize gönderebiliriz.

  1. Merhabalar, yukarıdaki İyi Hissetmek başlığının hemen altında facebook sayfamızı beğendikten sonra indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir