Depresyondan Kurtulma Yolları | +10

Depresyondan kurtulma yolları çok aranan bir kelimedir. Aradığınız zaman nelerle karşılaştınız? Majör depresyondan kurtulma yolları araması yaptığınızda karşılaştıklarınız beş para etmez şeylerdi değil mi? Bu yazıda öyle şeyler duymayacaksınız. Sizlere ailenizle vakit geçirin tarzında şeyler söylemeyeceğim. Ailenizle vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız ne yapacaksınız? Ailenizle vakit geçirmekten hoşlanmak zorunda mısınız?

Depresyonda olduğunuzu teyit etmek ister misiniz? Beck Depresyon Testi ve Burns Depresyon Testi çözerek bunu öğrenebilirsiniz! Bu testler tamamen bilimseldir ve bunları sitemizde ücretsiz olarak çözebilirsiniz.

Depresyon belirtileri görüldükten sonra bilinmesi gereken en önemli şey depresyon tedavisi! Peki bunun için siz neler yapabilirsiniz? Gelin bunlara hep beraber bakalım.

MAJÖR DEPRESYONDAN KURTULMA YOLLARI

Öncelikle şunu bilin ki hiçbir şeyin zorunda değilsiniz. Depresyondan kurtulmak için çaba sarf etmek zorunda bile değilsiniz. Bunu istediğiniz için yaparsınız ya da yapmazsınız. Belirli bir zorundalık düşüncesi sizi bu yazıyı okumaya ittiyse büyük ihtimal başarılı olamazsınız. (Yine de ben kahin değilim! Elbette zorunlulukla yapılan işler bile mükemmel olabilir!)

Fark Ettiniz Mi?

Eğer başlıklara bakarsanız bu yazının hiçbir yerinde size ilaç kullanmanızı söylemiyorum. Gerçekten ilaç kullanmanız gerekebilir. Buna ben değil siz ve doktorunuz beraber karar verirsiniz. Zaten ilaçlar sizi depresyon çıkarmaz (şahsi görüşüm). Bence ilaçlar sadece depresyondan çıkmak için yapılması gerekenleri yapabilmek için size güç verir. 

Bu yazıda sizlere faydası olacak öneriler sunacağım. Bu öneriler kendi deneyim ve bilgilerimden oluşacak. Bazıları sizin için uygun bazıları uygun olmayabilir. Bunun için herkesin yapması gerekenleri en başta sıralayacağım ve mavi olarak vurgulayacağım. Daha aşağıdakilerin ise git gide rengi açılacak.

!!!DİKKAT!!! : Bu yazıda ”şunu yapın depresyondan kurtulursunuz”, ”bu depresyona çok iyi geliyor”, ”şu yiyeceği yiyin depresyonunuz kalmaz” tarzında mümkün olmayan, ütopik öneriler olmayacak. Sizlere sunduğum önerilerin hepsi emek ister. Sizlere yalan söylemeyeceğim, depresyondan kurtulmak zordur, imkansız değildir. Bunun için çaba sarf etmeniz gerekir. İki elma yeyince maalesef her şey değişmeyecek.

(Aşağıdaki depresyondan kurtulma yolları başlığı altında yaptığım önerileri bir psikolog veya psikiyatrist gözleminde yapmanız bu çalışmanızı çok daha değerli kılacaktır. Çünkü bazı şeyleri yanlış anlamanız çok olası. Bir psikiyatriste gitmekten ne çıkar? Yanlış yorumlarınızı düzeltsin yeter. Eğer istemezseniz ilaç kullanmazsınız. Kendi bulgularınızı sunun ve öneriler alın!)

Depresyonda olduğunuza emin misiniz? Psikolojik testler sayfamızdaki depresyon testi formlarından birisini çözüp bunu test edebilirsiniz! Depresyon testi yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece psikotik depresyon testi gibi şeylerin tam olarak ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Gereksiz Öneriler

Bu zamana kadar depresyondan kurtulma yolları yazıp google’da aradığınız olmuştur. Gerçekten size faydalı olan bir şeyle karşılaştınız mı? Böyle bir öneriyle karşılaşmak pek mümkün değil. En azından ben karşılaşmadım. Ekşisözlükte reel insanların yazdıkları bile çoğu zaman boş şeyler.

1) Öyle şeylerle karşılaşıyorsunuz ki! Küfür etmemek elde değil. ”Geçmişe takılı kalmayın” sözü hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu sizce iyi bir öneri mi? Geçmişe takılı kalmamayı gerçekten başarabilseydiniz hala geçmişe takılı kalır mıydınız. Asıl mesele bunu yapabilmekte, geçmişe takılı kalmamak için neler yapabileceğiniz de.

2) Yatakta kalma sürenizi azaltın. Hayır efendim azaltmayın, günde 15 saat uyumuyorsanız tabii. Uykunuzu iyi alın, bu öneriye kulak asmayın. Uykusuzluk bedeninizde stres yaratır. Şahsen uykusuz olduğumda benim modum daha düşük olur. Bazı kişilere 6-7 saatlik uyku yeterken bazı kişilerin 9-10 saatlik uyku ihtiyacı olabilir. Mümkün olduğunca ihtiyacınız olan uykuyu alın.

*** DEPRESYONDAN KURTULMA YOLLARI (DENENDİ!) ***

NOT: Bu yazının en önemli maddesini burada söylemek istiyorum : KENDİNİZE VAKİT AYIRIN.

1) FARKINDALIK 

Buna bilinçli olmakta diyebiliriz. En önemli mesele budur. Bu başlık altında yazdıklarımı yapmayacaksanız diğerlerinin pek bir önemi kalmıyor. Çünkü daha kimle ve neyle savaştığınızı bilmeden nasıl savaşacaksınız? Karşınızdakinin silahları hakkında bir fikriniz yokken nasıl savunma yapabilirsiniz? Unutmayın, bu savaş daha önce karşılaşmadığınız bir savaş. Bundan dolayı ilk adım FARKINDALIK!

Majör depresyondan kurtulma yolları arasında en önemlisi olan ”FARKINDALIK” maddesi için neler yapacaksınız? Bunları tek tek sıralayacağım. Bunları bir yere not edebilirsiniz.

İlk olarak neden bu maddenin bu kadar önemli olduğunu anlamanızı istiyorum. Düşleyin, bir boks arenasında eldivenlerini giymiş rakibinizi bekliyorsunuz. Nasılsınız, endişeli mi? Belki de çok çalıştınız ve kendinizden eminsiniz. Ne halde olduğunuzun önemi yok. Çünkü birden bir yumruk yiyorsunuz. Ee hani rakibi bekliyorduk? Rakip çoktan geldi ve size bir darbe indirdi. Siz daha rakibi görmüyorsunuz bile! Onunla nasıl dövüşebilirsiniz?

Aşağıdaki sıralanmış önerileri EKSİKSİZ uygulamaya çalışın. Ne kadar bilinçli olursanız düşmanınızı o kadar iyi tanırsınız.

 • DEPRESYON NEDİR adlı yazıya gidin ve okuyun. Öncelikle ne halde olduğumuzun farkına varalım. Bu yolda büyüklenmek yok, unutmayın bilmediğimiz çok şey var. Biz öğrendikçe ne kadar çok şeyi bilmediğimizi göreceğiz.
 
 • Majör depresyonun ne olduğunu iyice özümsedikten sonra depresyon belirtilerini incelememiz gerek. Onu da hemen aşağıda koyduğum resme tıklayarak okuyabilirsiniz. Orada yazan belirtilerden bazıları sizde olabilir ancak olmayanlarla da karşılaşacaksınız. Sizde bulunmayan belirtiler ilerleyen zamanlarda baş gösterebilir. Bunun için hem yaşadığınız hem de yaşamadığınız belirtiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 
 • Bunları yaptınız mı ? Güzel, çok iyi bir yolda ilerliyorsunuz! Şimdi aşağıdaki resimden psikolojik testler adlı sayfaya gidin ve herhangi bir depresyon testini çözün. Sonucunuzu bir yere kaydedin. (Geri dönmeyi unutmayın!)
 

2) İÇ GÖRÜ ÇALIŞMALARI

Majör depresyondan kurtulma yolları yazısının ikinci maddesi ”İç Görü”. Eğer birinci maddedeki okumanız gereken yerleri eksiksiz okuduysanız bu çok güzel bir şey! Kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Evet, belki hiçbir değişiklik hissetmiyorsunuz. Düşünün ki bir bina yapıyorsunuz, daha temeli atma aşamasındayız. Her şey bir günde olmayacak. Ben 5 yıl uğraştım, sonuç göz yaşartacak kadar güzel!

İç görü, kişinin kendi düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının farkında olması demek. Bunu yapmak gerçekten çok zor. Kimse bunu tam manasıyla yapamaz. Sizde yapamayacaksınız. Hatta ilk başlarda hiç yapamayacaksınız. Ben burada iç görüyü biraz farklı işleyeceğim. Bunun için öncelikle bir geçmişe gidelim:

 • Tahir Özakkuş’un yazdığı BÜTÜNCÜL PSİKOTERAPİ adlı kitabı alın ve okuyun. Kitapta doğumdan bu yaşınıza kadar ruhsal gelişimizin nelerden ve nasıl etkilendiğini bulacaksınız. Düşüncelerinizin neden böyle olduğunu göreceksiniz. Bu kitabı okurken geçmişe gidin ve oralarda neler yaşandığını görün! Gördüklerinizi not alın. Çünkü majör depresyonun kaynaklarını iyi bilmemiz lazım. Bu kaynaklar onun SİLAHLARI. Her gün sizi bu silahlarla vuruyor.

(Örnek vermem gerekirse, Bütüncül Psikoterapi adlı kitabı okuduğumda daha okula gitmeden önce yaşadığım bir şoku hatırladım. İlkokul zamanlarında zorlantı olarak saçlarımla oynadığımı hatırladım. İlkokulda arkadaşlarımın zorbalıklarını hatırladım. İlkokul zamanlarında çekingenliğimi hatırladım. Bu liste böyle uzayıp gidiyor…)

 • Gerçek iç görü çalışmalarına hazır mısınız? İyi Hissetmek kitabını alın. (İsterseniz pdf’ini çok kısa sürede e-mail olarak yollayabilirim, yorum yapmanız yeterli) Bu kitap size duyguların nasıl oluştuğunu öğretecek. Eğer depresyona iyi gelen kitaplar yazımı okuduysanız bu kitabın benim için ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Bu kitaptaki bir uygulamayı özellikle her gün yapmanızı istiyorum. Bu uygulama size iç görü kazandıracak! İç görünüz yokken, depresyonun sizi ne zaman ve nasıl yaraladığını asla bilemezsiniz. O sizi (Bütüncül Psikoterapi’den öğrendiğiniz silahlarıyla) her gün durmadan yaralar! Aklınızda dolaşan olumsuz düşünceler, bu silahlardan çıkan birer mermidir. Siz bu düşüncelerin farkına varırsanız darbeyi savuşturabilirsiniz. Bunu yapmak zordur, emek ister. Asla vazgeçmeyin! Bunu PES ETMEYEN herkes başarır! (Tablonun örneğini aşağıya bırakıyorum)
 

3) DARBELERİ SAVUŞTURMAK

Yukarıdaki tabloyu dikkatle inceleyin. Depresyonun silahları olan Otomatik Düşünceler ve Bilişsel Çarpıtmalar sizdeki duyguların ana kaynağıdır. Kitabı okudukça göreceksiniz ki bunlar gerçekten çok mantıksız. Ancak mantıksız olduğunu belki sizde biliyorsunuz. Çözüm ne? Bu depresyon nasıl geçer ?

Sonuç mantıklı yanıtlarda! Otomatik düşüncelerin size yaptığı hamleleri mantıklı yanıtlarla savuşturun. Emin olun her otomatik düşüncenize bir mantıklı yanıt vardır. Bunu kitaptan öğreneceksiniz. Ben bazı düşüncelerime mantıklı yanıt bulmakta zorlanmıştım.

Bunun için bir yardımcı kitap daha var: Terapi & Yeni Bir Yaşam Felsefesi – Prof.Doktor Ertuğrul Köroğlu. Bu kitapta İyi Hissetmek gibi bir kitap. Size faydası olacak mı? Elbette! Hem İyi Hissetmek kitabından öğrendikleriniz pekişecek, hem de yeni bilgiler öğreneceksiniz. Ayrıca otomatik düşünceleri savuşturmak için yeni yöntemler keşfedeceksiniz.

Kitaplarla ilgili önerilerim bu kadar değil ancak en hayati olanları bu yazıda paylaşmak istiyorum. Diğer kitap önerilerim için depresyona iyi gelen kitaplar adlı yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca sizler de bu konuda kitaplar okuyup yeni kitaplar keşfedebilirsiniz.

majör depresyondan kurtulma yolları

4) Beslenme

İlk üç madde, majör depresyondan kurtulma yolları arasında en hayati olanları. Artık biraz daha esnek olabileceğimiz maddelere başlıyoruz. Bunlardan ilki beslenme.

Beslenme konusunda öncelikle bilinçli olmamız lazım. Ne yiyeceğiz, ne yemeyeceğiz bunları öğrenmemiz lazım. Size burada şunu yiyin bunu yemeyin demeyeceğim. Ancak özellikle almanız gerekenler bazı besinler var.

Beslenme hakkında bilinçlenmek istiyorsanız Food Matters adlı belgeseli izleyebilirsiniz. Buna ek olarak Fed Up adlı bir belgesel daha var. Bunlar benim izlediklerim, sizlerde yeni belgeseller keşfedebilirsiniz. Ayrıca fitoterapi hakkında yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. Bunların size hiçbir zararı olmayacaktır.

Beslenme konusunda aranızda şanslı olanlarınız olduğu kadar şanssız olanlarınız da olacaktır. Genel olarak şanssız olduğunuzu tahmin ediyorum. Eğer beslenme konusunda size yardımcı olacak eşiniz, sevgiliniz, anneniz, babanız varsa şanslısınız. Genellikle anneler-babalar burada söyleyeceklerimi uygulamanızda pek yardımcı olmazlar. Çünkü onların öğrendiklerine biraz ters kaçabiliyor. Özellikle çok güzel pasta-börek yapan anneler için!

GENEL BESLENME ÖNERİLERİM

en iyi balık yağı markası
en iyi balık yağı markası omega 3
 • Şekerden uzak durun. Biliyorum çok kolay değil. En azından durabildiğiniz kadar uzak durun. Şeker, bir bağımlılıktır. Şeker ve karbonhidratın ne olduğunu iyi öğrenin. Burada bahsettiğim ‘basit şeker’ olarak adlandırılanlar. Şeker, beslenmedeki ana kuralımız. Basit şekeri ölçebileceğiniz telefonlar için uygulamalar da var. Ben Fatsecret kullanıyorum/dum.
 • Alkol! Alkol kırmızı çizginiz olsun ve asla almayın. Hadi asla olmadı, yılda 1 olsun. Daha fazlası değil. Alkol bir depresandır. Nasıl antidepresanlar depresyon belirtilerini baskılıyor veya geçiriyorsa alkol tam tersini yapar. Depresyonunuzu azdırır. Öyleyse depresyondan kurtulmak isterken neden alkol alalım? Eğer uzun bir süredir her gün yüksek miktarda alkol alıyorsanız, alkol almak sizin için hayattaki en önemli şeyse bir doktora mutlaka danışın!
 • Depresyondan kurtulma yolları / beslenme başlığı altında buradan sonra sıralayacaklarım şeker ve alkol kadar önemli değil. Yine de mümkün olan en üst seviyede dikkat edin.
 • Antioksidan: Mümkün olduğunca antioksidan beslenin. Hangi besinlerde antioksidan olduğunu araştırın. Ben size C vitamininin çok güçlü bir antioksidan olduğunu söyleyebilirim. Doktorların önerdiğinden çok daha yüksek düzeyde C vitamini alabilirsiniz.
 • Vitamin değerlerinizi ölçtürün! Özellikle D vitamini, B12 vitamini, magnezyum değerlerinizi ölçtürün. Bunlar arasında eksik olanları tamamlayın. B12 vitaminini mümkünse iğne şeklinde yaptırın. Tüm vitamin eksikliklerinizi doktor kontrolünde giderin. D vitamininin ve A vitamininin aşırı yüksek dozları zararlıdır. Ayrıca alt sınırlarda olan vitamin düzeylerinizi yükseltin. Üst sınırlara daha yakın olsunlar.
 • Probiyotikler! Probiyotikleri her gün almaya çalışın. Ev yapımı yoğurtlarda, turşularda bol miktarda bulunurlar. Kefir mayası alıp kendi kefirinizi yapabilirsiniz.
en iyi probiyotik markası
en iyi probiyotik markası

(Beslenmeyle ilgili daha fazla bilgi almak için : Depresyona İyi Gelen Yiyecekler)

Buraya kadar depresyondan nasıl kurtulurum sorusuna baya bir yanıt vermiş olduk. İlk üç maddenin önemini tekrar vurgulamalıyım. Diğer maddeler de önemli ancak bir gün aşırı çikolata yediniz diye bir şey kaybetmezsiniz. Sonra yine güzel beslenmeye devam edebilirsiniz.

Gelin 5. maddemize geçelim. Bu depresyondan kurtulma yolları arasında belki de sizi en çok zorlayacak olanı. Pes etmeyin!

depresyon nasıl geçer

5) Spor

Spor yapmak gerçekten kolay değil. Onun için bu maddeyi depresyondan kurtulma yolları arasında en zoru olarak işaretliyorum!

Ben 2-3 yıl içerisinde 4-5 spor salonuna kayıt oldum, hepsine 1 ay gittim ve sonra bıraktım. Gitmek zor geliyordu çünkü. Şimdi ise bir spor salonuna gidiyorum. (Sınavlar yüzünden 2 hafta ara vermiş olsam da tekrar başladım.) Spora giderseniz kendinizi iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Ayrıca spor yapmak için illa ki spor salonunda ağırlık kaldırmanız gerekmez. Çıkın ve yollarda yürüyün. Bu bile yeterli!

Asıl zor olan bir sonraki spor zamanında evden çıkabilmek. Ben spor yaptığım zaman kendimi daha iyi hissettiğimi bilmeme rağmen içimdeki bir şey spora gitmemi engelliyordu. Kendime sporun bana iyi geldiğini hatırlattım durdum. Zorla da olsa ilk zamanlar gitmeye devam ettim.

Bir itki olarak sporun getireceklerini düşün. Kilo verecektim ve vücudum daha şekilli olacaktı. Ne güzel bir şey! 2-3 ayda 83 kilodan 78 ‘e düştüm. Göbeğim biraz eridi. Kendimi 83 kilo olduğum zamandan daha iyi hissediyorum. Spora gideceğiniz günlerde bunların hayalini kurmak sizin spora gitmenizi kolaylaştıracaktır. Hayal edin!

Ayrıca spora gittiğiniz zamanlarda şunu kendinize hatırlatın : Dünden daha iyi yerdesiniz!

Diyelim ki 3 hafta spor yaptınız ancak sonra 1 hafta spora gitmediniz. Ne çıkar? Bir şey kaybetmiş değilsiniz. Mesela ben sınavlar yüzünden 2 hafta gitmedim. Yine de devam ettim. Sınavlar yüzünden gitmemem de hoş bir şey değildi. Sanki sınav benim sağlığımdan daha önemliymiş gibi. Okul hayatındaki son sınavım olmasından dolayı biraz stresliydim, okulda hocalarda çok üstümüze geliyordu. Bunlar beni buna itti. Ne olursa olsun gitmemem hoş değildi. Yine de bir şey kaybetmiş değilim. Yine gidiyorum!

6) Terapi Alın!

Bu maddenin rengi biraz daha açık. Çünkü maddi bir yönü var. Eğer ekonominiz uygunsa bu maddeyi atlamayın. Uygun değilse atlayabilirsiniz. Fark ettiyseniz majör depresyondan kurtulma yolları adı altında sıraladığım önerilerin buraya kadar olan kısmının maddi bir boyutu yoktu. Kitapların pdf’ini bulabilirsiniz!

Majör depresyon tedavisi terapilerle de yürütülebilir. Bunlardan hangisinin size uygun olacağını terapiyi uygulayacak hekiminiz daha iyi bilir. Ona daha önce yaptığınız çalışmaları da sunarsanız daha iyi faydalanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim çalışmalar hakkında ondan yardım alabilirsiniz.

gestal terapi teknikleri
gestalt terapi nedir

7) Sosyallik!

Eminim bu madde birçoğunuz için uygun değil. Şahsen benim için değil. Çünkü çok sosyal bir insan değilim. Geçmişte arkadaşlarımdan gördüklerim için böyle bir kişilik geliştirmiş olabilirim. Yine de okulda arkadaşlarımla çok iyi sohbet ediyorum. 

Eğer arkadaşlarınız varsa ve onlarla buluşmayı istiyorsanız durmayın. Birisiyle konuşma şansı bulduğunuzda bunu iyi değerlendirin. İnsanların bazıları konuşmak için atak yapmasa da bunun için harekete geçen insanlarda olacaktır. Son aldığım stajdaki bir arkadaşım aynen böyleydi.

Dertlerinizi paylaşacağınız birisi varsa bu fırsatı kullanın. Onunla konuşun, dertlerinizi anlatın. O kişiye güvenip güvenmemek konusunda arada kalabilirsiniz. Bu durumda tercih sizin. Yine de ben konuşmanızı öneririm. Eğer güveninizi kırarsa nasıl bir insan olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Şunu asla unutmayın, sizden başka hiç kimse sizin kötü hissetmenizin nedeni olamaz. Ne söyledikleri ne de yaptıklarıyla. Hisleriniz düşüncelerinizin birer sonucudur. Diğer insanların ne düşündüklerinin bir önemi yok!

8) SADECE Kendinden Sorumlusun

Bu maddeyi asla unutmayın. Bir başkasının yaptıkları, düşündükleri sizin sorumluluğunuzda değil. Karşınıza kötü insanlar çıkabilir. Size zarar verecek şekilde davranışları olabilir. Bunlar onların üstünedir. Siz bundan sorumlu değilsiniz.

Örneğin bir şey almak istediniz ve karşınızdaki dolandırıcı çıktı. Burada sorun kimde? Elbette sizde değil. Karşınızdaki bu kadar aşağılık bir insansa sizin burada ne gibi bir suçunuz olabilir ki! Siz dolandırıldığınız için aptal olmadınız, karşınızdaki aşağılık bir insan oldu.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Siz her olayda kendi yaptığınıza bakın. Bir kişiyle ilişkinizde sorunlar olabilir. Burada yine kendi durumunuzu gözden geçirin. Eğer kendi davranışlarınızda hata görüyorsanız bunları düzeltin. Diğer kişinin sorunları ise kendisini bağlar. Dilerseniz ona yardımcı olabilirsiniz, daha fazlasını yapamazsınız.

Her ne kadar depresyondan kurtulma yolları arasında bu maddeyi de açık renkli yapsam da anlaması çok kolay. Uygulaması da keza öyle. Bu maddeyi asla unutmayın!

Eğer bir öğrenciyseniz ve bir sınavdan kaldıysanız önce kendinize bir bakın. Sizce yeteri kadar çalıştınız mı? Büyük ihtimalle o kadar çalışmadınız. Bunun için çaba göstermeniz gerekir. Daha iyi, daha fazla çalışmalısınız. Eğer çok iyi çalışmanıza rağmen sınavdan kaldıysanız burada sizin bir sorununuz yoktur. Sonuç olarak etkilenen siz olursunuz ancak sorunlu olan siz değilsiniz.

depresyon tedavisi
Umutsuzluk Testi

9) Depresyondan nasıl çıkılır : GEVŞEYİN!

Gevşemek gerçekten en çok atladığımız konu. Yapmanın bir faydası olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazılarınıza bu maddeyi uygulamak zor gelebilir. Bazılarınız içinse çok kolay olabilir. Her ne olursa olsun atlamayın! Vücudunuzda biriken stresi gevşeyerek atabilirsiniz.

Depresyondan kurtulma yolları arasında belki de ilk maddeye NAMAZ yazanınız olabilir. Eğer sizin için uygunsa gayet yerinde bir tespit! Gevşemek ve rahatlamak için namaz kılabilirsiniz, dua edebilirsiniz. Eğer başka inançlarınız varsa ve isterseniz onlara göre bunu revize edebilirsiniz.

Gevşemek için MEDİTASYON veya YOGA yapabilirsiniz. Eğer burun kıvırıyorsanız büyük ihtimalle bunların ne olduğunu bilmiyorsunuz. Meditasyon yapmanın gayet kolay yolları var. Telefonlar için meditasyon uygulamaları var. Tek yapmanız gereken bu uygulamadan bir meditasyon seçip dinlemek!

Müzik sizi rahatlatır mı? Müziğin rahatlatıcı gücüne inanıyorsanız müzik dinleyebilirsiniz. Aşırı arabesk müziklerden kaçınmanızı öneririm. Ruh halinizi anlatan müzikler dinleyemez misiniz? Dinleyin tabii ki ancak olumlu olsunlar. Benim dinlediğim bazı özel şarkılar var. Bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım:

 • Başın Öne Eğilmesin – Edip Akbayram
 • Ali Yazar Veli Bozar – Barış Manço
 • Elbette – Candan Erçetin
 • Dök Zülfünü Meydane Gel – Sertap Erener

10) İKİGAİNİZİ BULUN!

Eğer İkigai adlı kitabı okumasaydım bu başlığın adını ne koyardım bilmiyorum. Buradaki her maddenin önemi ayrı olsa da bu madde ilk üç madde hariç diğerlerinden bir tık daha önemli!

İkigai nedir? Size benim ikigaimi anlatarak bunu göstereyim. Benim ikigaim bu blog sitesini yazmak. Peki nasıl oluyor? Her gün bu bloga bir şeyler yazmak için yanıp tutuşuyorum. Bu blogla ilgilenirken zaman nasıl geçiyor bilmiyorum! Bu yazıyı 5 Kasım 2018 tarihinde saat 17.00 dolaylarında başladım. Şuan saat 00.47! Zamanın nasıl geçtiğini hatırlamıyorum bile.

İşte ikigai budur. Bir uğraştır. Onunla meşgul olurken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmazsınız. Çevrenizde olan olayların farkına varmazsınız. Yanı başımda televizyon açıktı ancak o kadar saat boyunca televizyonda neler vardı farkında bile değilim. 

Eğer bir ikigai bulursanız sizin için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Belki de her şeyi geçirecek tek şey bu olabilir! Bana çok faydası oldu çünkü sürekli bir şeylerden sıkılıyordum. Sıkılmaktan bile sıkıldığım zamanlar oluyordu. Okuldan gelip ”ne yapacağım şimdi?” diye düşündüğüm çok olurdu, belki de her gün.

İkigainizi bulmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir. Şahsen ben 1,5 yılda ancak bulabildim. Aramaya değer olduğunu onu bulunca göreceksiniz. Arayın, bıkmayın, pes etmeyin! 

* Depresyondan  Kurtulma Yolları : BONUS!

Depresyondan nasıl çıkılır sorunuza umarım yanıt verebilmişimdir. Burada yazdığım her şeyi ben bir bir yaptım. Sonuç olarak şuan hayatımdan gayet memnunum. Dış etkiler beni yıkamıyor. Ayaktayım, güçlüyüm. Bir gün beni yıkacak kadar güçlü bir darbe ile karşılaşabilirim. Yeniden ayağa kalkarım ve hayatıma daha güçlü biri olarak devam ederim.

Son olarak sizlere önermek istediğim bir şey var. Kendimi kötü hissettiğim zamanlar bir şeyler yapmak için harekete geçmemi sağlayan bir yöntemim vardı. Kendi kendime ”Depresyon beni yenemez!”, ”Bu boktan şey beni yenemez!” tarzında cümleler kuruyordum. Gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. 

Depresyondan kurtulma yolları yazısını burada bitiriyorum. Umarım yazdıklarım sizin için faydalı olur. Asla pes etmeyin! Depresyondan kurtulma yolları adı altında binlerce farklı yöntem bulabilirsiniz. Depresyondan nasıl çıkılır sorusuna verilecek milyonlarca cevap vardır. Depresyondan kurtulmak için yapılacakların bir sınırı yok. 

Aklınızdaki depresyondan nasıl kurtulurum sorusuna cevap vermiş olmayı umuyorum. Kendi deneyimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. 

♥♥♥HUZURLU BİR HAYAT İÇİN EĞİTİM REHBERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN♥♥♥

5 thoughts on “Depresyondan Kurtulma Yolları | +10

 1. selam.sizin yazılarınız bana bir umut verdi.bana geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 2. merhaba,
  Ağır depresyondayım.İyi hissetmek ve Sınırlar kitaplarının pdf ini rica ediyorum.
  Teşekkürler.

 3. Kaleminize ve tecrübeyi ders edinen Aklınıza sağlık yazınız yaşadığım bu ağır depresyona bir nebzede ışık tuttu
  Umarım içimde hapis bunu bilinçaltımı, zorlayarak yapabilmeme mâni olmaz ağır depresyon diyorum çünkü senelerdir kendimi içimde hapis ettiğim karanlık bir çıkılmaz girdabın var ne zaman tamam bu sefer iyisin şimdi oldu dediğimde kendimi yine başladığım nokta da buluyorum yeter ki hayatımda ters giden bişey olsun beni o girdabın içine hapsediyor tekrar tekrar ama artık bu durumdan fazlasıyla bunaldigimi farkettim umarım bu sefer özgürlüğü bulacağım bu tavsiyelerinizle çok çok teşekkürler pedler ve deneyimlerinizi paylaştığınız için..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir