Evlilik Terapisi – Evlilik Terapisti +10 YÖNTEM

Evlilik terapisi, ilişki nedenli depresyon olgularında oldukça fayda sağlar. Kaliteli eğitim almış evlilik terapisti sayesinde evlilikten doğan tüm sorunlar düzeltilebilir. Böylece, evliliğin neden olduğu depresyon olguları hızla düzelir. Evlilik terapistleri aynı zamanda evlilik danışmanı olarak anılır.

İlişkideki sorunlar, stres, sadakatsizlik ve uyumsuzluk dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Yıllar boyunca çeşitli evlilik danışmanlığı yöntemleri geliştirildi ve test edildi. Bunlar ilişkinizin benzersiz sorunlarına yönelik doğru evlilik terapisi türünü seçmenize olanak sağladı.

Sorunları kendi başınıza çözmeye çalışmak isteyebilirsiniz, ancak evlilik terapisi sizi en başarılı yöntemlerden biriyle, eşinizi meşgul edebilecek lisanslı bir profesyonel kullanmak ilişkinize başarı için en iyi şansı verecektir. Doğru evlilik terapisti seçmek çok önemlidir.

Amerikan Aile ve Evlilik Terapisi Birliği tarafından yapılan bir araştırma, özel muayenehanede yer alan terapistlerin yüzde 80’inin çiftler için özel evlilik danışmanlığı yöntemlerini kullanmasına rağmen, aynı terapistlerin çoğunun evlilik danışmanlığı yöntemleri veya evlilik terapisi konusunda hiçbir zaman resmi bir eğitimi olmadığı sonucuna varıldı. . Uzmanlar, doğru evlilik terapisine giriyorsanız, üç terapi seansında bir değişme görmeye başlayacağınızı söylüyorlar. Bu olmazsa, farklı bir yöntem denemek veya yeni bir evlilik terapisti aramak için uygun bir zaman olabilir.

Evlilik Terapi Yöntemleri

En başta belirtmek gerekir ki bu yöntemlerden hepsi sizin için uygun olmayabilir. Her kazağın herkese yakışmayacağı gibi her yöntem tüm çiftlere uygun değildir.

Hangi yöntemin uygun olup olmadığını evlilik terapisi sırasında kendiniz karar verebilirsiniz.

1) Davranış Değiştirme

Başarılı evlilik danışmanı yöntemleri, sizin ve eşinizin birbirinize olan davranış şeklinizi değiştirebilmesi için işlevsiz davranışları ele alacak ve değiştirmeye çalışacaktır. Bu evlilik terapisi türü ayrıca sizin veya eşinizin, zararın fiziksel, duygusal veya finansal olup olmadığına bakılmaksızın diğerine zarar verebilecek herhangi bir davranışta bulunmamaya devam etmesini sağlar. Örneğin, aile içi şiddete maruz kalırsanız, terapistiniz, eşinizin, terapi sona erene kadar, istismara uğrayan kadınlar için bir sığınağa girmesini önerebilir. Uyuşturucu bağımlılığı sorunu, terapistin özel rehabilitasyon tedavisi önermesine neden olabilir. Evlilik danışmanı yöntemlerinin çoğu, başka herhangi bir evlilik terapisi veya çift danışmanlığı başlamadan önce, sorunun temel nedenini tedaviye başlar. Bu danışmanlık türü, çiftlere problem yerine çözümlere odaklanmalarını öğretir ve ilk tedavinin büyük kısmının duygulardan çok eylemlere odaklandığı çözüm odaklı bir terapi modelini izler.

2) Eşe Dayalı ve Davranışsal Evlilik Terapisi

Duygusalara odaklanmış evlilik terapisti yöntemleri, her bireyin diğerine nasıl dahil olduğunu araştırır ve sonra duygusal tepkileri genişletmeye, yeni türden etkileşimler yaratmaya ve bağlanma sürecini beslemeye çalışır.

Evlilik terapisi, özel duygularını paylaşamayan çiftlerde en iyi başarı oranına sahiptir. Eşlerin birbirlerinden ayrıldığı, duygusal olarak uzak bir ilişkiye neden olması nedeniyle özel duygu paylaşımı önemli bir konudur.

Bağlanma terapisinin bu durumlarda kullanımı, özel duyguları ifade etme korkusunu ve birbirine yakın olma ihtiyacını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Bu tür evlilik terapisine katılan terapistler, bu korkunun yetişkinliğe taşınan erken yaşlarda karşılanmayan duygusal ihtiyaçların sonucu olduğuna inanma eğilimindedir.

Diğer yandan, davranış terapisine katılan terapistler, duygu ve özel duyguları ifade etme korkusunun reddedilme korkusundan kaynaklandığına inanma eğilimindedir. Bununla birlikte, her iki evlilik danışmanlığı yönteminde de, duygularınızı bir araya getirerek sağlıklı bir şekilde ifade etmenize yardımcı olmaya odaklanılmaktadır.

3) İçgörü Odaklı Terapi

İçgörü odaklı terapiyi kullanan evlilik danışmanı biraz farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Odak noktası, her bir eşin birbirleriyle ilişkilerini görme şeklini değiştirmeye ve birbirlerine daha objektif olarak bakmalarına yardımcı olmaktır. Evliliklerde sorunlar başladığında, suçlu oyunu oynamak, özel eylemlere dikkat çekmek ve suçluyu tanımlamak çok kolaydır.

Örneğin yeni bir araba aldıysanız, eşiniz ailenizin tüm finansal problemleri için sizi suçlayabilir. İçgörü odaklı terapiye katılan evlilik terapisti, eşinizle olan etkileşimlerinizi inceleyerek, terapi boyunca veri toplamak için zaman harcayacaktır.

Evlilik danışmanı yeterli bilgiye sahip olduktan sonra, her birinizin diğerinize, yanlış tepki göstermesine neyin sebep olduğuna dair bir hipotez geliştirmeye başlayacaktır. Bu noktada, terapistiniz bu bilgiyi sizinle paylaşmanız için bir strateji geliştirecek ve size tavsiyede bulunacaktır. Nihai amaç her zaman size ve eşinize iletişiminizi görmenin yeni yollarını geliştirme konusunda yardımcı olmaktır.

 

4) İletişim Koçluğu

Başarılı evlilik danışmanı yöntemleri, eşinizle iletişim kurma şeklinizi ele alarak, her birinize gerçek duygularınızı dile getirme konusunda yardımcı olacaktır.

Siz veya eşiniz iletişim kurmak için alay veya kötü sözler kullanıyorsa, terapistiniz bu tür davranışları değiştirmek için evlilik terapisi oturumlarında çeşitli iletişim koçluk stratejilerinden birini kullanacaktır. Terapistiniz size en çok hangi iletişim türlerini anlamanız gerektiğini de öğretebilir.

Bu tür evlilik danışmanı yöntemleri aynı zamanda her eşin dinleme becerilerinin keskinleştirilmesini de içerir. Çünkü etkili iletişim bir kişinin konuşmasını, diğerinin dinlemesini gerektirir.

Bu evlilik terapisinin amacı, eşiniz sizinle iletişim kurmaya çalışırken, daha aktif bir şekilde nasıl dinleyeceğinizi ve daha fazla empati kurmayı öğretmektir.

İletişim için hiçbir yaklaşım herkese uygun değildir, çünkü duygularını hiç ifade etmeyen ortaklar, birbirlerinin karşılıklı eleştirilerini yapan ortaklardan çok farklı evlilik danışmanlığı yöntemleri ve stratejileri gerektirecektir.

5) Genel İlişkilerin Güçlendirilmesi

Evlilik terapisinde başarılı yöntemler, her bir ortağın ilişkideki doğal güçlere odaklanmasını sağlamak için stratejiler kullanacaktır. Siz ve eşiniz, zamanınızın çoğunu sorunlarınıza odaklanarak geçirirseniz, amaç bir çözüm bulmak olsa bile, evliliğin en önemli yönlerini görme şansını kaybedebilirsiniz.

Tüm başarılı evlilik terapisti yöntemlerinin bu aşaması, bu güçlü yönleri belirlemenize yardımcı olur, böylece birbirinizi tolere etmek yerine, gerçekten birbirinden zevk almaya başlayabilirsiniz. Bunun nasıl gerçekleştiği, evlilik danışmanınızın görüş ve yöntemlerine bağlı olacaktır.

 

 

Eğer evlilik terapisti duygulara odaklanan bir terapiye katılıyorsa, ilişkinize olumlu dönüş yapan bir hikaye geliştirmeniz istenebilir. Evlilik terapisti davranış modifikasyonunu içeren evlilik danışmanı yöntemlerine inanıyorsa, sizden eşinizi memnun edecek şeyleri yapma yolundan çıkmanız istenebilir.

Evlilik Danışmanı Seçtikten Sonra

Evlilik terapisine gitmeye karar verdiğinizde, bir çift ve bir birey olarak başarılı olmak için yapmanız gereken bazı şeyler var:

 • Net hedeflere sahip olun – Evlilik danışmanlığının hedefleri “daha ​​iyi bir evliliğe sahip olmak” gibi açık görünebilir, ancak bunun ne anlama geldiğini düşünmek önemlidir. “Daha iyi” evliliğinizin neye benzediğini tartışırsanız, ikinizin danışmana gelmek istediğiniz yer için ortak bir vizyonla gelmesine yardımcı olabilir.
 • Uzlaşmaya hazır olun – Şimdiye kadar, en az birinizin katı davranışlarda bulunmuş olması muhtemeldir. Her ikiniz de görüşlerinizden ödün vermek veya değiştirmek istemiyor olabilirsiniz. Herhangi bir danışmada başarılı olmanın anahtarlarından biri, evlilik danışmanlığı olsa bile, biraz almak için biraz vermeye hazır olmaktır.
 • İşe hazırlıklı olun – Aşık olmak ve evlenmek damdan düşmek gibi görünebilir. Mutluluk sona erdiğinde, mutluluğa geri dönmek için çalışılır.
 • Emek Harcayın – En bencil olabildiğimiz yerlerden biri de zamanımızdır. Evliliğinizi onarmaya çalışırken zamanınız tükenecek. Aslında, zamanınızı tüketmiyorsa, doğru yapmıyorsunuzdur.
 • Neden burada olduğunu unutma – Bu kişiyle evlendin çünkü onu sevdin. Bunun nasıl hissettirdiğini hatırlamıyorsanız, yaşamdan biraz zaman ayırıp düşünmeniz gerekir. Bu kişiyle evlenmenizin nedenlerini tekrar düşünün. Nedenler hala orada; Olanlar sadece hayatın stresinden kaynaklanıyor.

Evlilik Terapisi Sırasında Akılda Tutulması Gerekenler

Evlilik danışmanlığı düşünüldüğünde aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar:

 • Danışmanla sorunlarınız hakkında konuşmak zor olabilir. Siz ve eşiniz yanlışlıklara kızdıkça, oturumlar sessizce geçebilir – ya da oturumlar sırasında bağırıp tartışabilirsiniz. İkisi de iyi. Evlilik terapisti hakem gibi hareket edebilir ve ortaya çıkan duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Kendi kendinize gidebilirsiniz. Eşiniz evlilik danışmanlığı oturumlarına katılmayı reddederse, yine de katılabilirsiniz. Bu şekilde bir ilişkiyi düzeltmek daha zordur, ancak tepkileriniz ve davranışlarınız hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.
 • Tedavi genellikle kısa sürelidir. Bazı insanlar sadece birkaç seans evlilik danışmanlığına ihtiyaç duyarken, diğerleri birkaç ay boyunca buna ihtiyaç duyar. Özel tedavi planı sizin durumunuza bağlı olacaktır. Bazen evlilik danışmanlığı, çiftlerin farklılıklarının gerçekten uzlaşmaz olduğunu ve ilişkiye son vermenin en iyisi olduğunu keşfetmelerine yardımcı olur. Oturumlar daha sonra ilişkiyi iyi şartlarla sonlandırma becerilerine odaklanabilir.
 • Ödevleriniz olabilir. Danışmanınız, oturumunuz sırasında öğrendiklerinizi uygulamada size yardımcı olmak için evde iletişim alıştırmaları önerebilir. Örneğin, televizyondan, telefondan veya çocuklardan herhangi bir kesinti olmadan, her gün birkaç dakika boyunca eşinizle ilgisiz şeyler hakkında eşinizle konuşmanız istenebilir.
 • Sizin veya eşinizin daha fazla bakıma ihtiyacı olabilir. Biriniz zihinsel hastalık, madde bağımlılığı veya diğer konularla başa çıkıyorsa, terapistiniz daha eksiksiz bir tedavi sağlamak için diğer sağlık hizmetleri sağlayıcılarıyla çalışabilir.
 • Evlilik danışmanlığına gitme kararını vermek zor olabilir. Bununla birlikte, sıkıntılı bir ilişkiniz varsa, yardım istemek, sorunlarınızı görmezden gelmekten veya kendi başlarına daha iyi hale gelmelerini ummaktan daha etkilidir. Bazen ilişkinin ihtiyaç duyduğu yardımı kabul ederek ilk adımı atmak en zor kısımdır. Çoğu birey bu deneyimi güçlendirici bulmaktadır.

Evlilik ve Depresyon

 • Evli bir çift olarak geçinmekle ilgili sorunlar kesinlikle depresyon gelişiminde önemli bir rol oynayabilir.
 • Çok fazla gerginlik, uyuşmazlık veya tartışma içeren evliliklerde karı kocalar ve / veya eşlerinin, evlenmemiş veya işbirlikçi evliliklere göre depresyon geçirme ihtimali 10 ila 25 kat daha fazladır. Bu çok fazla!
 • Eğer evlilikte uyuşmazlık yüksekse, eş için depresyon tedavisinin etkili olması muhtemel değildir.
 • Belirli bir anti-depresan ilaç kullanan kadınların %50’si, evlilik uyuşmazlıklarının, depresyon duygularının belirgin veya onlara katkıda bulunan bir özelliği olduğunu belirtmiştir.
 • İnsanlar evliliklerinde düzelmeler gördüklerinde, depresif belirtileri de düzeldi.
 • Evlilik uyuşmazlığı tipik olarak depresif belirtilerin başlamasından önce gelir.
 • Evlilik devam eden kavga içeriyorsa, depresif belirtiler devam eder.
 • İnsanlar rahatlamak için içerek, uzaklaşarak ve birbirlerinden kaçınarak evlilik problemleriyle başa çıkmaya çalıştıklarında veya öfkelerini “göğsünden çıkarmak için” havaya uçurmaya çalıştıklarında, depresyonun ortaya çıkması daha olasıdır

Evlilik Terapisi Fiyatları

Evlilik terapisi ücretleri tek bir saatlik seans için 300 TL-1000 TL aralığındadır. Yaşadığınız yerde, terapistin deneyimi ve ortamın türü danışmanlığın maliyeti konusunda etkili olabilir. Evlilik danışmanlığının aileniz için çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız, diğer seçeneklerden bazılarına bakabilirsiniz.

Evlilik Terapisti Kimdir?

Evlilik Terapisti uzman bir danışman türüdür. Şu adlarla da anılır: Aile Terapisti, Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti, Evlilik ve Aile Terapisti, Evlilik Danışmanı, Aile Danışmanı, Çift ve Aile Terapisti, Aile Sistemleri Terapisti, Çift Terapisti.

Bir evlilik terapisti (veya evlilik danışmanı), evlenecek olan ve tavsiye isteyen ya da zaten evli olan ve çözülmesi gereken sorunları olan çiftlere yardım eden kişidir. Bu terapistler bireysel olarak ve / veya grup ortamında çiftlerle yoğun olarak çalışırlar. Bir evlilik terapisti psikolog veya psikiyatr olabilir.

Bir evlilik danışmanının müşterileri çoğu zaten evli ve ilişkilerinde sorunlar yaşayan kimselerdir. Birçok çift, boşanmayı düşünmeden önce evlilik terapisinin son çare olduğunu düşünüyor. Evlilik terapistlerinin müşterilerinde gördüğü en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Evlilik dışı ilişkiler
 • kıskançlık
 • samimiyet / cinsel sorunlar
 • iletişim sorunları
 • finansal konular
 • çocuk yetiştirme çatışması

Bazen nişanlı çiftler evlilik terapisti ararlar. Bu çiftler evlenmeden önce herhangi bir konuda tavsiye almak için danışırlar. Bazı insanlar bunun başarılı bir evliliğe sahip olma şansını arttırdığını düşünüyor. Evlilik Terapisti bu müşterilerle bireysel olarak ve grup ortamlarında konuşarak sadece evliliği kötüye götürecek sorunları tartışır.

Örneğin, gelin adayının henüz aşmadığı bir ilişkiyle ilgili geçmiş sorunları varsa, evlilik danışmanı bu sorunları ele almaya ve düğün gerçekleşmeden önce bunları çözmeye çalışacaktır.

KAYNAKLAR
 1. Psychology Today – Marriage Therapy
 2. Mayo Clinic
 3. https://guidedoc.com/methods-marriage-therapy-counseling
 4.  

 

Dr. Eren Kocakaplan

"Güneş parlıyor, aydınlatıyor, ısıtıyor, bunun neden böyle olduğunu bilmek için hiçbir merakımız yok; ama tüm kötülüklerin, acının ve aptal insanların nedenini sorguluyoruz." Ralph Waldo Emerson

You may also like...

1 Response

 1. Sedat dedi ki:

  Evlilik terapisi ilginç geliyor bana. Her evlilikte terapistler eşlerdir bence. Ama bazen öyle zamanlar oluyor ki eşler kendilerini bile anlamıyor ki karşı tarafı nasıl anlasın işte bu noktada gerçekten mantıklı geliyor. Yalnız ücretler iyiymiş :) İyi kazanıyorlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalı!
Menü