Hipnoz Tedavisi | Hipnoterapi

Hipnoz ve hipnoz tedavisi olan hipnoterapi günümüzde çoğunluk tarafından yanlış algılanır. İnsanlar hipnoz olan insanların durumlarını düşündüklerinde farklı duygular içine girerler. Ayrıca, amaçları farklı olan kişiler, emellerine ulaşmak için diğer insanlara hipnoz yapma teknikleri peşindedir. Başka birisini hipnoz etme ile amaçlarına ulaşacaklarını sanırlar.

Gerçekten hipnoz ne demek ? Kelimenin anlamı Yunan mitolojisindeki uyku tanrısı olan ‘Hupnos’tan gelir. Böylece uykuyla ilişkili olduğu sanılır. Aslına bakarsanız gerçek çok farklıdır. Hipnoz nedir sorusuna çoğu kişi uyku veya uyku-uyanıklık arası hal cevabını verir.

Hipnoz Nedir?

Hipnoz ne uyku halidir ne de uyku-uyanıklık arasında bir şeydir. Hipnoz olan insanın bilinci tamamen yerindedir. Kendisine ne söylendiğinin farkına varabilir. Bu yüzden diğer insanlara etki etme amaçlı ‘hipnoz nasıl yapılır’ sorusunu soruyorsanız yazıyı okumayı burada sonlandırabilirsiniz. Eğer amacınız hipnoz tedavisi hakkında geniş bilgiler elde etmekse devam!

Hipnoz yöntemleri konusunda daha iyi anlayacağınız üzere, hipnozu ‘telkinlere açık olma hali’ olarak tanımlayabiliriz. Bilinç tamamen yerindedir, sadece söylenenleri benimseme ihtimali daha fazladır. Telkinlerin bilinçaltınıza nüfuz etme olasılığı artmıştır.

İnsanlar sadece hipnoterapi altında telkinlere açık olmazlar. Aslına bakarsanız hepimiz çocukluğumuzda hipnoz halindeydik. Bize söylenen şeyleri direk benimsedik. İnsanların bizim hakkımızdaki görüşleri bilinç altımıza kazındı.

Günlük hayatta çoğu zaman hipnotize olmuş halde dolaşırız. Bugünü düşündüğünüzde anımsamakta güçlük çektiğiniz anlar oluyor mu? Hepimizin böyle anları olur. O zamanlarda bize kim ne dedi, biz ne düşündük biliyor muyuz? Ben araba sürerken geçen zamanın çoğunu hatırlamam. O zaman içerisinde düşündüklerim bilinç altımda yer ediniyor.

Bu bilgilerden sonra hipnoz ne demek daha iyi anlamışsınızdır umarım. Bilinciniz tam olarak yerinde, yani hipnotize olmuş haldeyken birisi gelip size küfretse hemen tepki gösterebilirsiniz. Hipnoz yapan doktorlar hastalarına olumsuz şeyler söylediklerinde hastaları gözlerini açıp tepkilerini gösterebilir.

Çocukluğumuzda bize söylenen, bizim nasıl birisi olduğumuzu ima eden sözler gerçekten kişiliğimize işlemiş değil midir? Bir çocuğun ona yıllar boyu ‘gerizekalı’ diyen ebeveynleri varsa bu çocuğun kendisini öyle hissetmemesi mümkün mü?

Umarım yazıdan sonra çocuklara nasıl davranılması gerektiğini bir kez daha düşünürsünüz. Böylece hipnotize olmak ne demek bunu da vurgulamış oldum. Hipnoterapinin ne işe yaradığını da buradan çıkarabilirsiniz. Telkinlere açık hale geldiğinizde size olumlu sözler söylenirse bunları benimseyebilirsiniz. Kendisini gerizekalı hisseden çocuğun zıttı olarak düşünün!

Kendi Kendine Hipnoz Nasıl Yapılır?

Yazıda hipnozun nasıl yapıldığından ziyade otohipnoz yani kendi kendine hipnoz nasıl yapılır ondan bahsedeceğim. Çünkü amacımız daha sağlıklı yaşamaksa, kendimize nasıl yardım edebileceğimizi görelim. Eğer profesyonel değilseniz diğer insanları nasıl hipnotize edeceğinizi öğrenmenize gerek yok.

Hipnoz tedavisi olanlar arasında olduğum için bu sorunun cevabını çok rahat verebilirim. Öncelikle telkinlere açık halde olmanın çok zor olmadığını bilmeniz gerekir. Ben bu yazıyı yazarken zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorum bile! Sizlerinde akşam televizyon izlediğinizde saatin nasıl geçtiğini anlamadığınızı düşünüyorum.

Hipnotize olmak için öncelikle gevşeme çalışmaları yapılır. Gevşeme egzersizleri çok çeşitlidir, size uygun olanı deneyebilirsiniz. Kendi kendinizi hipnotize etmek istiyorsanız bunları mutlaka öğrenmeniz gerekir. Gevşemek aynı zamanda stresi azaltmanıza da çok büyük katkı sağlar.

Başlamadan önce her türlü sesten olabildiğince uzak ortamda bulunduğunuza emin olun. Üstünüzde rahat giysiler olsun. Oturabilir, sırtınızı yaslayarak hafif uzanabilirsiniz. Eğer uyumayacağınızdan eminseniz uzanın, aksi takdir de uyuyabileceğinizi göz önüne alın ve uzanmayın. Hazırsanız kendi kendinize hipnoz tedavisi seanslarına başlayalım!

1. ADIM : GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Gevşemek için öncelikle ‘nefes egzersizlerini’ çok iyi öğrenin. Oturduğunuz yerden yapabileceğiniz nefes teknikleri çok kolaydır. Meditasyonun temelini oluştururlar. Bir taşla istediğiniz kadar kuş vurabileceğinizin farkına varın! Sadece nefes egzersizleriyle hem otohipnoz haline geçmeyi kolaylaştırabilirsiniz hem meditasyona ilk adımları atabilirsiniz hem de stresten kurtulabilirsiniz.

Aslına bakarsanız her tarafta birbirinden çeşitli nefesle ilgili egzersiz yazısı var. Ben sizlere birinden bahsedeyim. Psikiyatri kliniklerinde genelde bunu kullanırlar. Hangisi olduğu fark etmez, hepsi aynı amaca hizmet eder. Önemli olan nefese odaklanmaktır.

Nefes Egzersizi

Nefes alıp vermenin farkına vararak ve onu yöneterek yapılır. Belirli bir süre nefes alınır, ardından nefes tutulur, daha sonra nefes geri verilir.

 • Rahat edeceğiniz oturuşu seçin. Hafif uzanabilirsiniz.
 • Karnınız tamamen şişene kadar çok derin, burnunuzdan nefes alın.
 • Kendinizi aşırı zorlamayacak süre nefesi içinizde tutun.
 • Nefesi ağzınızdan yine uzun sürede verin.
 • İsterseniz rahatlatıcı müzikler açabilirsiniz.
Kas Gevşetme Tekniği

Nefes egzersizlerinin yanı sıra kas gevşetme tekniği de size çok yarar sağlar. Hipnoterapi başlangıcında bu teknikleri uygulamanız sürecin daha kolay ilerlemesini sağlar.

 • Rahat giysiler giyin, rahat edeceğiniz konumda oturun veya uzanın.
 • Sağ ayağınızın tüm kaslarını hissederek kasın. Çok sıkı şekilde!
 • Ardından tüm kasları gevşetin.
 • Aynı işlemi sol ayağınız için uygulayın.
 • Daha sonra sırasıyla sağ bacak, sol bacak, kalça, karın, göğüs, sağ kol, sol kol, sağ el, sol el için aynı işlemleri yapın.
 • Bittikten sonra boyun ve yüz kaslarınız için aynı işlemleri uygulayın.
 • Hepsini tamamladıktan sonra vücudunuzdaki tüm kasları kasın ve gevşetin.
Vücudu Tarama

Hipnoterapi için kolaylaştırıcı diğer gevşeme egzersizi tarama. Bunu istediğiniz kadar çeşitlendirebilirsiniz. Ayak parmaklarınızın her biri için yaptıktan sonra vücudunuzun tüm bölümle

ri için uygulayabilirsiniz.

Gözleriniz açık veya kapalı olabilir. Tahminimce kapalı olması odaklanmanız için daha iyi. Belirlediğiniz bölgede tüm hisleri fark etmeye çalışın. Emin olun farklı hisler içinde olacaksınız.

Görselleştirme

Hipnoterapi ve EMDR çalışmalarında yardımı tartışılmaz. Görselleştirme çalışmasını gözleriniz kapalı yapmanızı tavsiye ederim. Size huzur veren istediğiniz yeri düşleyebilirsiniz.

Çok güzel sahillerde yalnız dolaştığınızı düşleyebilirsiniz. Size bir dağ evinin sobalı odası daha huzur verici geliyorsa orayı görselleştirebilirsiniz. Orada istediğiniz kadar vakit geçirin. Özgürsünüz!

2. ADIM : OLUMLU HAYAL KURMA

Son olarak bahsettiğim görselleştirme çalışmasının devamı olarak düşünebilirsiniz. Kendinizi huzurlu hissettiğiniz yerlere götürün. Oralarda dilediğinizce, güzel yaşantılar yaşayın.

Bu aşamanın özellikle cinsellikle ilgili sorunlarda daha faydalı olabileceğini unutmayın.

3. ADIM : OTOTELKİN

Bana göre hipnoterapi sürecindeki en önemli basamak. Onun için bu basamağı ayrıntılı olarak inceleyeceğim. Hipnoz telkinleri üzerinde uzun çalışmalar yapılmış konudur. İçinize alacağınız düşüncelerin size zararlı olmasını elbette istemezsiniz. Kim ister ki?

 • Gerçek dışı cümleler kurmayın. Kendinize ‘süper güçler’ atfetmeyin. Hepimizi insanız, zaman zaman güçsüz olacağız zaman zaman mutsuz. Her an mutlu olacağım cümlesinin bize ne faydası olabilir ki?
 • Kabul edilebilir telkinler de bulunun. Karşınıza hiç sorun çıkmayacakmış gibi davranmak yerine karşınıza çıkan sorunları kendi değerlerinizle çözebileceğinizi söyleyin.
 • Erken boşalma vb. konularda telkin verecekseniz, telkinle beraber görselleştirmeyi kullanın. O anı hayal ederek telkinlerinize devam edin.

4. ADIM : GERİ DÖNÜN!

Kendi kendine hipnoz teknikleri son aşamasında gerçek dünyaya dönmenize izin verin. Her aşamayı tamamladıktan sonra işlemi farklı günlerde veya günün farklı zamanlarında tekrar etmeyi unutmayın.

Düşüncelerinizi hipnoterapi yoluyla değiştirebilir, olumsuzların yerine olumluları koyabilirsiniz. Yeter ki inanın, çaba gösterin.

Hipnoz Teknikleri

Hipnoz tedavisi (hipnoterapi) teknikleri oldukça çeşitlidir. Ancak belirtmem lazım ki bu teknikler otohipnoz için pek kullanışlı değil. Daha çok diğer insanlar üzerinde işlemi gerçekleştirecek uzmanlar içindir.

Deleuze tekniği, Tester tekniği, Noizet Usulü, Essdail Teknikleri, Faria usulü, Braid, Charcot, Bernheim usulü olmak üzere farklı hipnoz teknikleri mevcuttur. Bunlar daha çok ileri düzey uzmanlar içindir. Bunların dışında farklı teknikler de var. Ancak daha fazla ayrıntıya girip yazının amacından şaşmak istemiyorum.

Hipnoz Tedavisi / Hipnoterapi Nedir?

Hipnoz ile psikolojik tedavisi (hipnoterapi nedir sorunun cevabı) yöntemiyle birçok hastalığın tedavisi yapılabilir. Buradaki önemli nokta hangi hasta için bu yöntemin uygun olup olmayacağı. Her hasta için uygun olmayacağı gibi her hastalık içinde hipnoterapi yöntemi uygun değildir.

Maliyeti de göz önüne alındığında en iyi hipnoz çeşitleri arasında en iyi olanı bana göre otohipnoz. Bunun yanında eğer maliyeti karşılayabilme gücünüz varsa uzmanlar tarafından bu yöntemle tedavi olabilirsiniz. Tekrar vurgulamak istiyorum, her hasta için uygun olmayabilir. Bunun kararını uzmanınız verecektir.

Hipnoterapi Ne İşe Yarar?

Aşağıdaki hastalıkların hipnoterapi yöntemiyle tedavisi mümkün. Ancak bilmeniz gereken şeyler var. Aşağıdaki hastalıklar birbirinden çok farklı yelpazedeki hastalıklardır. Tedavileri farklılıklar gösterir, bazıları kronik hastalıklar sınıfındadır. Hipnoterapi yönteminin tam sağaltım sağlayacağını iddia etmiyorum.

Ayrıca hipnoz tedavisi sadece psikolojik hastalıklarla da sınırlı değil. Kadın doğum hastalıklarında bile kullanılabilinen bir yöntem. Sadece uygulayıcının alanında uzman olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun için diplomalı doktor ve psikologlardan şaşmayın.

 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu
 • Sosyal Fobi Panik Bozukluğu
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Obsesif – Kompulsif Bozukluk
 • Özgül Fobiler
 • Obezite
 • Yeme Bozuklukları
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
 • Nikotin bağımlılığı
 • Vajinismus 
 • Ağrılı cinsel ilişki   Menopoz 
 • Sancılı adet görme
 • Premenstruel Sendrom
 • Gebe kalma korkusu veya gebelikte düşük korkusu
 • Gebelik bulantı ve kusmalarının tedavisinde
 • Kısırlık ve tüp bebek tedavi desteği
 • Ağrısız doğum için

Hipnoterapi Ücretleri

Bahsedeceğimiz ücretler aşırı derecede farklılık içerir. Farklılıkların ana nedenlerinden birisi hangi ilde yaşadığınız. İllerin ekonomik durumları birbirinden farklı olduğunu için İstanbul’daki fiyatlar Gaziantep’tekiyle aynı olmayacaktır.

Bunun yanında doktorların eğitimleri de ücretlere etki edebiliyor. Ancak bu her zaman aynı doğrultu da işlemiyor. Bazen uzman doktorun profesörlerden daha fazla ücret istediği oluyor. Bunun için ücrete bakarak doktor seçimi yapmayın.

Ülkemizde hipnoterapi seans ücretleri 500’le 1500 TL arasında değişiyor. 

Hipnoz Tedavisi Yapan Doktorlar – Hipnoz Merkezi

Ülkemizdeki psikiyatrlar ve psikologlar hipnoterapi konusunda eğitim aldıktan sonra bu uygulamayı gerçekleştirebilirler. Ülkemizin çeşitli illerinde hipnoz tedavisi uygulayan doktorların ayrıntılı listesini yaptım. Bu listeyi sizlerle paylaşıyorum :

Adana Hipnoz Yapan Doktorlar

 • Uzman Dr. Ertuğrul Bolat
 • Psikolog Hatice Ertuğrul
 • Klinik Psikolog Aygül Kılıç
 • Uzman Doktor Şule Güney Sümbül
 • Uzm. Dr. Tayfun Zeren
 • Doç. Dr. Sultan Halime Uğurlar

Ankara Hipnoz Tedavisi Yapan Doktorlar

 • Prof. Dr. Salih Battal
 • Prof. Dr. Atilla Soykan
 • Prof. Dr. Zehra Arıkan
 • Prof. Dr. Başaran Demir
 • Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun
 • Uzm. Dr. Gönül Erdal Dağıstanlı
 • Uzm. Psk. Ömer Tunç Kaya
 • Prof. Dr. H.Nesrin Dilbaz

Antalya Hipnoz ile Tedavi Yapan Doktorlar

Hipnoterapi İstanbul Hipnozla Tedavi Yapan Doktorlar

 • Profesör Dr. K.Nevzat Tarhan
 • Prof. Dr. Mesut Çetin
 • Prof. Dr. Sermin Kesebir
 • Profesör Doktor Hüsnü Erkmen
 • Profesör. Dr. Murat Emül
 • Uzman Dr. Candaş Kılıç
 • Dr. Öğr. Üyesi Rıdvan Üney
 • Uzm. Psk. Birgül Özgüvenç

Hipnoterapi Merkezleri

Maalesef ülkemizde hipnoterapi üzerinde özelleşmiş merkezler bulunmamaktadır. Bunun birden çok nedeni var. Bana kalırsa en önemlisi maliyet nedeniyle insanların bu tedaviden yararlanamaması. Elbette kurulacak olan böyle bir merkezin parasal kaynağa da ihtiyacı vardır. Bunu karşılayacak insanların azlığı nedeniyle böyle merkezleri göremiyoruz.

Sorularla Hipnoz Tedavisi

1) Hipnoz eğitimi kimlerden alınır?

Hipnoterapi eğitimi konu üzerinde uzmanlaşmış psikolog veya psikiyatri hocalarından almanız gerekir. 

2) Hipnoz gerçek mi?

Elbette gerçek, çok eski zamanlardan beri kullanılan bilimsel bir metot.

3) Hipnoz ile zayıflama mümkün mü?

Elbette! Hipnoterapi zayıflamak için kullanılabileceği gibi hayatın diğer alanlarına da uygulanabilir. Örneğin sigara bırakma!

4) Hipnoz teknikleri kitabı var mı?

Evet var. Ancak daha çok profesyoneller için yazılmış. Hipnoz kitap pdf için yorum yapabilirseniz size mail olarak atabilirim.

DİKKAT!

Hipnoterapiyle her ne kadar size etki edilmesi güç olsa da güvendiğiniz kişinin size yaptığı telkinler sizin tarafınızdan daha kolay özümsenir. Bunun için tedaviyi uygulayacak kişiyi doğru seçin! Uzmanlaşmış doktorlar ve psikologlar haricinde kimseye güvenmeyin. 

Piyasada hipnoterapi uyguladığını söyleyen çok sayıda Tıp Fakültesi veya Psikoloji mezunu olmayan insanlar var. Bunlara ne kadar güvenebilirsiniz? (Güvenmeyin)

Ayrıca bazı doktorların (Bkz : Emine Filiz Uluhan) güvenilirlik için uyguladığı farklı yöntemler mevcut. Hipnoz seansınızı kameraya almalarını isteyebilirsiniz. 

Kaynaklar

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Hypnotherapy

2- https://web.wellness-institute.org/blog/bid/256330/what-is-the-difference-between-hypnosis-and-hypnotherapy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir