İlaçsız Depresyon Tedavisi ∣ ÖZEL YAZI

Neden bu yazıya ‘ÖZEL’ dediğimi biliyor musunuz? Çünkü gerçekten özel! İlaçsız depresyon tedavisi hakkında yazılar aradığınızda neler buldunuz? Ben de bu yazıyı yazmadan birçok araştırma yaptım. Bulduklarım herkesin az çok bildiği, bilimsellikten uzak, abuk sabuk öneriler. Makalemizde depresyon tedavisi bitkisel çözümlerini bulabilirsiniz!

Eğer aklınızdaki depresyon nasıl atlatılır? sorusuna gerçek bir cevap arıyorsanız, bunun ilaçsız depresyon tedavisi yöntemlerinden biriyle gerçekleşmesini istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Depresyon tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun net bir cevabı yok! Kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bana göre kişi ne kadar emek verirse tedavi o kadar kısa sürer.

Gerçekten depresyonda mısınız? Depresyon belirtileri yazımıza bir göz atın. Böylece depresyon nedir sorunuza da cevap bulun.

İlaçsız depresyon geçer mi sorusunun cevabını bu yazıyı tamamen okuduktan sonra kendiniz verin!

Aklınızda şu sorulardan birisi varsa depresyon tedavisi hakkında geniş rehbere göz atmanızı öneririm :

 • Depresyon kesin tedavi edilir mi?
 • Depresyon nasıl atlatılır?
 • Depresyon nedir?
 • Depresyon ilaçsız tedavi edilir mi?

Depresyona ilaçsız çözüm arıyorsanız doğru adrestesiniz. İlaçlar hakkında bilinç arttıkça ‘depresyon ilaçsız nasıl atlatılır‘ sorusu herkesin aklına gelmeye başladı. Aklınızdaki tüm soruları bu yazıda gidereceğim. Depresyonu ilaçsız yenmenin yolları eksiksiz biçimde bu yazıda!

İlaçsız Depresyon Tedavisi ∣ Özel Yazı Dizisi

herkesebilimveteknoloji.com adlı siteyi örnek olarak göstermek istiyorum. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bu semptomları örttüğünü ve bunun aslında depresyonu geçirmediğini, sadece baskıladığını yazıyorlar. Bu tür ruhsal baskıların kurtulunması gereken bir şey olmadığından, mücadele edilmesi gerektiğinden bahsediliyor. Evet, haklısınız! Bunun ilaçsız depresyon tedavisi ile ne alakası var?

Her sitede hemen hemen buna benzer şeyler var. Akabinde ise sevindirici bir şekilde kendine yardım kitaplarını kullanarak yapacağınız bazı bilişsel değişikliklerden bahsediliyor. Tabii ki birkaç paragraf. Benim bunlar üzerine yazdığım -ve bilimsel kaynak gösterdiğim- bir sürü yazım var. Depresyona iyi gelen kitaplar bunlardan birisi.

Böyle bir yazı başlığı ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey kaynaklara bakmaktır. Sitelerin hemen hemen hiçbirinde böyle bir kaynak bulamazsınız. İlaçsız depresyon tedavisi hakkında bir yazı yazıyorsanız mutlaka bilimsel bir kaynak göstermelisiniz! Çünkü insanlara bir umut kapısından bahsediyorsunuz.

Örnek verdiğim bilim ve teknoloji sitesini bu konuda övmem lazım. Gayet güzel bir şekilde kaynaklarını belirtmişler. Böyle bir durumda bilinçli bir kişi olarak kaynakların güvenilirliğine bakmam gerekir. Baktığımda kaynakların bazılarının bilimsel blog siteleri olduğunu gördüm. Bu durum beni sevindirdi. Guardian gibi kaynaklar ise pek hoşnut etmedi.

Yine örnek üzerinden gidersek, ilaçsız depresyon tedavisi adlı yazılarında bahsettikleri doğal yöntemleri görmek beni mutlu etti. Yine de bunlardan çok az bahsetmişler ve insanları inandıracak bir şekilde sunum yapılmamış.

Bu yazı diğerleri gibi olmayacak. Öncelikle daha önce ilaçsız depresyon tedavisi hakkında yazdığım konulara bağlantılar verdikten sonra sizlere gerçekten bilimsel kaynaklar göstererek çok önemli tedavi çeşitlerinden bahsedeceğim. En ağır depresyon tedavisinde bile başarılı, çok özel yöntemlerden!

i) İlaçsız Depresyon Tedavisi ∣ Doğal Çözümler ∣  Bilişsel Yöntemler

1) Bilişsel Yöntemler

Biliş, bilme, anlama, tahmin yürütme, matematik yapma, konuşma gibi birçok faktörü içinde barındıran bir kavramdır. Bunun içinde düşünce de vardır. Bunun için bilişsel yöntemlerde düşüncelerimizin içeriğini ve işleyiş tarzını değiştirmeye çalışırız. Bilişsel yöntemleri kullanarak depresyon tedavisi nasıl yapılır? Bunun da birçok yöntemi vardır. Bunlardan en önemlilerini sıralayacağım.

a) Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, psikoterapi çeşitleri arasında üzerinde en çok uzlaşı sağlanmış terapi türüdür. Diğer terapi türlerine göre çok daha kullanışlıdır, sonuçları ise kısa sürede etkisini gösterebilir. Bilişsel Davranışçı Terapinin asıl amacını anlamak için kılavuz olarak kullandığı teoriyi incelemek gerekir.

Bilişsel teoriye göre, çocukluk çağında bazı düşünce kalıpları ediniriz. Bu kalıplar birbirinden çok farklı şekilde biçimlenir. Olumsuz gelişen kalıplar ilerleyen yaşlarda bizi depresyona sürükleyebilir. Bu kalıpların gelişmesinde birçok faktör vardır.

bilişsel davranışçı terapi
bilişsel davranışçı terapi nedir

Gelişen düşünce kalıplarından bizi depresyona sürükleyebilecek olanlardan birisi değersizliktir. Aslında değersiz olduğunuzu düşünürsünüz ancak bunun farkında bile değilsinizdir. Bu bir otomatik düşüncedir. Bilişsel davranışçı terapi bu otomatik düşünceyi ve bu düşüncenin altında yatan şemayı değiştirmeyi amaçlar.

Bilişsel Davranışçı Terapi, ilaç tedavisi gibi size dışarıdan bir şeyler katmaz. Tedavinin amacı sizin öz kaynaklarınızı kullarak bu olumsuz düşünceleri değiştirmektir. BDT, depresyon dışında birçok psikolojik hastalıkta uygulanabilir. Olumsuz yönlerinden birisi bir uzman tarafından yapılması gerektiği ve bunun getirdiği mali yüktür. (5)

Bilişsel Davranışçı Terapi ve diğer terapi türleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

b) Bibliyoterapi

Bibliyoterapi kişinin kitap okuyarak kendisine uyguladığı terapidir. Çok geniş bir kavramdır ve herhangi bir kitap okunarak bibliyoterapi yapılabilir. Ben burada bilimsel olarak kanıtlanmış ‘SELF-HELP’ kitaplarından bahsedeceğim.

Self-Help, kişinin kendi kendisine yardım etmesi demektir. Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz Bilişsel Davranışçı Terapi esas alınarak yazılmış birçok self-help kitabı hali hazırda piyasada bulunuyor. Bunlardan okuduğum ve en beğendiğim kitap ise : İyi Hissetmek.

Depresyona iyi gelen kitaplar adlı yazımda ilaçsız depresyon tedavisi seçenekleri arasında maliyeti en az olan, benim en çok beğendiğim bibliyoterapiden ve bibliyoterapi kitaplarının en mükemmel 10 tanesinden uzun uzun bahsettim. Oradaki kitapları okuduğum için sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Ayrıca bilgi almak isterseniz Burns Depresyon Testi adıyla yayınladığım yazıma göz atabilirsiniz! Aşağıdaki resme tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

burns depresyon testi
burns depresyon testi

c) Diğer Terapiler

Terapilerimiz bunlarla sınırlı değil! Varoluşsal terapi ve Gestalt Terapi hakkında çok geniş makaleler yazdım. Aşağıdaki resimlerden ulaşabilirsiniz!

varoluşçu psikoterapi
varoluşçu psikoterapi
psikanaliz sigmund freud kimdir
psikanaliz nedir psikanalitik psikoterapi sigmund freud kimdir

2) Depresyon Tedavisi Bitkisel

İlaçsız depresyon tedavisi diyorsak beslenmeden bahsetmeden olmaz. Beslenme, hayatımızın çok büyük bir bölümünü kaplar. Sonuçta ‘ne yersen o olursun’ gibi bir söz bile dağarcığımızda var. Bunun için uzun uzun beslenme hakkında konuştuğum, bilimsel kaynaklar göstererek bazı besinlerin depresyona ne kadar iyi gelediğini anlattığım çok özel bir yazı var, bu yazı depresyon tedavisi bitkisel çözümlerini içeriyor! : Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

depresyona iyi gelen yağlar
Depresyon Nörobiyolojisi

Bu grafiği depresyona iyi gelen yiyecekler yazım için hazırlamış ve orada kullanmıştım. Bu yazıda biyolojik yolaklarda etkili olan besinlerin depresyona nasıl iyi gelebileceğini bulabilirsiniz. Ayrıca omega 3, vitaminler, magnezyum gibi birçok besinin ve besin taksiyesinin depresyona nasıl iyi geldiğini bilimsel kaynakların ışığında okuyabilirsiniz.

ii) İlaçsız Depresyon Tedavisi ∣ Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyondan ilaçsız kurtulmak için yapabileceğiniz şeylerin ne kadar çok olduğunu biliyor musunuz? Ben saymakla bitiremem, zaten hepsini de bilmem mümkün değil! Yine de sizlere denediğim en faydalı yöntemlerden biraz bahsetmek istiyorum.

Depresyon tedavisi deyince aklımıza hemen antidepresanların aklımıza gelmesi bir sorun gibi görünüyor. Çünkü gerçekten yukarıda bahsettiğim beslenme ve bilişsel yöntemlerle bile çok büyük yollar kat edilebilir. Hem de bunlarla alınan yollar ilaçla alınanlara kıyasla çok daha değerli! İlaçla tedaviden sonra hastalığın tekrar ortaya çıkma olasılığı diğer yöntemlerden çok daha yüksek.

İlaçsız depresyon tedavisi yöntemlerinden bahsettiğim bu yazıda daha önce konu edindiğim önerilerde bulunmak istemiyorum. Dilerseniz depresyondan kurtulmak için çok önemli önerilerde bulunduğum MAJÖR DEPRESYONDAN KURTULMA YOLLARI adlı yazıma aşağıdaki resimden ulaşabilirsiniz. Spordan ikigaiye kadar birçok yöntemin ne kadar değerli olduğunu orada bulabilirsiniz! Ayrıca yazı tamamen İlaçsız Depresyondan Kurtulma Yolları üstüne yazılmış :

depresyondan kurtulma yolları
depresyondan kurtulma yolları

iii) EN ETKİLİ İLAÇSIZ DEPRESYON TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Evet, yanlış duymadınız. Artık en etkili yöntemlerden bahsedeceğim. Dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var : Bu yöntemler sadece ilaçsız depresyon tedavisi yöntemleri arasında en etkilileri değil, TÜM DEPRESYON TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ arasında EN ETKİLİLERİ!

1- EKT (Elektrokonvülzif Tedavi – Elektro Şok tedavisi)

Elektrokonvülzif kelimesi elektrik akımıyla konvülziyon (nöbet) geçirilmesi nedeniyle kullanılıyor. Bu tedavi şeklinden az çok herkes haberdardır. Birçok kişinin bu tedavisi kötü bir şekilde öğrendiğini düşünüyorum. Sonuçta bir insana elektrik veriliyor, bu ne kadar iyi olabilir?

EKT’nin ne kadar iyi olabileceği konusunda bir şüpheniz varsa hemen sizi DEPRESYONDAN KURTULMAK : BİR MUCİZE adlı yazıma yönlendiriyorum. Depresyon tedavisi hakkında hiçbir konuya ‘mucize’ demeyi doğru bulmuyorum. Yazıda da neden mucize dediğimi açıklama gereği duydum. Bu yazıya aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz :

depresyondan kurtulmak
depresyondan kurtulmak

Gördüğünüz gibi ilaçsız depresyon tedavisi 1970’li yıllarda bile uygulanıyordu ve çok güzel sonuçlar alınıyordu. O günden bugüne kadar çok zaman geçti. Bu tür tedaviler üzerinde daha da uzmanlaştık.

EKT, birazda filmler nedeniyle ‘kötü’ olarak biliniyor. Elektro şok tedavisinin ne kadar etkili olduğundan bahsetmeden önce bu algının yıkılması için bir video paylaşacağım.

Videodan da izlediğiniz gibi günümüzde EKT yapılışının kişiye zararı yok denecek kadar az. Geçmişte anestezinin ve kas gevşetici ilaçların gelişmemesi nedeniyle olumsuzluklar oluyordu. Günümüzde ise videodan da izlediğiniz gibi gayet güzel şartlarda gerçekleştiriliyor. Yan etkilerine gelirsek, bir ilaçtan göreceğiniz yan etkilerin yanında bahsi bile olmaz! Sadece ‘geçici’ olarak unutkanlık yapıyor, hepsi bu.

Depresyondan kurtulmak adlı yazımda EKT’den yüzeysel olarak bahsettim. EKT’den geniş olarak bahsettiğim diğer bir yazı var. Bu yazıdan bahsetmeden önce sizlere EKT’nin ilaçsız depresyon tedavisi yöntemlerinin hatta tüm depresyon tedavilerinin en etkililerinden biri olduğunu söylemek istiyorum.

EKT majör depresyonda %90’ın üzerinde etkinliğe sahiptir. Ayrıca ilaca dirençli depresyonda %50’nin üzerinde sağaltım (iyileşme) sağlar. İlaç tedavisi, plasebo, heterosiklik tedavilerin hepsine karşı üstünlüğü kanıtlanmıştır. (1,2,3,4)

EKT hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki resme tıklayarak Depresyon Tedavisi hakkında yazdığım geniş bir rehber niteliğindeki yazıya ulaşabilirsiniz. (Direk olarak EKT bölümüne link verdim.)

depresyon tedavisi geniş rehber
depresyon tedavisi

Eğer yukarıdaki yazılarda EKT’den DEPRESYONDA EN ETKİLİ TEDAVİ olarak bahsettiysem şimdiden özür dilerim!

2- Transkraniyal Manyetik Uyarım ( TMS TEDAVİSİ)

TMS tedavisi aslında çok yeni bir tedavi değil. Çok fazla gündem de olmadığı için biraz arka planda kalmış bir tedavi. EKT tedavisi kötü yanlarının abartıldığı için tanınmış, TMS tedavisinin ise böyle yan etkileri olmadığı için pek yaygarasını koparan olmamış.

TMS tedavisinin antidepresan etki gösterdiği ilk kez 1996 yılında Lancet dergisinde yayınlanan bir makalede dile getirildi(7). O zamandan günümüze kadar TMS tedavisi hakkında birçok araştırma yapıldı. Hatta araştırmaların bile araştırması yapıldı. Bunlara geçmeden önce TMS tedavisi nasıl uygulanıyor ona bakalım :

Bu video ingilizce olsa da TMS tedavisinin nasıl uygulandığı gayet rahat bir şekilde anlaşılıyor. Çok basit bir şekilde, bir cihaz yardımıyla beyne manyetik dalgalar gönderiliyor. Hepsi bu kadar! EKT’den üstün yanları elbette var. Bunlardan en önemlisi ‘uygulama kolaylığı’. Gördüğünüz gibi TMS tedavisi sırasında hastanın anestezi alması gerekmiyor.

Bazı yazılarımda ilaçsız depresyon tedavisi hakkında yazarken, EKT’nin en etkili yöntem olduğundan bahsetmiştim. Hatta EKT’yi ‘son durak’ olarak nitelemiştim. TMS tedavisini araştırdığım sıralarda bu görüşümün yanlış olabileceği fikrini edindim. Bazı araştırmalar TMS tedavisinin EKT’den daha üstün olabileceğini gösteriyor. Ancak bazıları ise EKT tedavisinin daha üstün olduğunu gösteriyor. Galiba bu konuda elimizde henüz net bilgiler yok.

Depresyonda TMS tedavisinin ilk uygulamalarına baktıktan sonra geniş analizleri de paylaşacağım. Öncelikle 1998 yılında yapılan çalışmadan bahsetmek istiyorum. Epstein ve arkadaşları 1998 yılında 56 dirençli depresyon hastasında, sol prefrontal kortekse 5 gün boyunca TMS tedavisi uygulamış. Hastaların Hamilton Depresyon ölçeği skorlarında %50 azalma keşfetmişler.

TMS Tedavisi Hakkında Yapılan Meta Analizler

TMS’in etkinliğini gösteren buna benzer bir sürü çalışma var. Ben bundan sonra sizlere bu çalışmaların sonuçlarını derleyen, bilimsel açıdan bu çalışmalardan daha üstün olan META ANALİZlerden bahsedeceğim. Bir meta analiz yapılırken, konu hakkındaki bilimsel çalışmalar toplanır ve bunların analizi yapılır.

2014 yılında Gaynes ve arkadaşları bir meta analiz çalışmasında TMS tedavisinin EKT’ye üstün olduğunu bulmuştur(8). 18 randomize kontrollü çalışmayı inceleyen bilim adamları TMS tedavisinin EKT’den 3 kat daha cevap aldığını, hastaların iyileşme oranlarının ise 5 kat daha fazla olduğunu tespit etmişler.

2015 yılında yapılan başka bir meta analizde 70 randomize kontrollü çalışma incelenmiş(9). Bu çalışmalarda TMS tedavisinin ‘sham’a karşı etkinliği ölçülmüş. Sham’ı sahte tedavi olarak düşünebilirsiniz, plaseboya benzer bir durum. Hastalara etkinliği olmayan dalgalar gönderiyorlar. Çalışma sonucunda TMS tedavisinin 2 kat daha üstün olduğu keşfediliyor.

Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (Kanada Duygudurum ve Anksiyete Tedavileri) örgütü nörositümülasyon tedavileri arasında ilk sırada TMS’i öneriyor. EKT tedavisi ise bazen TMS’den daha önde yer alabiliyor.

257 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada hastalığın daha sonra nüks etme olasılığı hesaplanıyor. Tedaviye cevap veren olguların %62.5’inde 1 yılın sonunda nüks izlenmemiş. Bu hastaların ilaca dirençli depresyon olguları olduğunu belirtmekte fayda var.(10)

TMS tedavisinin aynı EKT tedavisi gibi etkisinin diğer tüm antidepresan tedavilerden daha erken başladığına dair kanıtlar sunan bilimsel çalışmalarda mevcut(11-12).

Burns Depresyon Testi
burns depresyon testi çöz

TMS TEDAVİSİ CİHAZI

Bu konu üzerinde yapılan çalışmaları araştırırken bir cihazla karşılaştım. Teknik olarak EKT veya TMS tedavisi etkisi gösterebileceğini düşünüyorum. Cihazın geliştiricisiyle iletişime geçip tanıtım yazısı yazmasını istedim. Kraniyal Elektroterapi Stimülatörleri aslında yeni cihazlar değil. 2000’li yılların başından beri bilinen ve kullanılan cihazlar.

Bahsettiğim marka Türkiye’de olması nedeniyle ulaşılabilirliği kolay. İnternet sitesinde aldığı sertifikalar açıkça belirtilmiş. Sağlık Bakanlığı ürün takip sistemiyle ürün numarasını kullanarak yaptığım aramada ürünün kayıtlı olduğunu gördüm. 

Aşağıda tanıtım yazısını okuyacağınız ürünle ilgili tek sorun, internet sitesinde bahsi geçen araştırmaların ürüne özel olmaması. Yapılan çalışmalarda kullanılan cihazın bu olmadığı aşikar. Zaten piyasada yüzlerce cihaz varken hangisinin kullanıldığının da önemi kalmıyor.

Böyle durumlarda kullanıcı deneyimi öne çıkıyor. Tüm cihazlar hakkında bilimsel yayın yapılamayacağı için cihazı kullanan kişilerin deneyimleri, yorumları önemli. 

Tanıtım

NeuroCes™ Kraniyal Elektroterapi Stimülatörü

NeuroCes™, Depresyon, Anksiyete ve İnsomnia tedavisi için Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu (CES) tekniğini kullanan bir tıbbi cihazdır. Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Depresyon, Anksiyete ve İnsomnia tedavisi için onaylanmış bir yöntemdir. Etkinliği ve Güvenilirliği 150’den fazla bilimsel çalışmayla kanıtlanmış bir ilaçsız tedavi seçeneği olan bu tedavi yönteminin kullanımı ülkemizde hızla yaygınlaşmaktadır.

NeuroCes™ Kraniyal Elektroterapi Stimülatörü kulak memesinden elektrotlar vasıtası ile özel bir frekansta, özel bir dalga formunda elektriksel pulslar uygulayarak, beyindeki bazı bölgeleri uyarır. Özellikle depresyon ve anksiyete bozukluğu olmak üzere çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklarda nörohormon ve nörotransmitterlerin değişimini indükler.

NeuroCes™ tedavisinin en önemli avantajlarından biri de ev ve ofis kullanımına uygun olmasıdır. Seans süresi cihaz üzerinde 20, 40 ve 60 dakika olarak seçilebilmektedir. Cihazı yeni kullanmaya başlayanlar için sabah ve akşam 20 dakikalık seans genelde rahatlama için yeterli olmaktadır. Eğer kullanıcı, gün içinde panik atak vs. gibi bir durum yaşayacağını hissederse, 10 dakikalık kullanım bile faydalı olabilir.

Ne yazık ki, bazen çoğu geleneksel tedaviler sadece etkili olmamakla kalmıyor, birçok durumda hastanın daha da kötüleşmesine neden olabiliyor veya zararlı yan etkilerle sonuçlanabiliyor. Farmasötik ilaçları kullanmaktan endişe duyan kişiler, Kraniyal Elektroterapi Stimülatörü (CES) cihazlarını güvenli ve etkili bir alternatif olarak düşünebilirler.

Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu (CES); Depresyon, Anksiyete ve İnsomnia rahatsızlıklarında Etkinliği ve Güvenilirliği 150’den fazla bilimsel çalışmayla kanıtlanmış bir ilaçsız depresyon tedavisi yöntemidir. Birçok psikolojik rahatsızlığı ilk aşamalarından itibaren engellediği, semptomların oluşmasınını geciktirdiği veya tamamen geri döndürdüğü kanıtlanmıştır.

NeuroCes™ Tedavisi ile Beklenenler:

 • Depresyon ve Duygudurum Yönetimi
 • Anksiyete / Fobik bozukluk semptomlarının azaltılması
 • İnsomni semptomlarının azaltılması
 • Relaksasyon
 • Hipotalamus / Hipofiz / Adrenal Eksenini dengeleme
 • Kaslarda spastisiteyi azaltma
 • Dehidroepiandrosteron (DHEA) artışı
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Uyanıklık Artışı ve Dikkat süresini artırma

iv) Son Söz

İlaçsız depresyon tedavisi, günümüzde çok aranan yöntemler arasında. Antidepresan ilaçlara karşı olan tepki, bazı uzmanların bu ilaçların kullanılmaması gerektiğini söylemesi üzerine daha da üst seviyeye çıktı. Durum böyle olunca insanlar başka tedavi çeşitleri aramaya yöneldi. İlaç kullanmayacaksak ne yapacağız? İlaçsız depresyon tedavisi yöntemlerini araştıracağız.

En başta bahsettiğim bilişsel yöntemler arasındaki BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) ve bibliyoterapinin ilaçsız depresyon tedavisi yöntemleri arasındaki yeri çok önemli. Eğer diğer yazıları da okursanız bu tedavi çeşitlerinin ne kadar etkin olduğunu göreceksiniz. Sadece İyi Hissetmek adlı kitap bile bir antidepresan kadar (bazen daha fazla) etkili olabiliyor!

Depresyona İyi Gelen Kitaplar adlı yazıda İyi Hissetmek kitabından başka birçok farklı kitap bulabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse SINIRLAR kitabı, bizim ülkemizdeki herkesin okuması gereken bir kitap. Hangimiz kendi sınırımızı biliyoruz, hangimiz kendi sınırlarımızı çizebiliyoruz?

İlaçsız depresyon tedavisi yazımızın ikinci başlığında Depresyondan Kurtulma Yollarını anlattığım yazıdaki yöntemlerden bahsettik. Egzersiz ve omega 3 takviyelerinin ne kadar etkili olduğunu biliyor muyuz? Hayır, bildiğimiz ANTİDEPRESAN. Sadece egzersiz yapmak antidepresan kullanımı kadar etkili olabiliyor, ayrıca hastalığın nüks etme oranı egzersiz yapanlarda çok daha az!

Bu bilgileri öğrendikten sonra majör depresyon hastalarının kendilerine sormaları gereken bazı sorular var. Kolay olanı, gidip bir ilacı kutusundan çıkarıp su ile beraber yutmayı mı tercih ediyorsunuz yoksa egzersiz yapmayı, kitap okumayı, omega 3 almaya dikkat etmeyi mi? Yani zor olanı mı? İlaçsız depresyon tedavisi yöntemlerini mi? Eğer çok daha iyi hissetmek istiyorsanız istediğinizi gerçekten gösterin!

Son başlık altında ise antidepresan ilaç tedavisinden çok daha farklı olan EKT ve TMS tedavilerini konuştuk. Bu tedaviler antidepresan tedavilerden çok daha etkili, bunu biliyoruz. Çok tanınmadıkları için ayrıca uygulaması zor ve maliyetli olduğu için pek gündemde olmuyorlar. Ancak son dönem hastalar için bu tedavi çeşitlerinden konuşabiliyoruz.

Depresyonu nasıl yendim adlı bir yazıda görüşmek üzere!

Hepinize mutlu yarınlar diliyorum!

hipnoz hipnoterapi hipnoz tedavisi
hipnoz hipnoterapi hipnoz tedavisi

KAYNAKLAR

1- Ceylan ME, Oral ET. Araştırma ve Klinik Uygulamada Biyolojik Psikiyatri: Duygudurum Bozuklukları. 1.Baskı, 4.Cilt, İstanbul: 2001: 401.

2- Yüksel N. Birinci Basamakta Depresyon: Tanı ve Tedavi. Ankara: Çizgi Tıp Yayınevi, 2000: 241.

3- Ak İ, Battal S. Elektrokonvülsif tedaviler ve depresyonun konvülsif tedavisi. Depresyon Monografları Serisi 9. Ankara: Medikomat Basım Yayın San. ve Tic. Ltd. Şti., 1994: 389.

4- Janiak PG, David JM, Gibbons RD ve ark.. Efficacy of ECT: a meta-analysis. Am J Psychiatry, 1985: 142: 297.

5- http://www.psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/36/bilissel-davranisci-psikoterapi

6- Elektrokonvülsif Terapi (EKT): Bir Genel Değerlendirme ; Uzm. Dr. Tayfun ZEREN, Yrd. Doç.Dr.Lut TAMAM , Prof. Dr. Yunus Emre EVLICE ; ARŞİV 2003; 12: 340

7- Pascual-Leone et al. Rapid-rate TMS left DLPFC in drug-resistant depression Lancet, 1996

8- Repetitive transcranial magnetic stimulation for treatment-resistant depression: a systematic review and meta-analysis. Gaynes BN1, Lloyd SW, Lux L, Gartlehner G, Hansen RA, Brode S, Jonas DE, Swinson Evans T, Viswanathan M, Lohr KN. J Clin Psychiatry. 2014 May;75(5):477-89; quiz 489. doi: 10.4088/JCP.13r08815.

9- Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation for Treatment-Resistant Depression in Adult and Youth Populations: A Systematic Literature Review and Meta-Analysis. Leggett LE1, Soril LJ1, Coward S1, Lorenzetti DL2, MacKean G1, Clement FM1.  Prim Care Companion CNS Disord. 2015 Nov 5;17(6). doi: 10.4088/PCC.15r01807. eCollection 2015.

10- A multisite, naturalistic, observational study of transcranial magnetic stimulation for patients with pharmacoresistant major depressive disorder: durability of benefit over a 1-year follow-up period. Dunner DL1, Aaronson ST, Sackeim HA, Janicak PG, Carpenter LL, Boyadjis T, Brock DG, Bonneh-Barkay D, Cook IA, Lanocha K, Solvason HB, Demitrack MA. J Clin Psychiatry. 2014 Dec;75(12):1394-401. doi: 10.4088/JCP.13m08977.

11-  Li X, Nahas Z, Anderson B, Kozel FA, George MS: Can left prefrontal rTMS be used as a maintenance treatment for bipolar depression? Depress Anxiety 20(2): 98- 100, 2004.

12- Bush G, Fink M, Petrides G, et al: Catatonia. H; treatment with lorazepam and electroconvulsive therapy, Acra Psychiatr Scand 93: 137-143; 1996.

2 thoughts on “İlaçsız Depresyon Tedavisi ∣ ÖZEL YAZI

 1. Bu yazı çok faydalı bir yazı oldu. Ancak depresyonun tanımının da iyi yapılması gerekiyor. İnsanlarda depresyon modası var. En küçük bir sıkıntı ile karşılaşan kendi teşhisini koyarak depresyonda olduğunu düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir