Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu – Stimülatörü

Kraniyal Elektroterapi stimülasyonu nedir? Kaygı gibi güçlü duygular beyindeki elektrokimyasal sinyalleri etkiler. Bu sinyaller düzgün çalışmadığında, duygularınızı düzenleyen hormonlar ve nörotransmitterler dengesiz hale gelebilir. Kraniyal elektroterapi stimülasyonu, beynin elektrokimyasal sinyallerini modüle ederek, anksiyete ve depresyon gibi ruh hallerini güvenli şekilde düzeltir.

Kraniyal elektroterapi stimülasyonu (CES), bir hastanın kulak memesine uygulanan düşük seviyeli elektrik akımları sistemidir. Çok geniş bir frekans aralığında çok düşük seviyeli mikro-akım darbeleri sunarak, elektrokimyasal beyin işleyişini geliştirir, duyguları kontrol ettiği bilinen subkortikal beyin yapılarının etkinliklerini düzenleyerek hastaların duygusal ve fizyolojik işleyişlerini geliştirir.

Birçok hasta ilk CES oturumu sırasında anksiyetede azalma fark eder; ancak, bu genellikle aynı anda anksiyete, uykusuzluk ve depresyon gibi birden fazla sorundan muzdarip hastalar için geçerli değildir. CES’NİN etkisi kümülatiftir, yani her tedavi potansiyel olarak öncekinden daha etkilidir. Uzman doktorunuz tarafından verilen tedaviye ek olarak yapılırsa, etkinliği daha da fazladır.

Eğer anksiyete, depresyon veya uykusuzlukla (insomnia) mücadele edip ilaçlara iyi yanıt vermediyseniz, o zaman kraniyal elektroterapi stimülasyonu sizin için güvenli bir alternatif olabilir.

Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu Nedir ?

FDA ” Özel kontroller kurmak için yeterli bilgi olduğunu ve bu özel kontrollerin genel kontrollerle birlikte CES cihazları için makul bir güvenlik ve etkinlik güvencesi sağlayacağını belirledi.” Kısacası, kraniyal elektroterapi uykusuzluk-anksiyete tedavisi için FDA onaylı tıbbi cihaz ve depresyon tedavisi için onaylanmış tek ev kullanımı cihazı.

Kraniyal elektroterapi cihazları esasen çok düşük elektrik çıkışları sağlayan el tipi darbe jeneratörleridir. Cihaz, elektrokonvülsif terapinin (EKT) verdiği elektiriğin binde birini üretir, sünger elektrotlarıyla kulak memesine bağlanır.

Hastalar cihazı ilk 6 hafta boyunca günde iki kez 20 dakika boyunca kullanırlar, daha sonra daha az sıklıkla kullanabilirler. Cihazın kullanımı kolaydır ve rahattır. Elektrik akımı yumuşaktır (4 ma’dan büyük değildir). Bu cihazlar genellikle elektroceuticals olarak adlandırılır —hap gibi oldukça kullanışlı değil, ama doktorların ofislerinde transkraniyal manyetik stimülasyon veya EKT tedavilerden çok daha uygun. Kraniyal elektroterapi ciddi yan etkilere neden olmaz—sadece 250 hastanın 1’inden azında baş ağrısı veya baş dönmesi görülür.

İlaç tedavisine ve diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılan kraniyal elektroterapi cihazı fiyatları değişkendir. Eğer güvenilir cihaz almak istiyorsanız fiyatı 600-1000$ arasında değişir. Ülkemizde bu zamana kadar kraniyal elektroterapi cihazı üretip patentini alan kimseyle karşılaşmamıştım. Ancak artık var!

Kraniyal Elektroterapi Cihazları

kraniyal elektroterapi stimülatörü
kraniyal elektroterapi stimülatörü

Psikiyatri profesörleriyle birlikte bir Türk fizikçi, yakın zamanda Kraniyal Elektroterapi Cihazı üretti.

NeuroCes™, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kabul edilmiş olan Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu (CES) yöntemiyle anksiyete, depresyon ve insomnia tedavisi için kullanılan, pille çalışan, taşınabilir bir tıbbi cihazdır.

NeuroCes™, profesyonel ve bireysel kullanım için tasarlanmıştır. NeuroCes™, hastanelerde, kliniklerde, doktor muayenehanelerinde kullanılabildiği gibi, tıbbi gözetim gerekmeksizin evde ve işyerinde de kullanılabilir. NeuroCes™, güvenli, etkili ve kullanımı kolay bir cihazdır.

 

Hastaların çoğu Irak ve Afganistan çatışmalarının gazileri, birden fazla sarsıntı yaşayan ve travma sonrası stres, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve kronik ağrının kümülatif belirtilerinden muzdarip askerler. Cihazı evde günde iki kez 2 ma’da 20 dakika kullandılar. Belirtilerde çok önemli iyileşmeler görüldü. Uykunun günde iki kez kullanıldıktan 5 gün sonra iyileşmesi yaygındır. Genellikle alkol ve ilaç yoksunluk semptomlarını birkaç gün sonra azalttığını görülür. Hastalarımın yaklaşık %70’i uyku bozukluğu, anksiyete ve depresyonda iyileşme bildirdi.

40 yılı aşkın süren, akabinde yayınlanan bir araştırma var, en az 20 çift kör plasebo kontrollü çalışmanın sonucunda, çalışmalar kraniyal elektroterapi stimülasyonunun nörotransmitter bozukluklarını giderdiği, endorfin salınımı arttırdığı görüldü.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN SONUÇLARI!

Kraniyal elektroterapi cihazlarının tedavide kullanımları hakkında yeterince bilimsel makaleler yayınlandı. Türkiye’de bunların kullanımı neredeyse ‘sıfır’. Hatta çoğu psikiyatr cihazlardan haberdar bile değil! Gittim, sordum. ”Bilmiyoruz” dediler.

Oysa dünya kraniyal elektroterapi cihazlarını 1990’lı yıllarda keşfetti. Gelin bu cihazlar hakkında yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına bakalım.

Kaynak 1

”Bu ön çalışmada, CES kullanımının ACP’DE güvenli ve uygulanabilir olduğunu bulduk. CES kullanımı, depresyon, anksiyete, ağrı ve uyku skorlarının önemli  şekilde iyileştirilmesiyle ilişkiliydi. Bu bulgular, semptom kontrolü için ACP’DEKİ CES çalışmalarını desteklemektedir.”

Kaynak 2

Kraniyal elektroterapi stimülasyonu anksiyete, depresyon ve uykusuzluk tedavisi için beyne elektrik stimülasyonunun hafif bir formunu sunar. Birkaç mekanistik çalışma ve 100’den fazla klinik çalışma -40 yılı aşkın araştırmalar- etkinliğini  desteklenmektedir. Olumsuz etkiler nadirdir (<%1), hafif ve kendini sınırlayan, esas olarak elektrotlar altındaki cilt tahrişinden ve baş ağrısından  oluşur. Genellikle tek başına bir terapi olarak kullanılır, çünkü sonuçlar genellikle ilk tedaviden sonra görülür.

Kaynak 3

Tipik olguda hafif depresif ve ciddi travmala ilgili belirtiler ve uyku sorunları vardı. Önemli bir artış vardı (P = .000) yüksek beta frekanslarında (18-21 Hz, 21-33 Hz ve 33-48 Hz) ve güçlü bir etki (Cohen D ile yaklaşık 1.5) hemen 20 dakikalık CES’i takiben gelişti. CES’den on dakika sonra, daha yavaş dalga aktivitesi (4-8 Hz ve 8-12 Hz) önemli ölçüde azalmıştır (P < .05), daha yüksek beta dalga aktivitesi (13-15 Hz, 18-21 Hz ve 21-33 Hz) arttı. Güçlü bir etki (Cohen d yaklaşık 1.5 ile) beta beyin dalga bantlarında 18-21 Hz ve 21-33 Hz devam etti.

Prospective Study of Brain Wave Changes Associated  With Cranial Electrotherapy Stimulation.  Prim Care Companion CNS Disord. 2018 Jan 18;20(1). pii: 17m02214. doi: 10.4088/PCC.17m02214.

Kaynak 4

Klinik izlenim önemli ölçüde düzeldi [ortalama (SD), 2.7 (0.6), taban çizgisinde vs 2.0 (0.0), t = 0, P < 0.001], ancak ruh hali semptomları minimal olarak değişti. CES’NİN çok az yan etkisi vardı. (Bipolar II Depresyon’da)

J ECT. 2013 Jun;29(2):e31-2. doi: 10.1097/YCT.0b013e31828a344d. Cranial electrotherapy stimulation for the treatment of chronically symptomatic bipolar patients. Amr M1, El-Wasify M, Elmaadawi AZ, Roberts RJ, El-Mallakh RS.
Kaynak 5

Çalışmaya elli hasta girdi (grup başına n = 25). Kontrol grubuna göre CES grubunda rokuronyum enjeksiyonu sırasında anksiyete skoru ve geri çekilme tepkileri önemli ölçüde azalmıştır. Kontrol grubuna göre CES grubunda ağrı skoru anlamlı derecede düşük, ameliyat sonrası 1 saat ve 4 saat idi. ACTH, kortizol ve glikoz düzeylerinde önemli bir fark yoktu.

J Int Med Res. 2013 Dec;41(6):1788-95. doi: 10.1177/0300060513500749. Effects of cranial electrotherapy stimulation on preoperative anxiety, pain and endocrine response.
Lee SH1, Kim WY, Lee CH, Min TJ, Lee YS, Kim JH, Park YC.

4 thoughts on “Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu – Stimülatörü

 1. Ben bu cihazdan aldım .Bir aydır kullanıyorum günde 2 yada 3 kez uyguluyorum.Yalnız 3 senedir 1mg ri****il kllanıyorum .şimdi bir aydır çeğrek gün aşırı almaya çalşıyorum.ama beni çok zorluyo vücudumda kasılmalar titreme hareketlrimde yavaşlma kısacası anksiyetem tavan yaptı .onun için sanki cihazın faydası oluyor gibi ama ilaçtan dolayı tm anlayamadım.

  1. kranial elektroterapi cihazının bilimsel olarak kanıtlanmış olumlu etkileri var. ancak her insan birbirinden farklı olduğu için net bir şey söylemek yanlış olur. anksiyeteniz için doktorunuza danışmanız sizin için en sağlıklısı. ilaç dozunuzu doktorunuzla konuşarak ayarlayabilirsiniz.

 2. Merhaba
  C.E.S. cihazınin (kronik ağrı için)ağrı problu bulunandan almak istiyorum.Turkiyede de üretilen var.Ancak agri problu bulunmuyor.Uygun fiyatlı bir marka önerebilirmisiniz.
  Tşk

  1. Merhabalar,

   Kranial Elektroterapi Stimülatörlerinin ağrı problu olanları hakkında gerçekten bir bilgim yok. Yanlış bilgi vermek istemem. Türkiye’de sadece Neurosante cihazıyla karşılaştım. Yurtdışındaki cihazlar ve problarıyla alakalı bilgi vermem doğru olmaz. Ancak, işin özü beyni elektrik dalgalarıyla uyarmak olduğu için böyle probların işlevleri hakkında endişelerim var.

   İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir