Magnezyum Eksikliği Belirtileri |Mg Nedir |Faydaları

Magnezyum eksikliği depresyonunda içinde bulunduğu birçok hastalığa yol açabilir. Bunun için magnezyum eksikliği belirtileri iyi tanınmalıdır. Her ne kadar besinlerle yeterince Mg aldığımızı varsaysak da bazen yeterli miktarda alamayabiliriz.

Yeterli seviyede alamadığımız zaman magnezyum faydaları bizim için geçerli değildir. Böyle zamanlarda kan testiyle magnezyum eksikliği var mı yok mu bunu anlayabiliriz. Ayrıca eksiklikten şüphelenmemiz gereken bazı durumlar olabilir.

Yazımızın genelinde magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir ona bakacağız. İlk önce Magnezyum Nedir ona bakalım. İlerleyen bölümlerde magnezyum faydaları ayrıntılı olarak incelenecek. Magnezyum takviyesi için önerilerimiz olacak. Magnezyum içeren besinler (Magnezyum nelerde var) ve magnezyum ilacı bu iş için işimize yarayacak.

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI KULLANARAK SİTRAT FORMUYLA ÇOK DAHA YÜKSEK ORANDA EMİLEN ve GÜNLÜK MAGNEZYUM İHTİYACINIZI KARŞILAYAN 120 TABLET SOLGAR MAGNESİUM CİTRATE ÜRÜNÜNÜ SADECE 89.58 TL‘ye ALABİLİRSİNİZ!

Magnezyum Nedir (Mg)

Vücutta bol miktarda bulunan mineral olan mg, birçok gıdada doğal olarak bulunur. Besin takviyesi olarak mevcut olan diğer gıda ürünlerine eklenir ve bazı ilaçlarda (antasitler ve müshil gibi) bulunur. Magnezyum faydaları , protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonu, kan şekeri kontrolü ve kan basıncı regülasyonu da dahil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonları düzenleyen 300’den fazla enzim sisteminde kendisini gösterir.

Magnezyum içeren besinler enerji üretimi, oksidatif fosforilasyon ve glikoliz için gereklidir. Mg kemiğin yapısal gelişimine katkıda bulunur ve DNA, RNA ve antioksidan olan glutatyon sentezi için gereklidir. Magnezyum faydaları ayrıca hücre zarlarında kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşınmasında rol oynar. Bu sinir impuls iletimi, kas kasılması ve normal kalp ritmi için önemli olan bir süreçtir.

Magnezyum eksikliği belirtileri, yukarıdaki mekanizmalarla gelişebilir. Böylece kişi de enerji yapım yolakları, oksidatif stres, kas kasılması gibi konularda eksiklikler ortaya çıkabilir. Bunlar yüzünden günlük magnezyum ihtiyacı karşılanmalıdır. (Bakınız : Magnezyum nelerde var)

Magnezyum Eksikliği İçin Risk Altında Olan Kişiler

Magnezyum eksikliği, Mg alımı günlük ihtiyacın altına düştüğünde kendisini gösterir. Aşağıdaki gruplar, genellikle yetersiz miktarda tükettikleri veya bağırsaktan magnezyum emilimini azaltan veya vücuttan kayıpları artıran tıbbi koşullara (veya ilaç alan) sahip oldukları için, diğerlerinden daha fazla magnezyum eksikliği riski altındadır.

 • Gastrointestinal sistem hastalıkları olan insanlar

Crohn hastalığı, gluten duyarlı enteropati (çölyak hastalığı),bölgesel enteritten kaynaklanan kronik ishal ve yağ malabsorpsiyonu zamanla magnezyum eksikliği belirtileri görülmesine yol açabilir. İnce bağırsağın rezeksiyonu veya bypass tipik olarak malabsorpsiyonla birlikte Mg kaybına neden olur.

 • Tip 2 diyabetli kişiler

Magnezyum eksikliği ve artan idrar magnezyum atılımı insülin direnci ve/veya tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkabilir. Magnezyum eksikliği belirtileri, böbrekte idrar çıkışını artıran daha yüksek glikoz konsantrasyonlarına ikincil görünmektedir.

 • Alkol bağımlılığı olan insanlar

Magnezyum eksikliği kronik alkolizm bozukluğu olan kişilerde yaygındır. Bu kişiler, kötü beslenme; mide sorunları, kusma, pankreatit, ishal ve steatorrhea (yağlı dışkı) dahil olmak üzere; karaciğer hastalığına ikincil idrarla magnezyum aşırı atılımıyla; böbrek fonksiyon bozukluğu; fosfat tükenmesi; D vitamini eksikliği; akut alkolik ketoasidoz; ve hiperaldosteronizm risklerinin artmış olması nedeniyle magnezyum eksikliği riski altındadır.

 • Yaşlı yetişkinler

Yaşlı yetişkinlerin genç yetişkinlere göre daha düşük Mg kaynağı vardır. Buna ek olarak, bağırsaktan magnezyum emilimi azalır ve böbrek magnezyum atılımı yaşla birlikte artar. Yaşlı yetişkinlerin kronik hastalıkları olması veya Mg tükenmesi riskini artırabilen magnezyum statüsünü değiştiren ilaçlar alması daha olasıdır. Belirtilen nedenlerden ötürü yaşlı kişilerin günlük magnezyum ihtiyacı biraz daha fazladır. Bahsedilen gruptaki kişilerin Magnezyum nelerde var konusunu mutlaka okuması gerekir!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Selenyum Nedir Faydaları Nelerdir +50

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Mg’un vücuttaki işlevlerinden bahsettiğimiz paragraftan yola çıkarak belirtilerin neler olduğunu anlayabiliriz. Ancak orada bahsetmediğimiz konularda da semptomlar ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilere sahip kişilerin magnezyum tablet veya magnezyum ilacı kullanmaları gerekebilir. Eğer sizde bu belirtilerin var olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurun. Magnezyum nelerde var konusunu asla pas geçmeyin.

1. Kas Seğirmesi ve Kramplar

Seğirmeler, titreme ve kas krampları magnezyum eksikliğinin belirtileridir. Daha da kötüsü, eksikliğin ileri boyutlarında epileptik nöbetlere benzer tarzda nöbetler görülebilir.

Bilim adamları semptomların sinir hücrelerine daha fazla kalsiyum akışından kaynaklandığına inanıyorlar. Hücrelerdeki mg eksikliğiyle hücre içi Ca artışı doğru orantılı. Bu da kas sinirlerinin aşırı uyarılmasına neden oluyor.

Magnezyum takviyesi, kas seğirmeleri ve diğer sorunlara sahip kişiler için gerçekten etkilidir. Ancak yaşlı kişilerde takviyelerin etkinliği tartışmalı. Bunun üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.

İstemsiz kas seğirmelerinin diğer birçok nedeni olabileceğini unutmayın. Örneğin, stres veya çok fazla kafein tüketmek kas seğirmelerine neden olabilir.

Ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olarak veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik hastalığın semptomu olabilirler.

Ara sıra seğirmeler normal olsa da, semptomlarınız devam ederse doktorunuza danışmalısınız.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri : Kas seğirmesi, titreme ve kramplar. Bununla birlikte, Mg eksikliği olmayan insanlarda bu semptomları azaltmak pek olası değildir. Bkz. : Magnezyum nelerde var

2. Mental Rahatsızlıklar

Zihinsel bozukluklar magnezyum eksikliğinin bir başka olası sonucudur.

Bunlardan birisi, zihinsel uyuşma veya duygu eksikliği ile karakterize edilen apatidir. Derinleşen eksiklik deliryum ve komaya yol açabilir.

Ek olarak, gözlemsel çalışmalar düşük mg seviyelerini depresyon riskiyle ilişkilendirmiştir.

Araştırmacılar tarafından magnezyum eksikliğinin anksiyeteye yol açabileceğine dair görüşler belirtiliyor. Ancak kanıtlanmış değildir, daha ileri araştırmalar gerektirir.

Magnezyum takviyeleri anksiyete bozukluğu olan insanların bir kısımına iyi gelebilir. Bahsi geçen yararın kanıt derecesi düşüktür, herhangi bir sonuca ulaşılmadan önce yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kısacası, mg eksikliği sinirsel işlev bozukluğuna neden olabilir ve bazı insanlarda zihinsel problemleri teşvik edebilir.

Zihinsel uyuşma, duygu eksikliği, deliryum ve hatta komaya neden olabilir. Bilim adamları anksiyete nedeni olabileceğini ileri sürmüşlerdir, ancak hiçbir güçlü kanıt bu fikri desteklemiyor.

3. Osteoporoz

Osteoporoz, zayıf kemikler ve kemik kırıkları riskinin arttığı, genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen önemli hastalıklardan birisidir.

Osteoporoz riski çok sayıda faktörden etkilenir. Bunlar yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitaminlerinin eksiklikleridir.

İlginçtir, magnezyum eksikliği belirtileri arasında osteoporoz da vardır. Eksikliği kemikleri doğrudan zayıflatabilir, ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyum kan seviyelerini düşürür.

Sıçanlarda yapılan çalışmalar, magnezyum içeren besinler ve bunların az tüketilmesinin kemik kütlesinin azalmasına neden olduğunu doğrulamaktadır. İnsanlarda böyle bir deney yapılmamasına rağmen, çalışmalar düşük kemik mineral yoğunluğuyla zayıf magnezyum alımını ilişkilendirmiştir.

Osteoporoz ve kemik kırıkları riskini artırabilir, ancak bu risk birçok faktörden etkilenir.

4. Yorgunluk ve Kas zayıflığı

Yorgunluk, fiziksel-zihinsel tükenme veya zayıflık, mg eksikliğinin belirtilerinden birisidir.

Herkesin zaman zaman yorulduğunu unutmayın. Genellikle sadece dinlenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, şiddetli veya kalıcı yorgunluk sağlık sorununun işareti olabilir.

Yorgunluk spesifik olmayan semptom olduğu için, diğer semptomlara eşlik etmediği sürece nedenini belirlemek imkansızdır.

Magnezyum eksikliğinin bir başka daha spesifik belirtisi, myastenia graves olarak da bilinen kas hastalığıdır.

Zayıflığın kas hücrelerinde potasyum kaybından kaynaklandığına, magnezyumun eksikliğiyle ilişkili duruma bağlı olduğuna inanılıyor.

Bu nedenle, magnezyum eksikliği yorgunluk veya zayıflığın olası nedenidir.

Yorgunluk veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Diğer belirtiler eşlik etmediği sürece yorgunluğun kaynağını belirlemek oldukça güçtür.

5. Yüksek Tansiyon

Hayvan çalışmaları, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp hastalığı için güçlü risk faktörü olan yüksek kan basıncına neden olabileceğini göstermektedir.

İnsanlarda doğrudan kanıt bulunmamakla birlikte, birkaç gözlemsel çalışma, düşük kan mg düzeylerinin veya magnezyum içeren besinler veya takviyelerin az alımının kan basıncını yükseltebileceğini göstermektedir.

Magnezyum faydaları için en güçlü kanıt kontrollü çalışmalardan gelir.

Çeşitli incelemeler, magnezyum takviyesi kullanımının özellikle yüksek tansiyonlu erişkinlerde kan basıncını düşürebileceği sonucuna varmıştır.

Basitçe söylemek gerekirse, eksiklik kan basıncını artırabilir ve bu da kalp hastalığı riskini arttırır. Bununla birlikte, rolü tam olarak anlaşılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kanıtlar eksikliğin kan basıncını yükseltebileceğini göstermektedir. Bkz: Magnezyum nelerde var

6. Astım

Magnezyum eksikliği bazen şiddetli astımlı hastalarda görülür.

Ayrıca, kan mg düzeyleri sağlıklı kişilerde astım hastalarına göre daha yüksek seyreder.

Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin akciğerlerin hava yollarını kaplayan kaslarda kalsiyum birikmesine neden olabileceğine inanıyorlar. Bu, solunum yollarının sıkışmasına neden olur ve solunumu daha zor hale getirir.

Magnezyum sülfat bazen rahatlamak ve hava yollarını genişletmek için şiddetli astımlı insanlara verilir. Hayatı tehdit eden semptomları olanlarlar için enjeksiyonlar tercih edilir.

Bununla birlikte astımlı bireylerde diyet magnezyum takviyelerinin etkinliği için kanıtlar tutarsızdır.

Kısacası, bilim adamları şiddetli astımın bazı hastalarda magnezyum eksikliğinin belirtisi olabileceğini düşünüyorlar, ancak rolünü araştırmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Şiddetli astımla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, astım gelişimindeki rolü tamamen anlaşılamamıştır.

7. Aritmiler

Eksikliğin en ciddi semptomları arasında aritmi veya düzensiz kalp atışı bulunur.

Çoğu durumda aritmi belirtileri hafiftir. Çoğu zaman, hiç belirti yoktur. Ancak bazı insanlarda kalp atışları arasında duraklayan kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Aritminin diğer olası belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bayılmadır. En şiddetli vakalarda inme veya kalp yetmezliği riskini artırabilir.

Konjestif kalp yetmezliği ve aritmisi olan bazı hastaların sağlıklı insanlara göre daha düşük magnezyum seviyeleri olduğu gösterilmiştir. Mg enjeksiyonu bu hastaların tedavisinde kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirdi.

Magnezyum takviyesi, aritmisi olan bazı hastalarda semptomları da azaltabilir.

Belirtilerden biri, aritmi veya düzensiz kalp atışı olup, inme veya kalp yetmezliği gibi daha ciddi komplikasyonların riskini artırabilir.

Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar yukarıdaki semptomların görüldüğü rahatsızlıklardır. Bahsedilen rahatsızlıkların görülmemesi için günlük magnezyum ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Düşük alım, hastalıklara neden olan biyokimyasal yolakların aktiflenmesine neden olur. Hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, osteoporoz ve migren eksikliklerin neden olabileceği 4 ana grup hastalıktır.

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Mg ve diğer besin maddeleri için alım önerileri, ulusal Akademiler Tıp Enstitüsü’nde (eski adıyla Ulusal Bilimler Akademisi) Gıda ve beslenme Kurulu (FNB) tarafından geliştirilen diyet referans girişlerinde (DRIS) sağlanmaktadır. DRI, sağlıklı insanların besin alımlarını planlamak ve değerlendirmek için kullanılan bir dizi referans değeri için genel terimdir. Değerler yaş ve cinsiyete göre değişir.

YaşErkekKadınHamileEmziren Anne
0-6 Ay3030
7–12 Ay7575
1–3 Yaş8080
4–8 Yaş130130
9–13 Yaş240240
14–18 Yaş410360400360
19–30 Yaş400310350310
31–50 Yaş420320360320
51+ Yaş420320

Değerler miligram cinsindedir.

Günlük magnezyum ihtiyacı böyleyken bakalım bu ihtiyacımızı nasıl giderebiliriz? Magnezyum nelerde var?

Magnezyum İçeren Besinler

Bitter Çikolata28 gr’ı günlük ihtiyacın yüzde 16’sını karşılar.
AvokadoOrta boyu günlük ihtiyacın yüzde 15’ini karşılar.
Fıstık, Kaju, BademYaklaşık 10 adetleri alınması gereken miktarın %20’si!
Baklagiller1 Fincan barbunya %30
Tofu1 porsiyonu %13
Kabak Çekirdeği28 gramı %37
Karabuğday28 gramı %16
SomonYarım somon filetosu %13
Muz1 orta boy muz %9
Ispanak180 gr’ı %39
Magnezyum nelerde var

Magnezyum içeren gıdalar elbette bunlarla sınırlı değil. Burada yüksek miktarda içerenlerden sadece bazılarını paylaştım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

D Vitamini Kaç Olmalı ? Normal Değeri Nedir?

Magnezyum Faydaları +10

Mg, işlevleri nedeniyle vücutta bulunması zorunlu olan elementlerden birisidir. Faydalarına baktığımızda, genellikle eksikliğinde ortaya çıkan semptomları gidermek olarak görebiliriz. Elbette bunlardan farklı yararları da bulunmaktadır. Yararlarını gördükten sonra üstte yer alan Magnezyum nelerde var başlığına tekrar dönebilirsiniz.

1- Vücudunuzdaki yüzlerce biyokimyasal reaksiyona katılır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere toplamda 600’den fazla metabolik olayda bulunur :

 • Enerji oluşturma: gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.
 • Protein oluşumu: amino asitlerden yeni proteinler oluşturmaya yardımcı olur.
 • Gen bakımı: DNA ve RNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
 • Kas hareketleri: kasların kasılması ve gevşemesinin bir parçasıdır.
 • Sinir sistemi düzenleme: beyin ve sinir sistemi boyunca mesaj göndermek nörotransmitterleri, düzenlemeye yardımcı olur.

Ne yazık ki, çalışmalar ABD ve Avrupa’daki insanların yaklaşık %50’sinin önerilen günlük magnezyum ihtiyacı açığı olduğu göstermektedir. Bunu magnezyum içeren gıdalar ve takviyelerin kullanılmamasına bağlayabiliriz.

2- Egzersiz Performansını Artırabilir

Magnezyum ayrıca egzersiz performansında rol oynar.

Egzersiz sırasında, aktiviteye bağlı olarak dinlenirken ki durumdan %10-20 daha fazla magnezyum gerekir.

Magnezyum, kan şekerini kaslarınıza doğru hareket ettirmeye ve egzersiz sırasında kaslarda biriken ve ağrıya neden olan laktik asidin atılmasına yardımcı olur.

3. Depresyona İyi Gelir

Magnezyum beyin fonksiyonu ve ruhsal olaylarda kritik rol oynar ve düşük seviyeleri depresyon riskiyle bağlantılıdır. (Kaynak1Kaynak2)

8,800’den fazla kişi de yapılan analiz, en düşük magnezyum alımına sahip 65 yaşın altındaki kişilerin %22 daha fazla depresyon riski taşıdığını buldu (Bkz.)

Bazı uzmanlar, modern gıdaların düşük magnezyum içeriğinin depresyon ve akıl hastalığına neden olabileceğine inanmaktadır.

Sitemizinde ana konusu olan majör depresyon hastalığından kurtulmak istiyorsanız mutlaka Magnezyum nelerde var başlığında yazan besinleri tüketin!

4. Tip 2 Diyabete Karşı Faydaları Vardır

Çalışmalar, tip 2 diyabetli kişilerin yaklaşık %48’inin kanında düşük magnezyum seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bu, insülinin kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutma yeteneğini bozabilir.

Düşük magnezyum alımına sahip kişilerin diyabet geliştirme riski daha yüksektir.

5. Kan Basıncını Düşürebilir

Çalışmalar magnezyum içeren besinler almanın kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.(M1-M2M3)

Bir çalışmada, günde 450 mg alan insanlar sistolik ve diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş yaşadı.

Bununla birlikte, bu faydalar yalnızca yüksek tansiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir.

Başka çalışma, magnezyumun yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğünü ancak normal seviyelerde hiçbir etkisi olmadığını buldu.

6. Anti-İnflamatuar Faydaları Vardır

Düşük magnezyum alımı, yaşlanma, obezite ve kronik hastalıkların nedenlerinden biri olan kronik inflamasyona neden olur.

En düşük kan magnezyum seviyelerine sahip çocuklarda enflamatuar belirteç olan CRP’nin en yüksek seviyelerinde olduğu bulunmuştur.

7. Migreni Önlemeye Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmacılar, migrenden muzdarip kişilerde diğerlerinden daha fazla magnezyum eksikliği olduğuna inanmaktadır.

8. İnsülin Direncini Azaltır

İnsülin direnci, metabolik sendrom ve Tip 2 diyabetin önde gelen nedenlerinden biridir.

İnsülin direnci kan dolaşımınızdan şekeri düzgün şekilde emmek için kas ve karaciğer hücrelerinin bozulmuş yeteneğiyle karakterizedir.

Mg bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır ve metabolik sendromlu birçok kişide eksiktir.

9. Magnezyum PMS semptomlarını iyileştirir

Adet öncesi sendrom (PMS), çocuk doğurma çağındaki kadınlar arasında en sık görülen bozukluklardan biridir.

Belirtileri ödem, karın krampları, yorgunluk ve sinirliliktir.

Magnezyum takviyesi kullanmanın PMS’Lİ kadınlarda görülen semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

10. Güvenli ve yaygın olarak mevcuttur

İyi sağlık için kesinlikle gereklidir. Önerilen günlük alım, erkekler için günde 400-420 mg ve kadınlar için günde 310-320 mg’dır.

KAYNAKLAR
 1. Institute of Medicine (IOM). Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes: Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D and Fluorideexternal link disclaimer. Washington, DC: National Academy Press, 1997.

 2. Rude RK. Magnesium. In: Coates PM, Betz JM, Blackman MR, Cragg GM, Levine M, Moss J, White JD, eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. 2nd ed. New York, NY: Informa Healthcare; 2010:527-37.

 3. Rude RK. Magnesium. In: Ross AC, Caballero B, Cousins RJ, Tucker KL, Ziegler TR, eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 11th ed. Baltimore, Mass: Lippincott Williams & Wilkins; 2012:159-75.

 4. Volpe SL. Magnesium. In: Erdman JW, Macdonald IA, Zeisel SH, eds. Present Knowledge in Nutrition. 10th ed. Ames, Iowa; John Wiley & Sons, 2012:459-74.

 5. Elin RJ. Assessment of magnesium status for diagnosis and therapy. Magnes Res 2010;23:1-5. [PubMed abstract]

 6. Gibson, RS. Principles of Nutritional Assessment, 2nd ed. New York, NY: Oxford University Press, 2005.

 7. Witkowski M, Hubert J, Mazur A. Methods of assessment of magnesium status in humans: a systematic review. Magnesium Res 2011;24:163-80. [PubMed abstract]

 8. Azoulay A, Garzon P, Eisenberg MJ. Comparison of the mineral content of tap water and bottled waters. J Gen Intern Med 2001;16:168-75. [PubMed abstract]

 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24966690

 10. The magnesium-deficiency tetany syndrome in man.

 11. https://www.nc-bi.nlm.nih.gov/pubmed/2436546

 12. https://www.ncbi.nl-m.nih.gov/pubmed/22972143

 13. https://www.ncbi.n-lm.nih.gov/pubmed/24966690

 14. Hypomagnesaemia linked to depression: a systematic review and meta-analysis.

 15. Magnesium deficiency induces anxiety and HPA axis dysregulation: modulation by therapeutic drug treatment.

 16. Magnesium and osteoporosis: current state of knowledge and future research directions.

 17. Magnezyum nelerde var

 18. 3

 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26724178

 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145221

 21. 7 Signs and Symptoms of Magnesium Deficiency

 22. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/#en3

 23. https://www.healthline.com/nutrition/10-foods-high-in-magnesium#section6

  Magnezyum nelerde var?

4 thoughts on “Magnezyum Eksikliği Belirtileri |Mg Nedir |Faydaları

 1. Eren hocam merhaba anksiyete rahatsızlığı için magnimore plus magnezyum takviyesi sizce nasıl tavsiye edermisiniz teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Yazı içerisinde magnezyumun hangi hastalıklar için destekleyici olduğu detaylıca anlatıldı. Ayrıca bahsi geçen hastalıklar için magnezyum etkilerine kaynaklar kısmındaki bilimsel referanslardan ulaşabilirsiniz.
   Uzmanlar magnezyum eksikliğini depresyon riskiyle ilişkilendirmiştir ancak anksiyete bozukluğu için bu konuda daha çok araştırmaya ihtiyaç var. Bunun yanında depresyon ve anksiyete komorbiditesinin yüksek olduğunu düşünürsek günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılamanız önem taşır.

   Bahsettiğiniz ürünün içeriği şöyle :

   ATA-Mg 565,43 mg
   Magnezyum bisglisinat 248,29 mg
   Magnezyum Malat 225,19 mg
   Elementel magnezyum 105 mg

   yazı içerisinde günlük ihtiyacınız olan magnezyum miktarı tablo şeklinde verildi. Oradan ihtiyaç duyduğunuz miktarı bulup ürününüzdeki toplam miktarla karşılaştırabilirsiniz. Galiba bu ürün günlük ihtiyacınızı karşılamanız için yeterli olacaktır.

 2. Merhabalar en iyi magnezyum markalarının incelemesini yapabilir misiniz rica etsem bu konuda da balık yağı gibi çok karışık markalar var ne olduğu belirsiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir