Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer

Depresyon Ne Kadar SürerMajör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Depresyon veya majör depresif bozukluk, bir ruh hali bozukluğudur. Sadece “kötü” veya “üzüntülü” hissetmekten farklı olarak, klinik depresyonun beyindeki kimyasal dengesizliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Majör depresif bozukluk teşhisi konması için, en az iki hafta boyunca günde bir kez en az beş depresyon semptomu yaşamalısınız. Belirtiler; zevk alamama, daha değersiz ya da suçlu hissetme, olağanüstü yorgunluk hissi ve enerji eksikliği ve daha bir çok aktiviteye daha az ilgi.

Majör depresif bozukluk, bir veya daha fazla kez tekrarladığında, tekrarlama olasılığı yükselir. Ne kadar majör depresif epizod yaşanırsa, bir sonrakinin gerçekleşme riski o kadar artar.

Depresyonunuzun ne kadar sürdüğü, yaşam tarzı faktörlerine ve hızlı tedavi alıp almadığınıza bağlıdır. Birkaç hafta, ay veya yıl sürebilir.

Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer

Depresyon, depresif bölümlerden oluşan bir hastalıktır. Bir bölüm, bir bireyin en az iki hafta boyunca depresyon semptomlarına sahip olmasıyla tanınır.

Bir bölümün uzunluğu değişebilir. Bazı insanlar sadece bir epizod geçirse de, depresyonu olan çoğu insanın yaşam süreleri boyunca tekrarlayan bölümleri vardır, bu nedenle tedavi çok önemlidir.

Tedavi edilmezse, herhangi bir hastalık gibi, semptomlar giderek daha da kötüleşebilir ve işlevsel bozulmalara neden olabilir, ilişkilere ve işe etki edebilir. Kendine zarar verme düşünceleri veya intihara neden olabilir.

Majör depresif bozukluk sahibi olan kişiler yeterli tedaviyle tamamen iyileşebilir. Etkin tedavi yöntemleriyle Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer sorusunun cevabı daha kısa süreler barındırabilir.

Araştırmacılar, tekrarlayan depresyon atakları için risk faktörlerinin şunlar olduğunu keşfettiler:

  • kişinin sahip olduğu spesifik semptomlar
  • başka psikiyatrik durum (komorbidite)
  • ailedeki depresyon öyküsü
  • kişilik özellikleri
  • bilişsel özellikler
  • stresli yaşam olayları
  • geçirilmiş travma
  • sosyal destek eksikliği

Depresyon Ne Kadar Sürede Geçer?

Ortalama olarak, majör depresyonun bir bölümü 4 ila 8 ay sürer, ancak bu süre tedaviyle kısaltılabilir. Çoğu insan tedaviyle 3 ila 6 ay içinde iyileşir, ancak bazıları için bundan daha uzun süreler gerekebilir.

Tedavi edilmezse, klinik depresyon sekiz ay kadar sürebilir. Ortalama olarak, klinik depresif bireyler altı ila sekiz ay arasında semptomlardan muzdarip olabilir. Semptomların yoğunluğu da majör depresif bozukluk atağından atağına değişebilir.

Girişimsel tedavi bu zaman dilimini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bazı psikoterapiler (ve hatta antipsikotik ilaçlar) aslında depresyonu kötüleştirebileceğinden, bir tedavi planı geldiğinde dikkatli olmalısınız. Dahası, depresyon nüks edebilir. Royal Oak, Michigan’daki Birmingham Danışmanlık Merkezi’nde bir psikiyatrist olan Dr. Howard Belkin,” bazen mükemmel uzman tedavisiyle bile depresyon geri dönüp kronikleşebilir ” diyor.

Depresyon ne kadar sürer sorusuna başka bir yönden bakalım. Daha fazla majör depresif epizod geçiren kişilerin bir sonraki epizodu geçirme riski artar. Uzmanlara göre, atak gerçirenlerin yüzde 60’ı ikinci atağı geçirir. İki atak geçirenlerin yüzde 70’i, üç atak geçirenlerin %90’ı başka depresif nöbet geçirirler. Sanki depresyon kendi kendisini besliyor!

Oranlar araştırmalar sonunda bulunsa da sizin atak geçireceğinizin garantisini vermez. 3 atak geçirenlerin %10’u başka atak geçirmiyor. Bu yüzde onluk kısımda olmayacağınızı kimse garanti edemez.

Nüks nedeni hastadan hastaya değişir – genellikle tetikleyicilere bağlıdır. Aile sorunları, parasal sorunlar ve iş zorlukları depresyon nüksleri için sadece bazı ortak risk faktörleridir. Bu nedenle, bu potansiyel tetikleyicilerden kaçınmak veya sizi etkilemediğinden emin olmak, nüksetmeyi önlemek için çok önemli olabilir.

Depresyonu gerçek bir durum olarak tanımak önemlidir. Bununla mücadele ettiğinizi kabul edin, böylece üstesinden gelmek için yardım ve tedavi isteyebilirsiniz. Son olarak, nüksetmenin mümkün olduğunu unutmayın-semptomlarınızın geri döndüğünü düşünüyorsanız, hemen yardım almak için tereddüt etmeyin.

Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer sorusuna kişinin tedavi olup olmadığı konusu göz önüne alınarak yaklaşılmalıdır. Bunların yanında kişinin geçirdiği majör depresif atak sayısına göre yaklaşım sağlanmalı.

Kaynaklar

1. Malhi GS, Bassett D, Boyce P, et al. Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists clinical practice guidelines for mood disorders. Australian and New Zealand Journal of Psychiatry 2015;49(12):1087-1206. https://www.ranzcp.org/Files/Resources/Publications/CPG/Clinician/Mood-Disorders-CPG.aspx (accessed Oct 2018).
2. Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists. Depression – your guide (reviewed Apr 2017). https://www.yourhealthinmind.org/mental-illnesses-disorders/depression (accessed Oct 2018).
3. Depression in adults (published June 2013. Amended February 2015). In: eTG complete. Melbourne: Therapeutic Guidelines Limited; 2018 Jul. https://tgldcdp.tg.org.au/ (accessed Oct 2018).
4. Dash S, Clarke G, Berk M, Jacka FN. The gut microbiome and diet in psychiatry: focus on depression. Curr Opin Psychiatry. 2015 Jan;28(1):1-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25415497 (accessed Oct 2018).
5. Sarkar A, Lehto SM, Harty S, Dinan TG, Cryan JF, Burnet PWJ. Psychobiotics and the Manipulation of Bacteria–Gut–Brain Signals. Trends Neurosci 2016;39(11):763–81. doi: 10.1016/j.tins.2016.09.002. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5102282/ (accessed Oct 2018).

1 thought on “Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer

  1. Majör depresyon tedavi süresi semptomların şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Sanırım buradaki en önemli kısım doğru ve hızlı tanı konması. Konu ile ilgili detaylı paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir