Meditasyon Nasıl Yapılır ? %30 İndirimli Uygulama!

Meditasyon nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere telefon uygulaması yoluyla vereceğim. Hemde depresyontedavisi.net okuyucularına özel %30 ek indirimli! Müthiş meditasyon müziği eşliğinde stres atmak için daha iyi bir fırsat bulacağınızı sanmıyorum. Meditasyon nedir? Gerçekten bunu bilenlerimizin sayısı çok az!

Bahsi geçen uygulamayı kendim yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Uygulamayı istediğiniz zaman istediğiniz yerde dilediğiniz sürede kullanabilirsiniz. 2-3 dklık meditasyonlardan yarım saate varan meditasyonlar var. Meditasyon nasıl yapılır sorusunun cevabını bizzat görebilir, yaşayabilirsiniz.

Meditasyon nedir? Bu sorunun cevabını uygulamayı kullanarak çok güzel bulabilirsiniz. Daha da önemlisi meditasyon faydaları.

Meditasyon nasıl yapılır, bunu öğrendikten sonra ‘bana bunun ne faydası var?’ diye sorabilirsiniz. İşte birkaç örnek :

 1. Dikkati arttırır. (Kaynak)
 2. Stresi giderir.
 3. Empati duygunuzu geliştirir.
 4. Kişisel ilişkileri geliştirir.
 5. Yaratıcılığınızı arttırır.
 6. Hafızanızı geliştirir.
 7. Daha dikkatli karar vermenizi sağlar.
 8. Bağımlılıklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olur.
 9. Kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
 10. Anı yaşamanızı sağlar.

Omuzlarında dünyanın ağırlığını mu hissediyorsun? Meditasyon, stres ve kaygıyı azaltmada inanılmaz derecede etkilidir. Bir çalışma, farkındalık ve zen tipi meditasyonların üç aylık bir süre boyunca uygulandığında stresi önemli ölçüde azalttığını buldu. Meditasyon tam anlamıyla kaygı ve endişe ile ilişkili beyin dokusunun yoğunluğunu azaltan çalışmadır. Stres seviyelerinizin düşmesini istiyorsanız, meditasyon nasıl yapılır öğrenin! (1,2,3,4)

Mükemmel meditasyon müziği (Zen Bahçesi) eşliğinde uygulama sayesinde yaptığım meditasyonlardan sonra kendimde şu değişiklikleri fark ettim :

 • Nadiren sinirleniyorum.
 • Beklenmedik zamanlarda kendimi mutlu olmuş halde buluyorum.
 • Daha kolay arkadaşlıklar kuruyorum ve ilişkilerim daha derin oluyor.
 • En büyük değişiklik, hayatımın her anında güzel bir durgunluk olması ve gevşemenin kolaylaşması.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon sizi daha üretken hale getirecektir. Sadece oturmanın ve bir süre hiçbir şey yapmamanın sizi daha üretken hale getireceği garip gelebilir, ancak doğrudur. Başlamadan önce, neden ilk etapta meditasyon yapmanız gerektiğine bakalım.

Nörolojik araştırmalarla ortaya çıkan meditasyon faydaları, meditasyon yaptığım süre boyunca kendi kişisel gözlemlerimle de kanıtlandı. Meditasyonun birçok faydasını gördüm:

 • Meditasyon sakinleştirici etkileri vardır. Araştırma, EEG aktivitesinin meditasyon sırasında azaldığını göstermiştir. (1)
 • Uygulama beyninizdeki kan akışını arttırır ve bir nörofizyologa göre “beyninizdeki devreyi yeniden başlatır”. (Kaynak: Zen ve Beyin kitabı)
 • Meditasyon yapan insanların daha az uykuya ihtiyacı olduğu kanıtlanmıştır. (Meditation acutely improves psychomotor vigilance, and may decrease sleep need. Prashant Kaul, Jason Passafiume, R C Sargent and Bruce F O’Hara. Behavioral and Brain Functions 2010, 6:47 doi:10.1186/1744-9081-6-47)
 • Meditasyon beyni gençleştirir, beyindeki gri madde hücrelerinin sayısını arttırır. Gri madde, kas kontrolü, görme, işitme, hafıza, duygular ve konuşmadan sorumludur. (2,3)
 • Meditasyon odaklanmak ve akış hayatı elde etmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda işlerinizi daha az ertelemenizi ve eskisine göre aynı sürede daha fazla şey yapmanızı sağlar.
 • Sadece 1 kez yapılan meditasyonun öğrencilerin sınav puanlarını arttırdığı görülmüştür. (4)
 • Meditasyon, zihninizin düşünceleri birleştirmesine yardımcı olur, böylece onları daha iyi hissedebilir ve perspektif kazanmak için onlardan uzaklaşabilirsiniz.

Meditasyon Yaparken Nasıl Oturmalı?

→Hatırlanması gereken en büyük şey otururken sırtınızı düz tutmaktır. Sırtınızı hissedin (bir sandalyedeyseniz, sırtınızı sandalyenin arkasında dinlendirmemeniz en iyisidir) ve dik tutun. Bu sizi uyarır ve nefesinize daha kolay konsantre olmanızı sağlar.

→Gözler kapalı veya açık olabilir. Bütün meditasyonun amacı dikkatinizi odaklamayı sağlamaktır. Birçok insanın yaptığı gibi, gözleriniz kapalıyken nefesinize daha iyi konsantre olabileceğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen onları kapalı tutmak en iyisidir. Yorgunsanız ve gözlerinizi kapattığınızda uykunuz geliyorsa gözlerinizi kapatmamanız daha iyi. Meditasyon yapmak yerine uyuyakalabilirsiniz. Ben genellikle sadece aşırı yorgun olduğumda gözlerimi açık tutuyorum.

→Ellerinin nerede olduğunun pek bir önemi yok. Uygulamanın sağlığı açısından ellerinize istediğiniz konumu verebilirsiniz. Ancak daha iyi hissettiğiniz yüzeyle elinizin teması olması daha iyi olabilir.

→Bacaklarınızı çaprazlayın. Ben genellikle önümde bacaklarımı çapraz yaparım ve bu çoğu insan için iyi bir pozisyondur. Ayaklarınızı simit gibi katlamak istiyorsanız, bunu yapmak çok kolay. Bağdaş kurun gitsin.

→Gözleriniz kapalı olsa bile biraz aşağıya bakın. Sizi dik tutan ve göğsünüzü açan rahat bir yer bulun.

→Aslına bakarsanız bunların hepsi birer öneriden ibaret! Nasıl rahat ediyorsanız öyle oturabilirsiniz. Herkesin rahat ettiği pozisyon farklı olabilir. Zaten uygulamayı satın aldığınızda göreceksiniz ki uyku meditasyonları sırasında uykuya en iyi daldığınız pozisyonda olmanız çok daha mantıklı. Meditasyon nasıl yapılır sorusunun cevaplarından ilk etabı geri de bıraktık!

Meditasyon Nasıl Yapılır? O ‘an’ yapmanız gerekenler

Çevrenizdeki farklı şeylere verdiğiniz dikkat spot ışığı gibidir. Gün içinde o ışığı birçok yere odaklarsınız ancak bunun farkında bile değilsinizdir. Meditasyonun ana amacı odaklanmanızın farkına varmaktır. Bu ışık, filmlerde gördüğümüz hapishaneden kaçanları yakalamak için oradan oraya salınan ışık gibidir.

Onu hareket ettirirken, hayatınızda, akıllı telefonunuzdan, yaşadığınız bir konuşmaya, yazdığınız bir rapora dikkat ettiğiniz her şeye işaret edersiniz. Ve çoğu zaman, bir seferde birden fazla şeye doğrudan odaklanabilirsiniz.

Meditasyonla bu ışığı odaklandığı yerden alıp nefesinize odaklayabilirsiniz. Aslında tüm olayın özü bu diyebiliriz.

Rahat olun. Telefonunuzdaki zamanlayıcıyı açın, dik ve rahat bir duruş seçin. Işıkları biraz loş yapın veya daha iyi odaklanmanıza yardımcı olmak için tamamen kapatın. (Zamanlama işini uygulamamız bizim yerimize yapacaktır.)

Dikkatinizi nefesinize getirin. Meditasyonun hepsi bu ve meditasyonu hem zor hem de değerli kılan şey budur. Bu üçüncü adımda, ağzınızı kapatın, burnunuza girerken ve çıkarken tamamen nefesinize odaklanın.

Nefes alırken havanın burnunuzdan geçişine odaklanabilirsiniz. Boğazınızda hareket eden havayı hissedebilir veya akciğerlerinize odaklanabilirsiniz. Tüm bunların yanında nefes alırken şişen verirken inen karnınıza bile odaklanmayı deneyebilirsiniz. Amaç sadece odaklanmak! Nefes alış-verişinizi doğal haline bırakın.

Nefesinizi analiz etmeyin; sadece dikkatinizi getirin ve nefesinize odaklanın, düşünmeden veya analiz etmeden. Aklınızda düşünceler uçuşabilir. Böyle zamanların da farkına varıp odağınızı tekrar nefesinize getirin. Zihniniz gezinmeye başladığında onu zorlayacak şekilde davranmayın. Kendinize karşı nazik olun.

Böylece meditasyon nedir, bunu da öğrenmiş olduk.

Önemli İpuçları

Günde 10 dakika boyunca meditasyon yapmak, haftada bir kez 70 dakika boyunca meditasyon yapmaktan sonsuz kez daha iyidir. Sık sık meditasyon yapmaya çalışın (mümkünse her gün), bu sadece birkaç dakika oturmak anlamına gelse bile! Meditasyon nasıl yapılır, bunu uygulamamız sayesinde çok kolay öğreneceğiniz için her gün uygulamak size asla zor gelmeyecek.

Hedefleriniz küçük olsun. Başlangıçta her gün 30 dakika meditasyon yapmaya çalışırsanız, neredeyse hayal kırıklığına uğrayacağınızı ve cesaretini kıracağınızı garanti edebilirim. Beş dakikayla başlayan zamanla bunu arttırın. Beş dakika otursanız ve zihninizin tüm zaman boyunca başka yerlerde dolaştığını fark etseniz bile, meditasyondan inanılmaz faydalar elde edersiniz.

Nazik bir alarm seçin. Zamanlayıcınız yüksek sesli ve sarsıyorsa, alarm meditasyon sırasında dikkatinizi dağıtacaktır. ( %30 indirimli alacağınız uygulama sayesinde buna ihtiyacınız olmayacak. Hatta burada bahsedilenleri uygulamak çok kolay olacak. Çünkü yufka bir ses sizi yönlendirecek! Meditasyon nasıl yapılır sorusunu sormanıza bile gerek kalmayacak.)

Sakin bir yerde meditasyon yapın. Çevrenizde daha az dikkat dağıtıcı olması doğal olarak daha iyi konsantre olmanızı sağlayacak ve meditasyonunuzu çok daha verimli hale getirecektir.

Aklınızı başka alemlerde dolaşır bulduğunuz zaman yavaş yavaş tekrar nefese dönün. Bunun için kendinize kızmanızın bir manası yok. Aslında bu, herkeste olan durumlardan. Bende de sık sık olur.

Konsantre olamazsan saymayı dene. Her nefes aldığınızda içinizden sayabilirsiniz. Nefeslerinizi 10’a kadar sayın, sonra tekrar 1’den başlayın.

Meditasyon nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını büyük ölçüde bulduğumuza inanıyorum. Zaten uygulamayı satın aldığınızda bu bilgilerin çoğuna ihtiyacınız olmayacak. Mükemmel meditasyon müziği eşliğinde rahatlamaya başlayacaksınız.

Bunların dışında meditasyon videoları izlemenizin size faydası olacağını sanmıyorum. Çünkü meditasyon yapan birisini izlemektense, sizi yönlendiren birisini dinlemek çok daha faydalı olacaktır.

%30 İndirimli Meditasyon Uygulaması

Yazı boyunca öve öve bitiremediğim uygulama hali hazırda %44 indirimliyken, girişimcileriyle iletişime geçtim ve siz değerli depresyontedavisi.net okuyucuları için ek indirim yapmalarını önerdim. Ve sizler için %44 indirimin üstüne %30 indirim daha yaptılar. Bunun için onlara teşekkür borçluyum.

Mükemmel meditasyon müzikleri eşliğinde, güzel sesli seslendiricilerle birlikte meditasyon yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz :

meditasyon nasıl yapılır
meditasyon nasıl yapılır?

NOT: Bu kampanyadan depresyontedavisi.net yöneticilerinin maddi kazancı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir