Mutluluk Nedir? Mutluluğun Formülü

Mutlu olmak için neler yapıyorsunuz? Sürekli mutlu olduğunuzu bir düşünün! Bu nasıl bir şey olurdu? Mutluluğu nasıl öğrendik? Mutluluk nedir? Çok güzel sorular değil mi. Gelin hep beraber bu sorulara yanıtlar arayalım. İnsanlığın mutluluk problemini beraber çözelim.

Mutluluk Nedir?

depresyon nasıl geçer

Bir insan düşünün ve size ‘ben mutluyum’ desin. Bu sözü bana açıklayabilir misiniz? Mutlu olmak bir durum mudur yoksa bir duygu mu? Size ne anlatmak istiyor? İyi halde mi, yoksa kötü mü? Sözlerinin içinde geçen gerçek mutluluk nedir?

İçimizde oluşan duyguların hepsi biraz genetik biraz da öğrenilmişlik sonucu oluşur. Belirli bir genetik kod ile doğuyoruz, yaşamımızın ilk günlerinden itibaren birçok şeyi öğrenmeye başlıyoruz. İlk aylar sadece hayatta kalmayı öğrenebiliyoruz. İlk yaşımız için en önemli olan şey hayatta kalmak! Varlığımızın garanti altına alınması lazım!

Yaşımız ilerledikçe hayatta kalma çabamız azalıyor. Bunu size kanıtlayabilirim, hiçbirimiz hayatta kalmak için çaba harcamıyoruz. Yemek yemek için ağlamıyoruz, çırpınmıyoruz. Aslanlar ve diğer birçok hayvan, karınlarını doyurduktan kısa bir süre sonra tekrar yemek aramaya çıkar. Bizlerse bir sonraki öğünümüzü çoktan garanti altına aldık.

Maymun olsaydık ve kimse bizi beslemeseydi ne yapardık? Büyük ihtimalle karnımızı doyurmak için yoğun bir çaba içinde olurduk. Ayrıca yaşadığımız ortamda yırtıcılar da var! Bir yandan yemek ararken diğer yandan da yırtıcılardan kaçmamız gerekecekti.

Bizim için her şey çok daha farklı. Etrafı araştırıyoruz, öğreniyoruz. Gülen insanlara bakıp neler olduğunu düşünüyoruz. Yıllar boyunca öğrenmemiz devam ediyor. İnsanları bazen ağlarken görüyoruz bazen sinirlenirken. Duyguları öğrenmeye başlıyoruz! Mutluluğu nasıl öğrendik? Mutluluk nedir?

Mutluluğun ‘gülmek’ olduğunu sananlara Metin Işık’tan KADER adlı şarkıyı dinlemelerini istiyorum. Şarkının bir yerinde ‘mutlu olmam gülme ile’ sözü geçiyor. Eğer mutluluk gülmekten ibaret olsaydı ‘mutluluktan ağlamak’ deyişi de olmazdı!

Gerçek mutluluk, bir duygu mudur? Eğer duyguysa, her duygu gibi öğrenilmiş olması gerekir. Zaten duyguları böyle adlandırmaya da son derece karşıyım. Mutluluğun hoş bir duygu olduğu gerçek, ancak sadece adlandırabildiğimiz kadar mı duygu var? Hiç ad koymadığımız duygu yok mu?

Gerçek Mutluluk Nedir?

depresyona iyi gelen yağlar
Depresyon Nörobiyolojisi

Bazı kültürlerde bizim dilimizde olan kelimelerin karşılığı yoktur. İngilizcedeki zamanların bazılarının da bizim dilimizle ifadesi yok. Her şeyi kelimelere dökemediğimiz çok açık. Duyguları döktüğümüzü nereden çıkarıyoruz?

TANIM : Gerçek mutluluğu bize hoş gelen bir olay ya da durum karşısında hissettiğimiz duygu olarak adlandırabiliriz.

Başka şekillerde de tanımlamak mümkün tabii. Örneğin TDK gibi :

TANIM : Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişmekten duyulan kıvanç durumu.

Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Buradaki en sorunlu ifade ‘sürekli’ kelimesi. Evet, sürekli mutlu olmayı isteriz ama sürekli mutlu olamayız. Bazı düşünürler sürekli mutlu olma isteğinin bizi mutsuzluğa sürüklediğini söyler. Doğru sayılmazlar mı? Öyleyse mutluluk nedir, sürekli arzu ettiğimiz bir şey mi?

TDK’nın şu tanımı sizi daha çok tatmin edecektir :

TANIM : Bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç.

Hiç mutluluk yazıları okudunuz mu? Hani sanki başka dünyadan hikayeler anlatan şu güzel yazılar. Onlar çok gerçek dışıdır,emin olun hiçbir insan sürekli mutlulukla dolu, sürekli huzur dolu bir halde değildir. Yalan söylüyorlar, onlarda üzülüyorlar, onlarda zaman zaman çöküyorlar.

Mutluluğun formülü nedir diye sorarsanız, öyle bir formül yok! Lokman Hekimin bulduğu iddia edilen ölümsüzlük iksiri gibi bir şey… Belki de Ademle Havva cennetten kovulmalarıyla birlikte o formülü kaybettik. Mutluluk özlemi insanı yıpratır.

Mutluluk Hormonu Nedir?

depresyondan kurtulma yolları

Gelin biraz da mutluluğun nörobiyolojisini inceleyelim. Mutluluk hormonu deyince aklınıza direk ‘serotonin’ geldiğini biliyorum. Gerçek bu mu? Elbette değil. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ‘genel olarak’ bilinen şey yanlış!

Serotoninin mutlulukla bir ilgisi olduğu kesin. Burada yine aynı soruyu sormamız gerekiyor, mutluluk nedir? Mutluluğu ‘iyi olma hali’ olarak tanımlarsanız mutluluk hormonu sadece serotinin değildir. Serotoninin dışında birçok haberci sizi mutlu edebilir!

Mutluluk Hormonları Nelerdir?

burns depresyon testi
burns depresyon ölçeği

Mutluluk nedir sorusuna cevabınız ‘iyi hissetmek‘se serotonin dışında birkaç haberci sizi mutlu edebilir. Bunlardan ilk dopamin!

Dopamin sizi canlandırır. Üşengeç olan insanı bir düşünün. Hepimiz zaman zaman üşengeç oluruz. Dopamin bunun tam tersini sağlar. İçinizden bir şeyler yapmak gelir. Keyifli ve atak olursunuz. Oturmak canınızı sıkabilir. İçinizden bir ses sürekli ‘hadi bir şeyler yapalım’ der. 

Dopamin, sanki macera içindeymişsiniz gibi yaşamanızı sağlar. Tüm bunlar iyi hissetmek için yeterli değil mi? Bence yeterli. Bunun için dopamin mutluluk hormunudur. 

Oksitosin! Oksitosin size hayat enerjisi veren hormondur. Sizi bağlar, ama kime? Ne fark eder? Çocuğunuza bağlar, eşinize bağlar. Araştırmacılar oksitosin ile testosteron arasında ters ilişki olduğunu keşfetmiş. Oksitosin düzeyi yüksek olan erkeklerin testosteronu az, az olanların ise yüksekmiş. 

Araştırmaya devam ettiklerinde testosteron hormonu fazla olan erkeklerin daha az bağlandığı ortaya çıkmış. Testosteronu az olan erkeklerinse – yani oksitosini fazla- daha fazla bağlandığı keşfedilmiş. İlk çocuklarını kucağına alan erkeklerin oksitosini tavan yapıyormuş!

İlk çocuğunu kucağına alan bir insan nasıl olur, nasıl hisseder. Bence iyi hal içerisindedir. Bu oksitosini mutluluk hormonu olarak tanımlamamıza yeter de artar bile. Sizce mutluluk nedir? İlk çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda yaşadığınız hisse mutluluk diyebilir miyiz?

Endorfin nedir bilir misiniz? Endorfin size canlı hissettirir. Endorfin sayesinde hastalıklardan kurtulduğumuz bile oluyor. Bağışıklık sistemi endorfin sayesinde güçlenebiliyor. Spor sonrası endorfin salındığını biliyoruz. Bende spor sonrası kendimi çok iyi hissettiğimi biliyorum. Alın size bir mutluluk hormonu daha!

Mutluluk Hormonu Formülü

Mutluluk nedir sorunuza cevap vermek çok güç. Yine de aklınızda soruyu biraz da olsa giderebildiğime inanıyorum. Size mutluluğun formülünden önce mutluluk hormonunun formülünü vereceğim.

SEROTONİN : C10H12N2O

DOPAMİN : C8H11NO2

OKSİTOSİN : C43H60N12O12S2

ENDORFİN : Ne ben yazayım ne de siz okuyun. Hem ne gereği var ki?

Sizi mutlu eden maddelerin hepsi bu kadar! 10 tane karbon atomu, 12 tane hidrojen atomu, 2 azot ve 1 oksijen atomu. Bunlar mutlu olmanız için yeterli!

Mutluluk Hormonu Nasıl Yükseltilir?

Mutluluk hormonunu yükseltmenin yolları elbette var. Bunların en başına spor diyebilirim. Ancak bu kadar fazla konuyu bu yazıda anlatmam mümkün değil. Aşağıdaki resimlere ulaşarak mutluluk hormonu nasıl yükseltilir sorusuna cevap bulabilirsiniz! Yazıların depresyonla alakası olduğu kadar mutlulukla da alakası var. Mutluluk hormonu sağlayan yiyecekler size yardımcı olabilir!

depresyona iyi gelen yiyecekler
depresyona iyi gelen vitaminler
depresyona iyi gelen yağlar
depresyondan kurtulma yolları
depresyondan kurtulma yolları

Mutluluk Hormonu İlaçları

Yukarıdaki resimlere tıklayıp yazıları okuduysanız mutluluk nedir sorunuz galiba artık yanıtlanmıştır. Size okuduğunuz o yazılarda yardımcı olmadıysa mutlu olmak için ilaçlarımız da var. Bunlara ‘mutluluk ilaçları’ diyoruz. Bazı kişiler antidepresan da der tabii(!)

İnsanlığın elinde serotonin ve dopaminin etkilerini arttıracak ilaçlar mevcut. Sizlere maalesef ilaç adı vermeyeceğim çünkü ne gereği var? Mutlu olmak için ilaç içmek şart olsaydı kimse mutlu olamazdı.

Maalesef oksitosin ve endorfin için ilacımız yok. Şansımıza küsmeliyiz…

Gerçek Mutluluk Kitabı

depresyona iyi gelen kitaplar
depresyona iyi gelen kitaplar

Umarım yukarıda bazı zamanlar alaycı bir dil kullandığımı anlamışsınızdır. Şimdi bu alaycı dilden uzaklaşıp ‘mutluluk nedir?’, ‘nasıl mutlu olunur’ benzeri soruları olan kişilere ‘gerçek’ bir cevap vereceğim.

DEPRESYONA İYİ GELEN KİTAPLAR adıyla yayınladığım yazıya gidin ve gerçek mutluluk kitabı 10 kitapla tanışın. Bu kitaplar sizi mutlu edecektir! Düşüncenizi değiştirdiğiniz de mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Size mutluluk nedir? Yorum yapabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir