Öfori Ne Demek? Öfori Nedir?

Öfori ne demek : Öfori, aşırı abartılı bir mutluluk, sevinç ve refah duygusudur. Öfori yaşayan insanlar kaygısız, güvenli ve stressiz hissedebilirler. Bu duygu ya mutlu olaylara normal bir tepki ya da madde bağımlılığı ve bazı ruh sağlığı koşullarının bir belirtisi olabilir.

Öfori Ne demek?

Öfori, artan, abartılı veya son derece olumlu bir mutluluk veya refah duygusu olarak tanımlanabilir. Normal duygusal tepkilerde ortaya çıkanların ötesinde anormal derecede aşırı derecede mutluluk veya memnuniyet temsil ettiği düşünülmektedir.

Öfori Nedir? Neden Olur?

Öfori kendi içinde tıbbi bir durum değildir ve aslında insan olmanın en zevkli yönlerinden biridir. Cinsel tatmin, heyecan verici yaşam olayları, başarı ve sevgi, öfori duygularını provoke edebilir. Egzersiz aynı zamanda vücut glikojen depolarını tükettiğinde ve daha sonra endorfinleri serbest bıraktığında öfori duygularına neden olur. Bununla birlikte, bazen, bir kişinin öforisi belirli bir bağlamda mantıklı değildir. Çeşitli koşullar ve yaşam tarzı seçenekleri öfori uyumsuz duygulara katkıda bulunabilir:

İlaç kullanımı öforiye neden olabilir. Esrar, eroin, MDMA (ecstasy olarak da bilinir) ve bazı halüsinojenler öforiye neden olabilir. Genellikle, öforik duygular artan kullanımla azalıyor. Öfori duygularına neden olan ilaçlar genellikle doğrudan dopamin seviyeleri üzerinde hareket eder.

Bipolar veya siklotiminin getirdiği manik devletler genellikle öfori dönemlerine ve ardından depresyon duygularına neden olur.

Nadir olsa da, bazı beyin bozuklukları ve baş yaralanmaları uygun olmayan öfori duygularına neden olabilir. Bir tümör veya kafa travması vücudun olumsuz duyguları işleme kabiliyetine müdahale ettiğinde veya nörotransmitterlerin üretimini değiştirdiğinde, devam eden öfori sonuç olabilir.

Bazı şizofrenik hastalar, özellikle hoş sanrılar ve halüsinasyonlar yaşarsa öfori yaşayabilirler.

Hipoksi-oksijen yoksunluğu-öforiye neden olabilir. Bu öfori çeşitliliği, dağcılar gibi yüksek irtifalara hızla yükselen insanlar arasında yaygındır.

Normal koşullar altında beklenenin ötesinde yoğun bir sevinç veya mutluluk duygusu olarak tanımlanabilir. Öfori manik fazda bipolar depresyondan (manik depresyon) muzdarip olanlar tarafından yaşanabilir. Bazen duygusal tepkiler ve gerçeklik algılarının anormal olduğu şizofreni gibi diğer psikiyatrik bozukluklarda görülebilir. Psikiyatrik bir durum bağlamında öfori, aşağıdaki gibi semptomlarla da birlikte görülebilir.

Öfori Belirtileri

  • huzursuzluk,
  • halüsinasyonlar,
  • oryantasyon bozukluğu,
  • akıl karışıklığı
  • paranoya ve
  • artmış mod 

Bir dizi yasadışı ilaç, öforiye neden olan bir etkiye sahip olarak tarif edilmiştir.

Dopamin öforiden sorumlu birincil nörotransmiterdir. Bu kimyasal, zevk ve esenlik duygularını sağlar ve yetersiz miktarda dopamin, bir kişinin zevk hissetme yeteneğini inhibe edebilir. Serotonin, esenlik duygularını da etkileyebilir, ancak serotonin genellikle öfori duygularına neden olmaz. Nörotransmitterleri düzenleyen ilaçlar, insanların memnuniyeti ve mutluluğu hissetmelerini ve aynı zamanda öfori duygularını daha uzun hissetmelerini sağlayabilir.

Öfori tıbbi bir sorun olmayabilir, oldukça heyecan veya zevk halinin doğal görünümü olabilir. Cinsel ilişki, sevgi, başarı ve heyecan verici yaşam olayları sırasında cinsel tatmin vb. olaylar, bu öfori hissini tetikleyebilir. Egzersiz ayrıca, vücut depolanan glikojenini tükettiğinde ve endorfinleri serbest bıraktığında öfori hissini provoke etmede önemli bir rol oynamaktadır. Birkaç durumda, yaşam tarzı değişiklikleri de öfori duygularına katkıda bulunur.

1. İlaçların aşırı kullanımı, dopamin seviyeleri üzerinde doğrudan çalıştığı için öforiye neden olabilir.

2. Bipolar bozukluk, öfori dönemlerine ve ardından depresyon duygularına neden olabilir.

3. Birkaç beyin bozukluğu ve kafa yaralanması da öfori gelişimine katkıda bulunabilir.

4. Şizofrenik bozukluk, özellikle hastalar sanrılar ve halüsinasyonlar yaşarken öforiye neden olabilir.

5. Kandaki oksijenden mahrum kalmak da öforiye neden olabilir.

Öfori İçin Risk Faktörleri

Öfori gelişme riskini artıran faktörler şunlardır:

1. Uyuşturucu bağımlısı insanlar öfori geliştirme riskini artırabilir.

2. Bipolar bozukluk, şizofreni, manyak vb. gibi çeşitli hastalık koşullarından mustarip insanlar öfori riski artar.

3. Beyin bozuklukları ve kafa yaralanmaları muzdarip insanlar da öfori gelişebilir.

4. Öfori bir aile öyküsü de bu bozukluğu geliştirme riskini artırabilir.

5. Yüksek stres dönemleri veya sevilen birinin ölümü gibi travmatik bir olay bu durumu geliştirme riskini artırabilir.

6. Aşırı alkol tüketimi öfori geliştirme riskini artırır.

Öfori Komplikasyonları

Öfori zihinsel bir durumdur ve derhal tedavi edilmelidir. Durum tedavi edilmezse, insanlar hayatın her alanında çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Öfori çeken insanlar aşağıdaki komplikasyonları geliştirebilir.

1. İntihar girişimleri

2. Şiddetli depresyon vakaları

3. İlişki sorunları

4. Yasal veya mali sorunlar içine alabilirsiniz

5. Düşük performans okulda ya da iş

Öfori Nedir Sorusunun Cevabından Sonra :

Doktor, önce semptomlarını kontrol etmek için hastanın fizik muayenesini yapabilir. Bozukluğun ayrıntılı bir tıbbi geçmişi de doktor tarafından toplanır. Öfori durumunu teşhis etmek için yapılan çeşitli diğer testler şunlardır:

1. Psikiyatrik değerlendirme hastanın duygu ve davranış modelini değerlendirmek için yapılır ve nihayet psikiyatrist bozukluğun ana nedeni anlayabilir.

2. Zihinsel durum muayenesi, konuşmanın görünümü, davranışı, sürekliliği, konsantrasyonu, her türlü halüsinasyonun kanıtlarını ve diğer çeşitli anormal inançları not etmek için de yapılır.

Öfori Tedavisi

Öfori için çeşitli tedavi seçenekleri vardır:

1. Antidepresanlar, antipsikotikler, anti-anksiyete ilaçları ve duygudurum gibi çeşitli ilaçlar bir arada durumu tedavi etmek için doktor tarafından reçete edilebilir. Hastanın ruh hali değişimlerini dengelemek için doğru ilaç dozu verilir.

2. Zihinsel ilişkili hastalıklar sürekli tedaviyi gerektirebilir. Tedavi seanslarını veya ilaçları atlamaya meyilli insanlar semptomların nüksetmesinden muzdarip olabilirler.

3. Madde bağımlılığı tedavisi, alkol veya uyuşturucu tüketimini önlemek için hastaya verilir.

4. Psikoterapi, semptomların tekrarını önlemeye yardımcı olan bir tedavidir.

Öfori ne demek sorusuna daha iyi cevap alabilmeniz için mani ne demek buna bakmanız gerekir. Psikoloji sözlüğü içinde maninin ne demek olduğunu ayrıntılı olarak anlatan yazımıza göz atabilirsiniz. Öfori nedir sorusunu cevaplayabildiğimizi umuyoruz. 

Bu yazıda öfori nedir, öfori ne demek sorularının cevaplarını aradık. Öforinin ne demek olduğunu daha iyi anlayabilmek için bipolar bozuklukla ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz!

KAYNAKLAR

1- https://www.healthlibrary.in/euphoria/

2- https://www.healthline.com/symptom/euphoric-mood

3- https://www.medicinenet.com/euphoria/symptoms.htm

4- Öfori Ne Demek? Makale.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir