Oyun Terapisi Nedir? | Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun terapisi nedir sorusuna ayrıntılı yanıt bulacağınız bu yazıda ayrıca oyun terapisi eğitimi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra ‘oyun terapisi örnekleri’ ayrıntılı biçimde örneklendirildi. Oyun terapisi teknikleri öğrenmek isteyen herkes bu yazıdan faydalanabilir. Özellikle aileler ve uzmanlar için oyun terapisi eğitimi hakkında kaçırılmaması gereken bir yazı.

Bazen yetişkinlerde de kullanılsa da, oyun terapisi öncelikle 3-12 yaş arasındaki çocukların yaşamlarını keşfetmelerine ve oyun yoluyla bastırılmış düşünce ve duygularını özgürce ifade etmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Terapi şeklindeki oyun gerçekten yararlıdır.

Çocuk için çok az kural veya kısıtlama bulunan, serbest ifadeyi teşvik eden ve terapistin çocuğun tercihlerini, kararlarını ve oyun tarzını gözlemlemesini sağlayan güvenli ve rahat bir oyun odasında gerçekleşir. Amaç, çocukların kendilerini daha sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi öğrenmelerini sağlamaktır. Böylece daha saygılı ve empatik olmalarına ve sorunları çözmenin yeni ve daha olumlu yollarını keşfetmelerine zemin hazırlanır.

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi, sosyal veya duygusal yetersizlikleri olan çocukların daha iyi iletişim kurmalarını sağlar. Bunun yanında davranışlarını değiştirmeleri, problem çözme becerileri geliştirmeleri için çok yararlıdır. Ek olarak başkalarıyla olumlu yönde ilişki kurmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Ciddi bir hastalık veya hastaneye yatış, aile içi şiddet, istismar, travma, aile krizi veya çevrelerinde rahatsız edici bir değişiklik gibi yaşamlarında stresli olaylara maruz kalan veya bunlara şahit olan çocuklar için uygundur. Oyun terapisi, akademik ve sosyal problemleri, öğrenme engelleri, davranış bozuklukları, anksiyete, depresyon, keder veya öfkenin yanı sıra dikkat eksikliği bozukluğu olan veya otizm spektrumunda olanlara da yardımcı olabilir.

Oyun Terapisi Nasıl Yapılır?

Ebeveyn veya bakıcı, çocuklar için oyun terapisinde önemli bir rol oynar. Ebeveynle ilk alım görüşmesini yaptıktan sonra, çocuk hakkında bilgi topladığında ve sıklıkla çocukla ayrı bir görüşme yaptığında, tedaviye başlamadan önce bir değerlendirme yapabilir. Bu değerlendirme, terapistin çocuk için en iyi tedavi yaklaşımına karar vermesine izin verir. Oyun odasında, çocuğun kendini ifade etmeyi teşvik eden ve olumlu davranışların öğrenilmesini kolaylaştıran çok özel türdeki oyuncaklarla oynamaya teşvik edilir. Sanat ve zanaat, müzik, dans, hikaye anlatımı ve diğer araçlar da oyun terapisine dahil edilebilir. Oyun terapisi genellikle haftalık seanslarda gerçekleşir ve her biri 30 ila 45 dakika süren ortalama 20 seans sürer. Oyun terapisi fiyatları 100-500 tl arasında değişmektedir.

Oyun Terapisi Teknikleri

Oyun terapisi, genellikle sözlü iletişimden ziyade oyun etkinlikleriyle kendilerini daha iyi ifade eden küçük çocukların benzersiz gelişim ihtiyaçlarına cevap verir. Terapist, çocukla iletişim kurmak için oyun ve diğer yaratıcı etkinlikleri kullanır ve çocuğun bu etkinlikleri sözcüklerle ifade edilmeyen düşünce ve duyguları ifade etmek için nasıl kullandığını gözlemler. Oyun terapisi için iki yaklaşım vardır:

 1. Yönlendirici olmayan oyun terapisi, çocukların doğru koşulları ve sınırlı eğitim ve denetim ile oynama özgürlüğü verilen kendi sorunlarını çözebilecekleri ilkesine dayanır.
 2. Direktif oyun terapisi, sonuçları hızlandırmaya yardımcı olmak için terapistten daha fazla girdi kullanır.

Oyun terapistleri, koşullara bağlı olarak her iki yaklaşımı da kullanırlar.

Oyun Terapisi Doktoru Nasıl Olmalı?

Oyun terapistleri çocuk gelişimi, bağlanma ve oyunun çocuklarla iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanılması konusunda iyi eğitimlidir. Oyun terapisti, çocuk merkezli, bilişsel-davranışçı, Adlerian veya Gestalt terapisi gibi tanınmış bir terapötik yaklaşımla da eğitilmelidir. Uygun eğitim geçmişine ve ilgili deneyime sahip birini bulmaya ek olarak, kişisel ve aile konularında rahatça çalışacağınız bir terapisti arayın.

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Oyun terapisi eğitimi ve deneyimi arayan ruh sağlığı profesyonelleri, Sertifikalarını Oyun Terapisi Derneği’nden (APT) alabilirler. APT (Amerikan), oyun terapisi modalitesini daha da ilerletmeyi ve oyun terapisinin klinik uygulaması, eğitimi ve denetiminde yer alan ruh sağlığı profesyonellerinin uzmanlığını ve bilgilerini geliştirmeyi amaçlayan, ulusal olarak tanınan bir profesyonel kurumdur. APT iki standart kimlik sunar: Kayıtlı Oyun Terapisti TM (RPT) ve Kayıtlı Oyun Terapisti-Supervisor TM (RPT-S).

Oyun Terapisi Sertifika Programı

Şartlar (Amerika için) :

 • Bağımsız olarak klinik ruh sağlığı hizmetleri sunmasını sağlayan aktif bir bireysel devlet lisansına sahip olmak.
 • Çocuk gelişimi, psikoterapi, kişilik teorileri, etik veya çocuk ve ergen psikopatolojisi gibi alanlara özel önem vererek zihinsel sağlık alanında yüksek lisans veya daha yüksek dereceler kazanmış olmak.
 • İki yıllık genel klinik deneyime (devlet lisansı için gerekli) ve 2000 saatlik genel ruh sağlığı klinik deneyimine sahip olun.
 • APT onaylı sağlayıcılardan veya yüksek öğretim seviyesindeki akademik kurumlardan 150 saatlik oyun terapisi talimatını tamamlayın.
 • Bir Kayıtlı Oyun Terapisti-Süpervizörü olmak için, başvuru sahibi ayrıca, gözetim altında yürütülen oyun terapisinde 500 saatlik bir deneyime sahip olmalı, ayrıca 50 saatlik alana özel bir denetime sahip olmalıdır.

Kayıtlı Oyun Terapisti TM (RPT) sertifikası bir yıl sürer ve aktif durumunu korumak için yıllık olarak yenilenmesi gerekir. Yenilemeye hak kazanabilmek için, başvuru sahibinin şunları gerçekleştirmesi gerekir :

 • klinik düzeydeki sağlık hizmetlerini sunmak için mevcut ve aktif bir devlet lisansına sahip olması
 • 36 ay boyunca herhangi bir üçüncül seviyede bir akademik kurumdan veya APT onaylı bir sağlayıcıdan özel olarak 18 saatlik bir eğitim alarak devam eden bir eğitim döngüsünü izlemesi gerekir.

Evet, Amerika’da oyun terapisi eğitimi almak işte bu kadar zor! Gelin bu işler ülkemizde nasıl işliyor ona bakalım.

hipnoz hipnoterapi hipnoz tedavisi

hipnoz hipnoterapi hipnoz tedavisi

Türkiye’de Oyun Terapisi Eğitimi

Ülkemizde oyun terapisi eğitimi, Amerika’da olduğu gibi planlı bir şekilde işlemiyor. Yetkin bir psikolog veya psikiyatr isteğine göre eğitim programı oluşturup uygulayabiliyor. Arama yaptığınızda onlarca eğitim programının bulunduğunu görürsünüz.

Peki kime güveneceksiniz? En güvenilir olanı ‘Oyun Terapileri Derneği’ adıyla kurulmuş olan kuruluştur. Oluşum ayrıca Association for Play Therapy Derneği tarafından tanınmaktadır ve derneğin Türkiye Temsilcisidir. Eğitim programları diğerleriyle karşılaştırıldığında oldukça gelişmiş görünüyor.

Diğer oyun terapisi eğitim programlarından farklı olarak 1-2 günlük eğitimler yerine daha uzun süreli eğitimler yapılıyor. Son eğitimlerinin içeriği şöyle :

 • EĞİTİM SÜRESİ : 50 saat (40 teorik + 10 pratik) + 10 saat ödev değerlendirme
 • Kimler Katılabilir? : Ruh sağlığı alanında hizmet veren uzmanlar
 • Toplam kaç kişi katılabilir ? : 22
 • Eğitim süresi 5 haftaya yayılmıştır.

Oyun terapisi eğitimi ücreti derneğin sitesinde belirtilmemiş. Öğrenmek için dernekle iletişime geçebilirsiniz. Diğer aramalarımda ise ücretin 500-100 TL arasında değiştiğini gördüm. 

Ülkemizde gerçekten belirli örgütlenmelerin gelişmesi gerekli. Oyun terapisi eğitimi için bu kadar farklı ses olması olumlu olduğu kadar olumsuz da!

Oyun Terapisi Oyuncakları Nasıl Olmalı?

 • Oyuncaklar ifade seçiminde çeşitliliği sağlamalıdır.
 • Oyuncaklar dayanıklı olmalı.
 • Oyuncaklar karmaşık olmamalıdır.
 • Oyuncaklar, gerçekliğe uygun yapıda .
 • Oyuncaklar, kendi kendini kontrol etmenin yanı sıra pozitif kişisel imaj geliştirmeye izin vermelidir.

Oyun Terapisi Oyuncak Listesi

 • Bebekler, bükülebilir bebek ailesi, bebek yatağı, giysi ve aksesuarlar, emzikler, emzirme şişeleri ve bebek mobilyaları, el kuklaları gibi temsili oyuncaklar.
 • Buzdolabı, ocak, sürahi, tencere tava, tabak, plastik gıda, yumurta kartonları, boş meyve ve sebze tenekeleri, paçavra veya eski havlu gibi bir oyun mutfak veya market için oyuncaklar.
 • Oyuncak askerler ve ordu teçhizatı, oyuncak silahlar, lastik bıçaklar, itfaiyecilerin şapkaları ve diğer şapkalar, maskeler, kamyonlar, arabalar, uçaklar, traktörler, tekneler, hayvanat bahçesi ve çiftlik hayvanları gibi maceralar için oyuncaklar.
 • Kil, boru temizleyicileri, boya, boya fırçaları, şövale, tebeşir ve inşaat kağıdı gibi yaratıcı, yönlendirilmemiş anlatım için oyuncaklar.
gestalt terapi

gestalt terapi gestalt psikolojisi

Oyun Terapisi Örnekleri

Örnekler kısmında oyun terapisinin nasıl yapıldığından ve 50’den fazla teknikten bahsedeceğim. Tekniklerin hepsi güvenilir kaynaklardan edinildi. Ayrıntılı bilgiler için kaynaklar kısmını inceleyebilirsiniz. Örnekler oyun terapisi eğitimi için vazgeçilmez!

Oyun terapisi odası çocuklar için çekici olmalıdır. Renklendirme fazla olabilir, oyuncaklarla dolu olabilir, posterler yapıştırılabilir.

Tıpkı çocukların oyun oynamasının birçok farklı yolu olduğu gibi, farklı oyun terapileri de vardır. Oyun terapisi eğitimi almak isteyenler örnekleri çok iyi özümsemeli.

Ayrıca, adından da anlaşılacağı gibi, ebeveyni içeren Ebeveyn-Çocuk Etkileşimi Tedavisi (PCIT) de vardır (Zlomke ve ark., 2017). Bugün dünyada var olan çeşitli oyun terapisi tekniklerini gerçekten görmek istiyorsanız, Essential The Therapy Techniques (Schaeffer ve Cangelosi, 2016) kitabını mutlaka okumalısınız. Kitapta 58 farklı oyun terapisi tekniği yer alıyor. Kitabı okumak için vakti olmayan insanlar için, oyun terapisinin türüne göre gruplanmış içindekiler tablosuna bir göz atın (örnekler kitabın çeşitli bölümlerinden ve 101 oyun terapisi kitabı vasıtasıyla yazıldı) :

Oyun Terapisi Vaka Örnekleri

Top oynamak

Örneğin, bir grup terapisi seansında, bir terapistin etrafında top atmak için sırayla bir grup oluşturulur, topu tutan çocuğun kendisini mutlu eden pozitif sözler söylemesi beklenir.

Peluş Bebek Oyun

Terapi seansı sırasında çocuğun rahat etmesine yardımcı olması için ona birkaç doldurulmuş hayvan sunabilir (veya çocuktan kendisinin getirmesini isteyebilir).

Tıbbi oyun

Stresli bir tıbbi işlem geçirmiş olan bir çocuk, doldurulmuş hayvanlarından biri üzerinde oyun muayenesi yapabilir, böylece bir kontrol hissi hissedebilirler.

Bebek oyunu

Çocuğa yönelik olumlu, besleyici davranışları modellemek için bir oyuncak bebek kullanabilir veya çocuğun içgüdülerinin ne olduğunu görmek için oyuncak bebekle oynamasına izin verebilir. Çocuk bebeğe kötü muamele etmeye başlarsa, kendi ebeveynleri tarafından kötü muamele görüyor olması mümkündür (elbette, bunun mutlaka olduğu anlamına gelmez).

Biberonla Oyna

Yeni bir bebek kardeşi olan çocuk, ailedeki yeni konumlarından dolayı mutsuz hissedebilir. Çocuk, oyuncak bebeğe biberon yardımıyla bakım yapabilir. Böylece kardeşine daha iyi tutumlar geliştirir.

Oyuncak Telefon Oyunu

Çocuk ve terapistin her birinin oyuncak bir telefonu olabilir ve terapist telefonda terapiyle ilgili sorular sorabilir. Çocuk dolaylı olarak soruları yanıtlarken daha rahat olabilir,eğer kendisini rahatsız hissederse telefonu kapatabilirler.

Depresyon Belirtileri Testi

Depresyon Belirtileri Testi

Sihirli Değnek Çal

Terapisti çocuğa sihirli bir değnek verebilir ve üç dilek dileyebileceğini söyleyebilir. İsteklerden en az birinin çocuğun yaşadığı gerçek yaşam problemiyle ilgili olması muhtemeldir.

Kabarcık Oyunu

Terapiyi gerçekleştiren basitçe çocuğun kabarcıkları üfleme ve patlatma yoluyla ya da grupla çocuk arasında bağ kurmayla çocuğun stres atmasını sağlayabilir.

Blok

Yapı blogu inşa edebilir ve çocuğun blokları yıkması için bir top atmasına izin verebilir. Bu, öfkeyi serbest bırakmasına yardımcı olabilir.

Balon Çalma

Grup oturumundaki bir grup çocuğa bir balonu mümkün olduğu kadar havada tutmasını, bir grup oturumunda buzu kırmasını isteyebilir.

Çöpe Atma

Çocuklara bir telefon rehberi verebilir ve onlardan sayfaları yırtmalarını, parçalamalarını ve bir çöp tenekesine atmalarını isteyebilir. Bu, öfkeli duyguları “nasıl atacağını” anlamalarına yardımcı olabilir.

Duyusal oyun

Çocuğun etrafına yayarak, şekillendirerek ve hatta tıraş oluyor gibi davranarak tıraş kremi ile oynamasına izin verebilir, böylece  kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade edebilir ve daha rahat ve kontrol sahibi hissedebilir.

Metafor ve Hikaye Anlatma Teknikleri

Metaforlar

Çocuğa onlarca oyuncak sunabilir, daha sonra aile üyelerini temsil eden oyuncakları seçmelerini isteyebilir. Bu, terapistin aile üyeleri hakkında ne düşündüğünü ve ne hissettiğini görmesine yardımcı olabilir.

Kaplumbağa Tekniği

Kaplumbağa kuklası verebilir, kaplumbağanın üzüldüğü için kabuğuna girdiği, gözlerini kapattığı ve üç derin nefes aldığını söyleyebilir. Daha sonra kaplumbağa kuklasıyla gibi davranmasını isteyebilir. Böylece üzüntü-öfke yönetimi geliştirilir.

Duygu Ölçümü

0’dan (güler yüzlü) 10’a (çatık suratlı) bir dizi duygu gösteren ve duygularını farklı noktalarda hissettiren olayları listelemeleri istenen bir “duygu ölçer” sunulabilir. “Ne tür şeyler güler yüzlü hissettiriyor? Bir çatık surat ne olacak? Peki ya orta derecedeki yüz? ”

Hikaye Anlatma

“Bir zamanlar” ile başlayan bir hikaye anlatmasını isteyebilir. Hikaye, bazı şeylerin yanı sıra bazı korkularını ve umutlarını ortaya çıkarabilir.

Haricileştirme

Çocuktaki korkuları temsil eden karakter (örnek: ejderha) oluşturmak için birlikte çalışabilir. Terapist daha sonra problemi ejderhaya aktararak korkusunu doğrudan ele almadan problem hakkında sorular sorabilir.

Bibliyoterapi

Sorununa benzer bir sorunu içeren ve bu soruna çözüm sunan hikaye veya kitap bulabilir. Hikayeyi çocukla okurken, çocuğun hayatına ilişkin, “hiç böyle hissettin mi?” gibi sorular sorabilir.

Rol Yapma Teknikleri

Rol yapma

Okulun ilk günü gibi endişeli olduğu rol oynayabilir; böylece çocuk endişeli olması gerekmediğini anlayabilir.

Kostüm oyunu

Bir ülkenin yeni kralını veya kraliçesini taçlandırdığını iddia edebilir. Daha sonra neyi sevip neyi sevmediğini bulmak için yeni kralın veya kraliçenin güçleriyle ne yapmak istediğini sorabilir.

Maske Çal

Dergilerden iki kolaj (maske) yapmasını isteyebilir. Bir maske (“dış maske”) dünyayı nasıl gördüğü diğer maske (“iç maske”) kendisini nasıl gördüğüdür. Bu, kendisini ve dünyayı nasıl gördüğü hakkında çok şey ortaya çıkarabilir.

Süper Kahraman

Sahip olmak istediği süper güçlere sahip süper kahraman çizmesini isteyebilir. Daha sonra kişisel güçlerinin bu süper güçler kadar faydalı olabileceğini anlamasına yardımcı olabilir.

Kukla Oyunu

Somut oyun metaforlarına benzer bir örnek olarak, çocuğa ve ailesine düzinelerce kukla bulabilir, ardından her birini temsil etmesi için bir kukla seçmesini isteyebilir.Daha sonra kuklaları kullanarak bir hikaye anlatır ve terapist, her aile üyesine hikaye hakkında sorular sorar ve hikayeyi tüm grupla tartışır. Bu, terapistle doğrudan tartışmaya isteksiz olduğu zaman aile dinamiklerini ortaya çıkarabilir.

Yaratıcı Sanatlar Teknikleri

Hayatını renklendir

Hangi renklerin hangi duyguları temsil ettiğini bulmak için birlikte çalışabilir (örneğin, üzgün için mavi, kızgın için kırmızı, mutlu için sarı, vb.). Duygularını temsil eden renkleri kullanarak yaşamlarının bir zaman çizelgesini çizmesini isteyebilir. Terapist ayrıca okul veya spor gibi yaşamlarının farklı yönlerini çizmesini isteyebilir.

Kil oyun

Kil topu verebilir ve onunla ne isterlerse yapmalarına izin verebilir. Basitçe kili stres atma olarak kullanabilir veya onlar için önemli olan şeyleri biçimlendirebilir ya da terapist ile konuşturarak sıkıntılarını giderebilir.

Ücretsiz çizimler

Basitçe kağıt ve bazı boya kalemlerini (veya çizim malzemelerini) verebilir ve resim çizmesini isteyebilir. Terapist resim tamamen yapıldıktan sonra resimle ilgili açık uçlu sorular sorabilir.

Travma Çizimleri

Deprem gibi çocuğun geçmişinde travmatik bir deneyim çizmesini isteyebilir. Çocuk daha sonra kağıdı yırtabilir ve travmatik olay üzerinde bir miktar kontrol hissi duymak için fırlatıp atabilir.

Mandala Çizimleri

Mandala şablonu verebilir, onu renklendirmesini isteyebilir. Daha sonra isterse kendi mandalalarını ve renklerini yapabilir. Bu yaratıcılık  rahatlamaya yardımcı olabilir.

Seri Çizimler

Her seansta (yönlendirilmemiş) bir resim çizmesini isteyebilir. Resim çizildikten sonra, terapist ve çocuk bu konuda konuşabilirler, not alınmaz. Zaman içinde bu çizimler, terapi süreci ilerledikçe zihin durumunu gösterebilir.

Kolaj

Çocuktan kutunun içinde ve dışında geçirdikleri bir kabusu kolaj etmesini isteyebilir. Daha sonra daha az korkmak için kutuyla oynayabilir.

Boyama

Terapiyi gerçekleştiren kişi, çocuktan bir şeyler boyamasını isteyebilir, bundan sonra resim hakkında bir hikaye anlatmasını isteyebilir.

Dans / Hareket Oyunu

Basit bir hula hoop ile oynamasını sağlayabilir, böylece odaklanıp rahatlayabilirler, bu da onları bir terapi seansı için daha iyi bir zihin durumuna sokabilir.

Aile Çiz

Terapist  ailesinin resmini çizmesini isteyebilir. Resim çizildikten sonra, hangi çizimin, ailesinin hangi üyesi olduğunu sorabilir ve çizim hakkında tartışabilir. Çeşitli aile üyelerinin çizilme biçimleri açıklayıcı olabilir.

Aile heykel

Aile üyelerini biçimlendirmek için kil kullanmasını isteyebilir. Her aile üyesi kil figürüne sahip olduğunda, onları birbirleriyle ilişkilere sokmasını isteyebilir, bu da terapiste çocuğun diğer aile fertlerini kendisine ne kadar yakın veya uzak hissettiğini gösterebilir.

Müzikal oyun

Birkaç oyuncak enstrüman sunabilir ve bir şarkı yapmasını veya başka bir şarkıylabirlikte çalmasını isteyebilir. Bu, kendisini ifade etmesine, özgüvenini geliştirmesine ve terapistle ilişkisini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Görüntü ve Fantezi Teknikleri

Rehberli Görüntü

Gördüğü kabus hakkında sorular sorabilir, sonra kabusların filmler gibi olduğunu açıklayabilir, beğenmezlerse kabusu değiştirebileceklerini söyleyebilir. Beynini daha fazla kontrol altında hissetmesi için yeniden hayal etme yoluyla kabus için biten daha mutlu bir çözüm bulmak için birlikte çalışabilir.

Dünya Tekniği

Yarı yarıya kumla dolu bir tepsi ve insanlar, fantezi figürleri de dahil olmak üzere düzinelerce oyuncak verebilir. Herhangi bir rehberlik veya yargılama yapmadan çocuğun kendi dünyasını inşa etmesine izin verir. Terapist daha sonra , hala herhangi bir rehberlik sağlamadan, dünyayla ilgili sorular sorar. Buradaki fikir, inşa ettiği dünyanın, çocuğun gerçek hayatta uğraştığı temaları içerebilmesidir, böylece bu sorunlardan bazılarıyla çalışmak için bir fırsat oluşabilir.

Dollhouse Oyna

Bebek evi ve aile üyelerini temsil eden bazı bebekler verebilir. Gerçek evlerinde dört farklı günlük senaryoyu modellemesini isteyebilir: aile dinamiklerini daha fazla anlamak için yatma zamanı, akşam yemeği zamanı, oynatma zamanı ve temizleme zamanı gibi.

Adaptif bebek oyun

Kendisini ve aile üyelerini temsil etmeleri için birkaç bebek verebilir ve yaşadığı gerçek bir soruna benzer bir senaryo hazırlamalarını isteyebilir. Senaryolara cevap verebilmelerini ve böylece daha olumlu sonuçlar alabilmelerini sağlayabilir.

Endişe Bebekler

Guatemala endişe bebeği seti verebilir veya kendi yapmasına yardım edebilir. Bebeklerin her birine bir endişe vermesini, bebekleri bir kutuya koymasını ve bebekleri terapistin ofisinde bırakmasını isteyebilir, böylece bebekler için endişelenmek yerine sorunları hakkında endişelenmesini sağlayabilir. Gelecekteki seanslarda, bebekleri onlarla nasıl başa çıktığını tartışmak için tek tek ortaya çıkarabilir.

Çay Partisi Oyna

Terapi seansları sırasında kaydettiği ilerlemeyi ve terapinin dışında ulaştığı başarıları anmak için çay partisi kutlaması yapabilir. Bu olumlu güçlendirme, özgüven seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir, terapistle çocuk arasındaki ilişkiye yardımcı olabilir.

Filial Oyun Terapisi Nedir?

Filial terimi aile kelimesinin türemesinden oluşur. Filial oyun terapisi, terapistle birlikte aileninde oyun terapisine katılmasıyla gerçekleştirilir.

Oyun Terapisi Kitap Önerileri

 • Oyun Terapisi İlişki Sanatı Kitabı
 • Otizm Oyun Terapisi
 • Popüler 101 Oyun Terapisi Tekniği
 • Deneyimsel Oyun Terapisi

Tüm örneklerin tek amacı, siz değerli okuyuculara bilimsel yöntemlerle oyun terapisi eğitimi vermek. Makalelerden çeviri yaptığımız için anlam karmaşaları olmuş olabilir. Bunlar için özür dileriz. Umarız oyun terapisi eğitimi için aradığınız bilgileri sunabilmişizdir.

Kaynaklar

1- British Association of Play Therapists. (2013). History of play therapy. Retrieved from http://www.bapt.info/play-therapy/history-play-therapy

2- prunk, T., Colwell, N. K., Mitchell, J. A., Smith, J., Carmichael, K. & Frick-Helms, K. (2012). Play therapy best practices. Retrieved from http://c.ymcdn.com/sites/www.a4pt.org/resource/resmgr/Publications/Play_Therapy_Best_Practices.pdf

3- https://cpt.unt.edu

4- https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/types/play-therapy

5- https://positivepsychologyprogram.com/child-therapy/

6- Hall, T. M., Kaduson, H. G., & Schaefer, C. E. (2002). Fifteen effective play therapy techniques. Professional Psychology: Research and Practice, 33, 515-522. doi:10.1037//0735-7028.33.6.515

7- Society of Clinical Child & Adolescent Psychology. (2017). Evidence-based therapies. Effective Child Therapy. Retrieved from http://effectivechildtherapy.org/therapies/

8- https://www.psychology.org.au/inpsych/2015/june/short

9- https://www.psychologytoday.com/intl

Dr. Eren Kocakaplan

"Güneş parlıyor, aydınlatıyor, ısıtıyor, bunun neden böyle olduğunu bilmek için hiçbir merakımız yok; ama tüm kötülüklerin, acının ve aptal insanların nedenini sorguluyoruz." Ralph Waldo Emerson

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalı!
Menü