Psikolojik Testler | HEPSİ BİLİMSEL

BİLİMSEL - KANITLANMIŞ PSİKOLOJİK TESTLER

PSİKOLOJİK TEST ÇÖZ

BİLİMSEL PSİKOLOJİK TESTLER

Aradığınız her türlü psikolojik testi bu sayfada bulabilirsiniz. Uzaklarda aramayın! Testler yapılandırılmış olup çözümleri çok kolaydır. Tek yapmanız gereken size uygun şıkkı seçmek ve testi tamamlamak.

EN İYİ PSİKOLOJİK TESTLER

Bu sayfadaki testlerin hepsi bilimsel olarak kanıtlanmış testlerdir. Başka yerlerde bulduğunuz hiçbir geçerliliği olmayan testlerle benzerlikleri bile yok. Gerekli yerlerde testlerin referansları belirtilmiştir. En yeni psikolojik testler bu sayfada!

Testi Çöz

Psikolojik Testler bölümünden istediğin testi seç ve çözmeye başla!

Gönder

Son soruyu işaretledikten sonra gönder butonuna bas. Test skorun hesaplansın.

Sonuç

Sonucunu gör. Not etmeyi unutma! Bir hafta sonra tekrar çöz.

İlginç Psikolojik Testler

Psikolojik testler, sağlığınız için çok önemli bilgiler verebilir. Ancak bunun için bazı şartlar var. Bu şartların en önemlisi o testin bilimsel olması. Testin bilimsel olması demek bir bilim adamı tarafından tasarlanmış olması demek değildir. Bu da bir kriterdir ancak başka şartları da sağlaması gerekir.

Bunların içinde en önemlisi, testin bilimsel çalışmalarla güvenilirlik ve geçerliliğinin kanıtlanmış olması. Psikoloji Testleri sayfamda bulacağınız tüm envanterler, bilim adamları tarafından sınanmış, başarılı bulunmuşlardır. Depresyon testleri için bu bilgilere Depresyon Testi adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Peki neden testin kanıtlanmış olması gerekir? Birçok sitedeki gibi uydurma psikolojik testler çözseniz ne olur? Testin sonuçlarından etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız gırgır olması için çözebilirsiniz. Ben her ne olursa olsun çözmenizi tavsiye etmem. Çünkü size ‘sen böylesin’ tarzında abuk sabuk sonuçlar verecekler. Bu sonuçların etkisi olacağını düşünüyorum.

Çözeceğiniz psikolojik testler konusunda bir başka önemli noktaysa o testin sizin dilinizde geçerli ve güvenli olması. Biliyorsunuz ki bu testlerin orjinalleri Türkçe değil. Psikolojik testler dilimize çevrildikten sonra geçerlilik-güvenilirlik testlerine tabi tutulur. Çünkü Amerikalılar için uygun olan sorular bizim için uygun olmayabilir.

 

Psikolojik Testler Neyi Gösterir?

Blogumda çözeceğiniz her test bilimseldir. Yine de bu testlerin sonuçları size tanı koymaz. Psikolojik testler arasında her ne kadar tarama testleri ayrı olarak sunulsa da, özüne baktığımızda her psikolojik test bir tarama testidir. Gerçek psikolojik testler nelerdir, sorusuna en doğru cevabı bu sayfada bulabilirsiniz. İlginç psikolojik testler, resimli psikolojik testler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Yukarıdaki testlerden herhangi birisini çözdüğünüzde karşınıza bir sonuç çıkar. Farz edelim sizin ağır depresyonda olduğunuz sonucunu aldınız. Bu sonuç size Majör Depresyon tanısı koymaz. Sadece ön bilgi verebilir. Testin sonuçlarından yola çıkarak bir uzmana danışabilir, gerçekten hastalığınız var mı yok mu öğrenirsiniz. 

Örnek olarak Beck Depresyon Envanterini verebilirim. Psikolojik testler sayfamda bulunan bu testin asıl amacı depresyon semptomlarının şiddetini belirlemektir, depresyon tanısı koymak değil. Yine de sizde depresyon semptomu var mı yok mu bunu söyleyebilir. Var olan semptomların şiddetini belirleyebilir.

Her zaman olduğu gibi bir kez daha uyarmak istiyorum, internet ortamında kendinize tanı koymayın, kimsenin size tanı koymasına izin vermeyin. Farmakolojik tedavileri internetten öğrenmeyin, internetten öğrendiğiniz ilaçları doktorunuz onaylamadan asla kullanmayın. Psikolojik testler sayfasındaki testleri kendinize tanı koymak için kullanmayın. 

Online psikolojik testler, sağlık amaçlıdır. Sizi sağlığınızdan etmek için değil. Bunun için önerilen testleri çözün, diğerlerine itibar etmeyin. Unutmayın, sağlığınız her şeyden önemli. Sizi bazı başlıklarla yanıltmak isteyeceklerdir. En sık kullandıkları ”resimli psikolojik testler” oyununa gelmeyin. 

Sadece bilgi amaçlı psikolojik testler çöz!

ONLİNE PSİKOLOJİK TESTLER

Gerçekten ruh sağlığı insan hayatının vazgeçilmezi. Bunun için yapabileceğiniz çok seçenek var. Nasıl ki başınız ağrıdığında sorun yaşıyor, bu sorununuzu çözmeye çalışıyorsanız kendinizi iyi hissetmediğinizde de aynısını yapmalısınız.

Yapabileceğiniz tüm uygulamalar, beslenmeler, farklı seçenekler depresyon tedavisi sayfasında açık açık belirtilmiş halde sizi bekliyor! Yazılara ulaşmak için :

Psikoloji testleri, alanında uzman kişiler tarafından yapıldığı takdir de yarar sağlar. Aksi yarardan çok zarar verir. Burada bulacağınız tüm ölçekler psikiyatri kliniklerinde kullanılan ölçeklerdir. Bunun için geçerliliklerinden hiçbir şüphem yok. 

Sizin için ölçekleri çözülebilir hale getirdim. Seçtiğiniz ölçeği tamamladığınızda sonuçlar otomatik olarak ekranınıza düşer. Skorunuzu öğrendikten sonra tabloya bakarak durumunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eğer tanı koyulmuş bir hastaysanız bu testleri haftada 1 kez çözmekte fayda var. Bu size bir motivasyon kaynağı olabilir. İlerleyişinizi görebilirsiniz, belki çabalamanıza destek olur!

 

Psikolojik Test Çözmek İçin Resimlere Tıklayın

Beck depresyon testi, 1961 yılında yayınlanan, aralarında envanterin isim babası Aaron T. Beck’inde olduğu yazarlar tarafından yazılan makalede duyuruldu. Makalenin diğer yazarları Ward C.H., Mendelson. M ile birlikte Beck, günümüzde halen kullanımı güvenilir bulunan Beck Depresyon Ölçeğini tasarladılar.

Stres hepimizi etkiler. Çocuklarınızı yetiştirirken, iş yerindeki yoğun zamanlarda, mali durumunuzu yönetirken veya zorlu bir ilişkiyle baş ederken stres belirtilerini fark edebilirsiniz. Stres her yerde! Ve biraz stres iyi olsa da-bazı zamanlarda aslında faydalıdır – çok fazla stres sizi yıpratabilir ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak hasta edebilir.

Bipolar bozukluğa yatkınlığınız olduğunu düşünüyorsanız Bipolar Bozukluk Testi size fikir verebilir. Ancak unutmamanız gerekir ki tek başına testin hiçbir tıbbi geçerliliği yoktur. Tıbbi tanı ve tedavi her zaman hekimle yüz yüze görüşerek yapılır. Eğer kendinizde belirtiler görüyorsanız lütfen bir hekime danışın.

Burns depresyon ölçeği adından da anlaşılacağı gibi depresif semptomları ölçen bir depresyon düzeyi testi. Tıpkı Beck Depresyon testi gibi. Geliştiricisi depresyona iyi gelen kitaplar başlığında bol bol övdüğüm İyi Hissetmek adlı kitabın yazarı David Burns’tur.

PsikanalizSigmund Freud (bknz: Sigmund Freud Kimdir) (1856-1939) tarafından kurulmuştur. Freud, bilinçsiz düşünce ve motivasyonları bilinçli hale getirerek insanların iyileştirilebileceğine ve böylece içgörü kazanabileceklerine inanıyordu. (bknz: Psikanaliz Filmleri)

Sosyal fobi tanısı için  Liebowitz Sosyal Fobi Testi yol gösterici olabilir. Ancak bu ölçekle kesin bir tanı koymak doğru değildir. Her insan kendine özgü belirtilerle gelir ve her insan kendine özel bir tanı yöntemine ihtiyaç duyar. Bunu da en iyi yapacak olan kişi bir uzmandır.

error: İçerik Korumalı!
Menü