Selenyum Nedir Faydaları Nelerdir +50

Selenyum nedir? Eğer selenyum nedir sorusunun cevabını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Sistematik olarak açıkladığımız yazımızda selenyum faydaları başlığı altında aklınıza gelmeyecek şeyler görebilirsiniz. Selenyum eksikliği belirtileri sizde mevcutsa bu yararlardan faydalanmamanız mümkün değil.

Selenyum, toprakta bulunan ve doğal olarak belirli gıdalarda (kepekli tahıllar, Brezilya fıstığı, ayçiçeği tohumları ve deniz ürünleri gibi) bulunan mineraldir. Selenyum vücutta üretilmez, ancak uygun tiroid ve bağışıklık sistemi fonksiyonu için gereklidir. (Bkz: Selenyum İçeren Besinler – YAZININ DEVAMINDA!)

Selenyum faydaları, selenyum eksikliğini tedavi etmek veya önlemek için kullanılır.

Selenyum, alternatif tıpta Hashimoto’nun tiroiditini (tiroidin otoimmün bir bozukluğu) ve yüksek kolesterolü tedavi etmek için yardımcı olarak kullanılmıştır.

Selenyum için tüm kullanımlar FDA tarafından onaylanmamıştır. Selenyum, doktorunuz tarafından sizin için reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Selenyum nedir sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi de ne olmadığıdır. Gördüğünüz gibi kesinlikle ‘ilaç’ değildir.

Yüksek dozlarda veya selenyumun uzun süreli kullanımı ciddi tıbbi sorunlara veya ölüme neden olabilir. Bu ürünün etiket üzerindeki önerilen miktarından daha fazlasını kullanmayın.

Selenyuma alerjiniz varsa bu ürünü kullanmamalısınız.

Selenyum uzun süreli veya yüksek dozlarda kullanmak diyabet veya diğer ciddi tıbbi durumlar geliştirme riskinizi artırabilir. Doktorunuza özel riskinizi sorun.

Selenyum nedir? : Kullanmadan önce, sağlık sağlayıcınızla konuşun. Eğer varsa doz ihtiyaçları farklı olabilir

Doz ihtiyaçlarınız hamilelik sırasında farklı olabilir. Eğer hamile ya da bir bebeği emziriyorsanız, bu ürünü tıbbi yardım almadan kullanmayın.

Tıbbi yardım almadan bir çocuğa herhangi bitkisel / sağlık takviyesi vermeyin.

Selenyum Nedir?

Sağlıklı yaşam için dengeli ve çeşitli beslenmeniz önemlidir. Belirli diyet vitamin ve / veya mineral ihtiyaçlarınız için, uygun gıdaların bir listesi için sağlık uzmanınıza sorun. Diyetinizde yeterli vitamin ve/veya mineral almadığınızı düşünüyorsanız, besin takviyesi almayı seçebilirsiniz.

Selenyum nelerde var? Selenyum içeren besinleri aşağıda sıralayacağım. Ancak daha ayrıntılı bilgi için OKUMAYA DEVAM EDİN! Selenyum hangi besinlerde bulunur :

Deniz ürünleri, karaciğer, yağsız kırmızı et ve selenyum açısından zengin toprakta yetiştirilen tahıllarda bulunur.

Gerekli günlük selenyum miktarı birkaç farklı şekilde tanımlanır :

 • 0-3 Yaş: günde 10 ila 20 mikrogram
 • 4-6 Yaş: günde 20 micg.
 • 7-10 Yaş: günde 30 mcg.
 • Ergen ve yetişkin erkekler-günde 40 ila 70 mcg.
 • Ergen ve yetişkin dişiler-günde 45 ila 55 mcgr.
 • Hamile kadınlar-günde 65 mcg.
 • Emziren dişiler-günde 75 mcgr.

Selenyum Ne İşe Yarar?

Selenyum faydaları olduğu gibi vücutta belirli işlevlerde de rol alır. Selenyum nedir diye soruyorsak vücutta ne gibi işlevlere sahip olduğuna bakmamız gerekir.

Selenyumun rolü son on yılda daha iyi anlaşıldı. Daha önce toksik olarak kabul edilen elementin, insan vücudunda 10-15 mg miktarlarında olduğu ortaya çıktı ve vücudumuzun hemen hemen her hücresi onu içeriyor.

Selenyum büyümeye katkıda bulunur, sağlıklı kas aktivitesini ve üreme organlarının aktivitelerini destekler, cıva gibi bazı elementlerin toksisitesini azaltır, bağışıklık sistemini destekler ve hatta bazı virüslerin (influenza, Ebola, HIV) yayılmasını geciktirir.

Avrupa’nın selenyum eksikliği olan alanları insanlar için bir risk olabilir. Selenyumun önerilen günlük alımı (rda) 55 µg/gün, WHO ve FAO ise günlük tolere edilebilir dozu 400 µg/gün olarak belirlendi. Selenyum aşırı dozunun zararlı etkilerine karşı tetikte olmalıyız, ancak bu miktarı yalnızca gıdayla vücudumuza almak neredeyse imkansızdır.

İnceleme makalesinde, çevre, zenginleştirilmiş bitkiler, zenginleştirilmiş maya, hayvan yeminde ve insan vücudunda rolü, restorasyonu, zenginleştirilmiş hayvansal ürünlerin ve sütün selenyum içeriğinin rolü hakkında rapor veriyoruz. MAKALE¹

SELENYUM FAYDALARI NELERDİR?

Selenyum nedir sorusunun cevaplarından birisine daha geldik. Selenyum eksikliği belirtileri gösterenler ve göstermeyenler için selenyumun faydalı olabileceği konular şunlardır:

1. Güçlü bir antioksidan görevi görür

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyen bileşiklerdir.

Serbest radikaller, günlük olarak vücudunuzda meydana gelen metabolizma süreçlerinin normal yan ürünleridir.

Genellikle kötü olarak bilinirler, ancak serbest radikaller aslında sağlık için gereklidir. Vücudun hastalıktan korunması da dahil olmak üzere önemli işlevleri yerine getirirler.

Bununla birlikte, sigara, alkol kullanımı ve stres gibi şeyler serbest radikallerin fazlalığına neden olabilir. Bu, sağlıklı hücrelere zarar veren oksidatif strese yol açar. (KAYNAK1)

Oksidatif stres, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların yanı sıra erken yaşlanma ve inme riskiyle bağlantılıdır.(2, 3, 4, 5, 6)

Selenyum gibi antioksidanlar, serbest radikallerin miktarını kontrol altında tutarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

Aşırı miktardaki serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresin neden olduğu hasarlardan hücreleri koruyarak çalışırlar.

Selenyum, oksidatif stresle savaşan ve vücudun kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklardan korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

2. Bazı kanserlerin riskini azaltabilir

Vücuttaki oksidatif stresi azaltmasına ek olarak, selenyum faydaları arasında bazı kanser türlerinin risklerini azaltmaya yardımcı olması da bulunur. Selenyum nedir sorusuna ‘kanser türlerinden bazılarının risklerini azaltan elementtir’ diye cevap versek yanlış olmaz.

Bu, selenyumun DNA hasarını ve oksidatif stresi azaltma, bağışıklık sistemini arttırma ve kanser hücrelerini yok etme kabiliyetine atfedilmiştir (7).

350.000’den fazla kişiyi içeren 69 çalışmanın gözden geçirilmesi; meme, akciğer, kolon ve prostat kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı yüksek selenyum seviyesinin faydalı olduğunu gösterdi (8).

Bu etkinin sadece takviyelerle değil, gıdalar yoluyla elde edilen selenyumla ilişkili olduğunu belirtmek önemlidir! Selenyum ne işe yarar sorusunun cevabını da gıdalardan alınan ve takviye olarak alınan olarak ikiye ayırmamız gerekir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, selenyumun radyasyon tedavisi gören insanlarda yan etkileri azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, oral selenyum takviyelerinin genel yaşam kalitesini, servikal ve uterus kanserli kadınlarda radyasyona bağlı ishali azalttığı (9) bulundu.

Selenyumla takviyesi radyasyon tedavisi gören kişilerde yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilirken yüksek kan seviyeleri, bazı kanserlere karşı koruyabilir.

3. Kalp Hastalığına Karşı

Selenyum açısından zengin bir diyet, düşük selenyum seviyeleri koroner arter hastalığı riskiyle bağlantılı olduğu için kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

25 gözlemsel çalışmanın analizinde, kan selenyum düzeylerinde %50’lik bir artış, koroner arter hastalığında %24 azalma ile ilişkilendirildi (10).

Selenyum, kalp hastalığı için ana risk faktörlerinden biri olan vücuttaki iltihap belirteçlerini de düşürebilir.

Buna ek olarak, güçlü bir antioksidan olan glutatyon peroksidaz seviyelerini arttırır (11).

Vücutta inflamasyon ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığını azaltır. Oksidatif stres ve inflamasyon ateroskleroz veya arterlerde plak birikimiyle bağlantılıdır.

Ateroskleroz; inme, kalp krizi ve koroner arter hastalığı (12) gibi tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Selenyum açısından zengin gıdaları diyetinize dahil etmek, oksidatif stres ve inflamasyon seviyelerini en aza indirgemek için harika bir yoldur.

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları : Selenyum, oksidatif stresi kontrol altında tutarak ve koroner arter hastalığı riskini azaltarak kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir

.

4. Zihinsel Düşüşü Önlemeye Yardımcı Olur

Alzheimer hastalığı hafıza kaybına neden olan, düşünce ve davranışları olumsuz etkileyen yıkıcı bir durumdur. Alzheimer, ABD’de en sık görülen 6. ölüm nedenidir.

Alzhimer olan insan sayısı artıyor. Böylece, bu dejeneratif hastalığı önlemenin yollarını bulmak zorunlu hal alıyor.

Oksidatif stresin hem Parkinson, multipl skleroz gibi nörolojik hastalıkların başlangıcına hem de ilerlemesine dahil olduğuna inanılmaktadır (13).

Birçok çalışma, Alzheimer hastalığı olan hastaların daha düşük kan selenyum seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir (14, 15).

Ayrıca, bazı çalışmalar, hem gıda hem de takviyelerdeki selenyumun  hastalarda hafızayı iyileştirebileceğini göstermiştir (16).

Dahası, deniz ürünleri ve fındık gibi yüksek selenyumlu gıdalardan zengin olan Akdeniz diyeti, Alzheimer hastalığı geliştirme riskinin azlığıyla (17,18, 19) ilişkilendirilmiştir.

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları : Selenyum açısından zengin diyet, zihinsel düşüşü önlemeye ve hastalardaki hafıza kaybını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Tiroid sağlığı için önemlidir

Selenyum tiroid bezinin düzgün çalışması için önemlidir. Aslında, tiroid dokusu insan vücudundaki diğer organlardan daha yüksek miktarda selenyum içerir (20).

Bu güçlü mineral, tiroidin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olur, aynı zamanda tiroid hormonlarının üretiminde önemli rol oynar.

Sağlıklı tiroid bezi önemlidir, çünkü metabolizmayı düzenler ve vücudun büyümesini ve gelişimini kontrol eder (21).

Selenyum eksikliği, Hashimoto’nun tiroiditi, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı bir hipotiroidizm türü gibi tiroid koşullarıyla ilişkilendirilmiştir.

6.000’den fazla kişinin gözlemsel çalışması, düşük serum selenyum düzeylerinin otoimmün tiroidit ve hipotiroidizm riskiyle ilişkili olduğunu kanıtladı (22).

Bir inceleme üç ay boyunca günlük selenyum takviyesi alarak düşük tiroid antikorları elde edilebileceğini ortaya koydu. Ayrıca Hashimoto hastalığı olan hastalarda ruh hali ve genel refahı iyileştirdi (23).

Bununla birlikte, Hashimoto hastalığı olanlar için takviyeler önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları : Selenyum, tiroid bezini oksidatif stresten korur ve tiroid hormonu üretimi için gereklidir. Selenyum, Hashimoto hastalığına faydalı olabilir, ancak daha fazla araştırma gereklidir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemi, potansiyel tehditleri belirleyerek ve savaşarak vücudu sağlıklı tutar. Potansiyel tehditler :

 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Mantarlar

Selenyum, bağışıklık sisteminin sağlığında önemli rol oynamaktadır. Bu antioksidan, iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklığı artırır. Böylece vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur.

Çalışmalar, artmış selenyum kan seviyelerinin geliştirilmiş bağışıklık tepkisiyle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Öte yandan, selenyum eksikliği bağışıklık hücrelerini olumsuz yönde etkiler ve daha yavaş bağışıklık tepkisine (24) yol açar.

Çalışmalar, selenyum eksikliği ve HIV hastalarındaki ölüm riskini ilişkilendirmiştir. Selenyum takviyesi HIV hastalarının hastaneye yatışını azaltır. (25)

Ayrıca takviyeler; grip, tüberküloz ve hepatit C (26) olan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminin sağlığı ve düzgün çalışması için çok önemlidir. Yüksek seviyeleri HIV, grip, tüberküloz ve hepatit C hastalarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olabilir.

7. Astım Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Astım, akciğerlerde ve akciğer dışında hava taşıyan hava yollarını etkileyen kronik bir hastalıktır.

Astımda solunum yolları iltihaplanır ve daralmaya başlar, hırıltı, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve öksürük gibi semptomlar olur (27).

Astım, vücuttaki oksidatif stres ve iltihaplanma düzeylerinde artışla ilişkilendirilmiştir (28).

Bu mineral astımla ilgili belirtileri azaltmada etkili olabilir.

Aslında, bir çalışma, daha yüksek kan selenyum seviyelerine sahip astımlı hastaların daha düşük seviyelere sahip olanlardan daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olduğunu gösterdi (29).

Selenyumun takviyesi de astımla ilgili belirtileri azaltmak için yararlı olabilir.

Örneğin, günde 200 mcg selenyum verilen astım hastalarının semptomlarını kontrol etmek için kullanılan kortikosteroid ilaçların kullanımının azaldığı bulundu (30).

Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar çelişkilidir ve selenyumun astımın gelişimi ve tedavisinde rolünü tam olarak anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır (31).

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları : Selenyum, vücuttaki iltihaplanmayı azaltma kabiliyeti nedeniyle astımlı insanlar için yararlı olabilir. Ancak, daha fazla araştırma gereklidir.

Selenyum Zararları

Eğer takviyeler nedeniyle şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini gösterirseniz acil tıbbi yardım alın:

 • kurdeşen
 • zor nefes alma
 • yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Yüksek selenyum dozlarının uzun süreli kullanımı tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden bazıları sizde bulunursa selenyum almayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın:

 • mide bulantısı, kusma
 • enerji eksikliği, sinirli ya da çok yorgun hissetme
 • saç dökülmesi, hafif döküntü, kırılgan veya ağrılı tırnaklar veya tırnaklarda beyaz çizgiler
 • titreme, duygu ışık başlı
 • kas hassasiyeti
 • kızarma (sıcaklık, kızarıklık)
 • metalik tat, kötü nefes, güçlü vücut kokusu
 • kolay morarma veya kanama
 • Bu yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. 

EN İYİ SELENYUM MARKALARI

Eğer bahsi geçen elementi besinlerle yeteri kadar alamıyorsanız selenyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Sizler için bazı markaları inceledik :

Solgar Selenyum
selenyum solgar selenyum nedir selenyum faydaları
solgar selenyum

Solgar markasının resmini gördüğünüz üzere Selenium 100 mcg ürünü mevcut. Solgar genel olarak iyi profile sahip. Ancak omega 3 markalarını işlediğimiz yazımızda da bahsettiğimiz gibi asla solgar omega 3’ü önermiyoruz.

Solgar selenyum ise günlük ihtiyacımızın 1-1,5 katı içeriğe sahip. Söz konusu elementimizi göz önüne aldığımızda balık yağında olduğu gibi ayrıntılı incelemeye gerek duymadık. Bunun için saygın markalardan birisinin ürettiği bu ürünü kullanabilirsiniz.

Solgar selenyum fiyatı 61,90 TL. İçeriğinde 100 tablet var. Buradan bakarsanız tablet başına düşen fiyatı da uygun sayılabilir. Zira, 61,90 TL vereceğiniz ürünü 3 aydan daha uzun süre kullanabileceksiniz.

 

Ace Plus Selenyum
ace plus selenyum selenyum nedir selenyum faydaları
ace plus selenyum

Ace selenyum markası, antioksidan içeren zengin kapsüllerden oluşuyor. İçeriğinde sadece konumuz olan element yok. Ace plus selenyum içeriği aynen şöyle :

 • Naturel ß-Karoten (Provitamin A) 20 mg (26.000 I.U)
 • C vitamini (Askorbik asit)200 mg
 • E vitamini (d-α-tokoferol) 200 mg (200 I.U)
 • Selenyum maya (Selenhefe)50 mg (50 mcg selenyum)
  içerir.
 • Yardımcı Maddeler: Kırmızı demir oksit, Lesitin, Aerosil 200

30 kapsülden oluşan ürünün fiyatı 22,90 TL. İçerik olarak solgar selenyum ürününe üstünken fiyat olarak o üründen biraz daha pahalı.

Yazımızda Selenyum Nedir, Selenyum Faydaları Nelerdir, Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur, Selenyum İçeren Besinler Nelerdir gibi çok önemli sorulara cevaplar aradık. Sormak istediğiniz sorular için aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir